Události

Čerpací stanice / 19. června 2017 / Zdroj: PETROLmagazín č. 2/2017 / Autor: Richard Walitza, MasterCard ČR

Ani penězi, ani kartou... Plaťte mobilem!

Masterpass je globální platební služba, která umožňuje bezpečně a pohodlně nakupovat prostřednictvím digitální peněženky online i v kamenných prodejnách u vybraných obchodníků.

v autě - úzké

Jak to funguje?

V Google Play nebo App Store si uživatel vyhledá a stáhne aplikaci "Masterpass AT CZ SK". Aktivuje své karty a vloží kontaktní údaje. Aktivaci provede pouze jednou a může ihned pohodlně nakupovat u více než 4500 Masterpass obchodníků v České republice a stovek tisíc dalších po celém světě. Zákazník zvolí u obchodníka platební metodu Masterpass a pak jen načte zobrazený QR kód pomocí mobilní aplikace Masterpass a potvrdí platbu. Údaje o své platební kartě již vyplňovat nemusí, jsou automaticky načteny z jeho mobilní peněženky.

Kde to funguje?

Mobilní aplikaci "Masterpass by Mastercard" dnes používá více než 120 tisíc uživatelů pro pohodlné nakupování v eShopech, mobilních aplikacích obchodníků (např. Můj Vlak/ČD) nebo kamenných obchodech a restauracích (Globus, Fruitisimo/HomeOffice, COOP Jednota NZ a další). Masterpass by Mastercard AT CZ SK aplikace nabízí nově také velmi pohodlné platby na čerpacích stanicích a mycích linkách. Řešení cílí na všechny tři druhy čerpacích stanic: klasické čerpací stanice, které mají dva hlavní zdroje příjmů (PHM a  tzv. "suché zboží), bezobslužné čerpací stanice (tankomaty) prodávající pouze PHM a čerpací stanice u hypermarketů.

V minulosti dominovala u stojanu obsluha a také platby v hotovosti. Dnes převažují zejména bezhotovostní platby platebními nebo fleetovými kartami. Obsluhované čerpání je v našem regionu zcela výjimečné a naopak narůstá využití tzv. tankomatů. Ty začaly umožňovat levnější prodej PHM díky samoobslužném režimu a zároveň výrazně přispěly k tzv. samoobslužným platbám. Tankomaty si zároveň vyžádaly úpravu plateb kartami na tzv. předautorizaci (blokace finančních prostředků) před zahájením tankování.

aplikace + platba

Dva typy zákazníků

Platbu mobilním telefonem využívají dva modelové typy zákazníků. První je typem zákazníka, který spěchá a chce být rychle odbaven, popřípadě nechce nebo nemůže odcházet od vozidla (malé dítě v autě apod.). Druhým je typ zákazníka, který chce naopak nakupovat v prodejně nějaké další zboží, ale již se mu nechce stát v dlouhých frontách u pokladen spolu s těmi, kteří musejí jen zaplatit za své tankování.

Původní záměr dovést zákazníky až k pokladně shopu a nabízet jim další produkty se díky tankomatům a nově také Masterpass mobilní aplikaci, změnil na demokratickou volbu pro zákazníka. Zákazníci si tak mohou vybírat dle vlastní preference nebo aktuální situace. Provozovatelům čerpacích stanic to umožňuje rozšířit podnikání bez nutnosti nákladných investic do HW. Mobilní telefon se může chovat jako "virtuální tankomat", kdy ovládá nejen technologie čerpací stanice, ale umožňuje provádět i bezpečné platby.

Co očekávají koncoví uživatelé?

Dnešní uživatelé chytrých mobilních telefonů jsou stále více tzv. mobile-centric. To znamená, že chtějí stále více věcí ovládat svým telefonem počínaje třeba rezervací hotelů, vstupenek, jízdenek, taxi aplikací nebo "check-inem" letenek. To na druhé straně představuje zvýšená bezpečnostní rizika platebních transakcí. Masterpass je díky špičkovému zabezpečení ideálním řešením, které splňuje jak požadavky koncových zákazníků na digitální dobu, tak vysoké nároky na bezpečnost  a pohodlnost plateb. 

A co provozovatelé čerpacích stanic?

Díky Masterpass cloudovému řešení odpadá provozovatelům čerpacích stanic nutnost velkých investic v podobě nákupu a instalace venkovního hardwaru (panelů, platebních terminálů, speciálních skenerů). Ty jsou v tomto případě nahrazeny či doplněny Masterpass mobilním řešením. Zákazník nemusí ani vystupovat z vozidla, natož se zařazovat do fronty mezi čekající zákazníky před tankomatem, aby mohl zvolit stojan, částku a provádět platbu hotovostí nebo platební kartou. Zároveň odpadá eventuální možné riziko fyzické krádeže (hotovosti) či zkopírování platební karty. Uživatel může pohodlně platit ze svého vozidla, svobodně vybírat stojan a částku potvrdit předautorizací platby přímo ve svém chytrém telefonu.

QR kód z auta

Stačí jen QR kód

Masterpass QR kód slouží k identifikaci obchodního místa, a je proto umístěn přímo na stojanech zapojených čerpacích stanic. Zákazník tak pouze naskenuje QR kód svojí mobilní aplikací Masterpass a vybere druh služby - tankování, nebo mytí. Pak zvolí maximální částku, za kterou chce tankovat (čerpací stanice Globus).  U čerpacích stanic Shell volí uživatel nejdříve číslo stojanu a pak teprve částku. Po úspěšné předautorizaci začne tankovat, a to maximálně do výše zvolené částky. Ukončením tankování odesílá čerpací stanice již automaticky svoji elektronickou účtenku (skutečně odebrané množství PHM) přímo do mobilní aplikace. Elektronickou účtenku si může uživatel jedním kliknutím v aplikaci Masterpass přeposlat na svoji uloženou emailovou adresu. 

V případě použití u mycí linky si zákazník po naskenování QR kódu vybere jeden z nabízených mycích programů. Potom proběhne předautorizace ve výši ceny mycího programu a po úspěšné platbě odesílá provozovatel svou elektronickou účtenku. Společně s účtenkou zákazník do své aplikace automaticky obdrží také PIN kód, který je potřebný ke spuštění programu mycí linky. Alternativou ke QR kódům mohou být tzv. beacony (Blue Low Energy). Kromě platebních karet nabídne aplikace v budoucnu i výhody věrnostních a fleet karet.

Vybudovaný ekosystém Masterpass je pro čerpací stanice dobrou volbou a dovoluje připojovat další pumpy či celé řetězce způsobem téměř v režimu Plug&Play. Masterpass lze díky standardizaci napojit na řídící jednotky stojanů různých výrobců, rozhraní různých pokladních a ERP systémů. Masterpass by Mastercard také umožňuje využít pro platby všechny platební karty (Mastercard, Maestro nebo VISA) a zároveň umožňuje obchodníkům načíst při transakci i tzv. věrnostní karty. Brzy také umožní používání tzv. fleetových karet. Po úspěšném spuštění Masterpass Petrol řešení v ČR bude následovat komerční spuštění služby i na Slovensku. V současné době se připravuje rozšíření tohoto inovativního platebního řešení pro čerpací stanice do dalších osmi evropských zemí.

 

Hodnocení článku

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 / 5

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 0 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2018-05Skladování pohonných hmot a produktů pro čerpací staniceObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

    Partneři PETROL.cz

    ColosseumEconomia