11. ročník konference PETROLsummit přinesl zajímavou diskuzi na téma nástupu alternativních energií v dopravě

První listopadový čtvrtek letošního roku proběhl v kongresovém centru hotelu Olympik již 11. ročník odborného a společenského setkání profesionálů a příznivců oboru výroby a distribuce pohonných hmot a čerpacích stanic PETROLsummit 17, který pořádá vydavatelství PETROLmedia. Jeho součástí bylo i tradiční vyhlášení držitelů ocenění PETROLawards.

PETROLsummit17


Akce stejně jako loni nabídla k setkání petrolejářů dva konferenční sály. V prvním- probíhaly přednášky a diskuze, ve druhém se hosté i přednášející mohli občerstvit a současně rozšířit obzory díky prezentačním stánkům firem, které vystavují a nabízejí své produkty čerpacím stanicím.

Účastníci letos naplnili limit velmi brzy, kdo se chtěl zaregistrovat dva dny před akcí, už na něj místo nezbylo.  V loňském roce se summit tematicky nesl v duchu boje dvou největších hráčů na trhu s pohonnými hmotami (Unipetrol a MOL), letos se asi nejvíce hovořilo o nástupu alternativních paliv a bezemisní budoucnosti s elektromobily, další velké téma představovalo 25 výročí ČAPPO a v podstatě polovina dopoledního bloku byla věnována i skladování ropných látek a státní hmotné rezervy. Konferenci i letos uváděl tradiční "spíkr" této akce a také nejznámější tvář českého petrolejářského průmyslu Václav Loula z ČAPPO, který často trefně komentoval jednotlivé příspěvky přednášejících.

Úvodní slovo dostal již tradičně výkonný ředitel ČAPPO Jan Mikulec, který si opět přinesl zajímavá čísla z českého trhu s pohonnými hmotami a přidal k nim samozřejmě i odborný komentář. Neopomněl ani na současný stav trhu s alternativními pohony a prognózy jeho růstu ve srovnání s tradičními ropnými palivy.  Po něm si vzal slovo úřadující předseda představenstva ČAPPO a generální ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva, který připomněl 25letou historii zájmového sdružení petrolejářských firem v Česku v souvislosti s důležitými milníky tohoto oboru za poslední čtvrtstoletí. Na Jana Mikulce pak navázal zástupce ředitele odboru plynárenství a kapalných paliv MPO Pavel Šenych se svým referátem o stavu legislativy z hlediska alternativních paliv. Druhou část dopoledních přednášek obstarali ředitel společnosti Mero Stanislav Bruna a předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, kteří informovali o situaci v ČR z hlediska skladování ropy a ropných produktů. Následná diskuze s posluchači v sále přednášejících zakončila dopolední blok přenášek.

Po komerční prezentaci firmy Licit na téma aukcí pohonných hmot pro majitele čerpacích stanic pak ještě proběhlo předání cen 11. ročníku PETROLawards. Ty se letos přidělovaly ve třech kategoriích. Hodnotící komise složená z uznávaných expertů, vysokoškolských pedagogů a odborných publicistů, jejímž předsedou je rektor VŠCHT Milan Pospíšil, měla za úkol vybrat nejlepšího ve třech kategoriích, čtvrtou - Pumpař(ka) roku -pak vybrala redakce PETROLmagazínu na základě odborného testu a pohovoru se soutěžícími.

V kategorii "Projekt roku - Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro" si ocenění převzal Miloslav Fialka, vedoucí Mobility Services E.ON, za projekt sítě nabíjecích stanic Next E. V kategorii "Projekt roku - Suroviny a produkty" si cenu převzal generální ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva za nový výdejní terminál v Sedlnicích na Moravě.

V kategorii Čerpací stanice roku si cenu odnesla liberecká KM Prona. Na druhém místě skončila čerpací stanice Vladimír Hrubý ve Zdibech a o třetí místo se podělil Eurooil ve Zdíkovci na Šumavě a Benzina Devět křížů na dálnici D1. V nové kategorii "Pumpař(ka) roku" si první cenu - relaxační pobyt pro 2 osoby do lázní Luhačovic - odvezla na Šumavu Jana Vlášková z čerpací stanice Eurooil ve Zdíkovci. Mezi tradiční ocenění Petrol Awards patří také "Osobnost roku". Tou se letos jednomyslně stal výkonný ředitel ČAPPO Jan Mikulec za celoživotní přínos oboru.

Odpolední blok přednášek zahájil expert na problematiku světových trhů Boris Tomčiak ze společnosti Finlord s referátem na téma budoucnosti obchodování s ropu v souvislosti s novými alternativními pohony v dopravě. Na něj plynule navázal a situaci na českém trhu s automobily zhodnotil tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA) Josef Pokorný. S velmi zajímavou přednáškou na téma nových elektrických modelů značky Volkswagen pak vystoupil Aleš Neuschl-expert na tuto problematiku v rámci skupiny Porsche Česká republika, která je mimo jiné dovozcem automobilů značky Volkswagen. Svůj příspěvek na téma výstavby plnících stanic na CNG na území ČR přednesl Vladimír Holovčák, ředitel společnosti Bonett.  A odpolední blok přednášek zakončili  Miloslav Fialka ze společnosti E.ON a Tomáš Chmelík ze společnosti ČEZ. Oba hovořili především o budování sítě nabíjecích stanic v rámci obou společností. Po přednáškách samozřejmě opět následovala panelová diskuse se všemi přednášejícími o tom, jak se v budoucnosti začlení alternativní zdroje energií do současného trhu s fosilními palivy.

Jedenáctý ročník PETROLsummitu opět naplnil očekávání. Jediná konference svého druhu v České republice ukázala, že před námi stojí řada problémů, které zdaleka nemají černobílé řešení, a které představují poměrně zásadní změny v pohledu na pohonné hmoty i energie v blízké a především vzdálenější budoucnosti. A proto je užitečné o všech souvislostech smysluplně diskutovat tak, jako to předvedl právě PETROLsummit 2017.

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací