Události

Produkty / 15. března 2017 / Autor: jk

Unipetrol zveřejnil strategii na letošní a příští rok

Unipetrol prozradil svou strategii do roku 2018. Očekává sice pokles provozního zisku, ale jinak stabilní finanční pozici růst dividendy pro akcionáře. Z předloňského zisku Unipetrol vyplatí akcionářům dividendy za více než miliardu korun.

Modrzejewski Andrzej - Unipetrol
Generálni ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski na dnešní tiskové konferenci představuje strategii společnosti na další léta

Provozní zisk  by měl v následujících dvou letech klesnout oproti  rokům 2015 a 2106, kdy byl rekordní (11-12 mld. Kč). I tak ale zřejmě zůstane vyšší než je dlouhodobý průměr. Ve srovnání s průměrem ale porostou také investiční výdaje. Konkrétně se jedná o částku 8,1 miliardy korun. V roce 2018 by měla být dokončena stavba nové polyetylenové jednotky v Záluží u Litvínova, která bude stát okolo 8,5 mld. Korun.
Důležitou součástí zisků Unipetroilu je síť čerpacích stanic Benzina, která provozovala ke konci loňského roku 363 pump. V následujících letech se plánuje rozšířit je na více než čtyři stovky, čímž by se měl zvýšit tržní podíl ze 17,6 na více než 20 procent.
Výplata dividend je podmíněna tím, že si Unipetrol zachová stabilní finační pozici. Společnost by měla vyplatit z předloňského zisku dividendy ve výši 5,52 Kč za akcii, což je v součtu jedna miliarda korun. O dividendě z loňského zisku budou akcionáři teprve rozhodovat. Přístup společnosti k dividendové politice kritizuje hlavně společnost Paulinino Limited - součást finanční skupiny J&T, která vlastní 20 procent akcií. Koncern PKN Orlen jich má 63, zbytek mají investiční fondy a menšinoví akcionáři.
Počet zaměstnanců Unipetrolu loni vzrostl o 733 lidí na 4497 pracovníků. Důvodem je zejména akvizice neratovické chemičky Spolana. Letos chce firma přijmout více než 100 nových pracovníků, a to zejména do provozu v Záluží.

Hodnocení článku

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 / 5

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 0 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2018-02Ženy nejen na čerpací staniciObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

    Partneři PETROL.cz

    ColosseumEconomia