Události

Čerpací stanice / 28. června 2017 / Zdroj: Reporty ENERGY-HUB / Autor: Euro.cz

Benzina dá na modernizaci miliardu. Půjde cestou samoobslužných stanic

Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol plánuje do roku 2018 investovat do modernizace svých čerpacích stanic více než miliardu korun, řekl ředitel Benziny Marek Zouvala. Největší konkurent Benziny, skupina MOL, dříve uvedla, že mezi roky 2017 a 2019 chce do modernizace a dokončení přejmenování svých stanic v Česku investovat 2,5 miliardy korun, z toho téměř miliardu letos.

Benzina Expres 24 Poděbrady                                                                                              BENZINA Expres u Tesco v Poděbradech

Podle Marka Zouvaly jsou investice Benziny a MOL neporovnatelné, mimo jiné kvůli tomu, že MOL kromě svojí značky provozuje v Česku pumpy Pap Oil. "Pokud investuji do čerpacích stanic víc než můj konkurent, je to pro mě vždycky problém. Jestli udělám to samé za míň peněz, tak mám konkurenční výhodu, protože víc vydělám," uvedl. Benzina a skupina MOL jsou největšími provozovateli čerpacích stanic v Česku. Benzina jich má 385, MOL 306.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Míst, kde lze nyní v Česku postavit rentabilní čerpací stanici na zelené louce, je podle Zouvaly do deseti.

"V silných lokalitách jako je Praha prakticky nemáte šanci. Kde se vám otevírají šance jsou příměstské satelity. Tam dnes strategicky cílíme nejenom my, ale i naši rivalové," uvedl. Postavit novou čerpací stanici podle něj stojí 25 až 27 milionů korun. 

Benzina chce jít spíše cestou samoobslužných stanic, které nejsou tak velké, a jejichž stavba stojí zhruba o polovinu méně. Firma jich má nyní pět, v horizontu dvou let jich chce mít minimálně deset. "Na relativně malém místě se i přes náročná povolení dostanete na místa, kde byste se s normální čerpací stanicí objevit nemohli. Příkladem budiž, že dnes jednáme na několika místech v Praze, téměř v centru, kde klasickou čerpací stanici dnes už nepostavíte," podotkl.

Zouvala už dříve uvedl, že firma chce většinu svých pump sjednotit pod značku Benzina. Dosud v Česku provozuje také čerpací stanice značky Benzina Plus, Star a Orlen. Z ekonomických důvodů sjednocuje název stanic postupně. "Doufám, že hotovo bude do dvou let," uvedl. Letos na jaře přejmenovala Benzina svoji naftu a benzin Natural 95. Nově se jmenují Efecta Diesel a Efecta 95.

Firma také rozvíjí koncept občerstvení Stop Café, do budoucna by ho ráda měla na všech pumpách. "Jdeme do gastronomie a do prostředí, co zákazník očekává. Nabídkově jsou to čerstvé nápoje nebo třeba saláty a hamburgery," dodal Zouvala. 

Benzina Expres, Ostrava + stojan                                                                                                   BENZINA Expres, Vysoké Mýto

Hodnocení článku

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
2,5 / 5

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 3 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře
 • Mol 28.6.2017 15:40

  Hlavně v Lukoilu bylo vydět, jak dobře to umí....

  Reagovat na komentář
 • jirka 28.6.2017 17:56

  Ta benzina expres na obrazku neni v ostrave,ale ve vysokem myte.

  Reagovat na komentář
 • RN 29.6.2017 08:36

  Děkujeme za komentáře a Jirkovi za upozornění na chybu - opraven komenář u obrázku: Benzina Expres, Vysoké Mýto

  Reagovat na komentář

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2018-06Ekologie, alternativy a obnovitelné zdrojeObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

  Partneři PETROL.cz

  ColosseumEconomia