Česká republika se připojila k mezinárodní Vodíkové iniciativě

Během konference, která se konala v rámci neformálního zasedání Rady EU pro Energetiku, se Česká republika připojila k tzv. Vodíkové iniciativě. Ta byla předložena současným rakouským předsednictvím a pro signatářské státy není závazným právním dokumentem.

H2 Station CAR-200
Česká republika se sice připojila k vodíkové iniciativě, opravdové využití vodíku v dopravě je však ještě v českých luzích a hájích hudbou hodně daleké budoucnosti

"Česká republika považuje rozvoj a podporu inovativních technologií využívajících vodíkovou platformu nejen v energetice za velmi perspektivní. A i to je důvod, proč jsme se rozhodli k Vodíkové iniciativě rakouského předsednictví připojit," uvedla po podpisu deklarace náměstkyně ministryně průmyslu a obchodu Alexandra Rudyšarová. Hlavním cílem Vodíkové iniciativy je upozornit na  potenciál, který přináší využívání vodíku v energetice. Klíčovými oblastmi pro možné  využívání vodíku jsou v této souvislosti především dekarbonizace energetických systémů, možnosti krátkodobého i dlouhodobého ukládání energie a možnosti potenciální konverze vodíku na obnovitelný metan. "Vodíkové technologie považuji za velmi atraktivní energetický zdroj. Věřím, že intenzivní vývoj umožní zavádění vodíkových technologii, jejichž širší použití je v současnosti zatím velmi neefektivní. Víme však, že se jedna o univerzální a čistou energii, která díky dalšímu technologickému pokroku může v budoucnu nabídnout velmi zajímavé možnosti, jak v průmyslu, tak i například v dopravě.  Zároveň se jedná o typický příklad čisté energie, která plně respektuje snahu EU o podporu a zavádění obnovitelných zdrojů," dodala náměstkyně MPO Alexandra Rudyšarová. Připojit se k nějaké iniciativě je pěkné, mělo by se v tom však zároveň začít něco dělat jako například v sousedních zemích Německu a Rakousku.

Autor: TZ, jk, Zdroj: MPO

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek