Události

Čerpací stanice / 13. června 2017 / Zdroj: PETROLmagazín č. 2/2017 / Autor: PR GIA

GIA šlápla na plyn

Jiří Kosař je novou posilou firmy Gia. Zkušený technik bude mít na starosti technologická zařízení na CNG a LPG v rámci výstavby i servisu fimy Gia, jejíž aktivity se nyní rozšířily o produkty italské firmy Fornovogaz. Ta nabízí pro čerpací stanice kompaktní řešení Gas-Vector.

GIA - úzké

Jak jste se dostal ke spolupráci s firmou Gia?
To je poměrně jednoduchá odpověď, znám se s ředitelem Martinem Rybářem poměrně dlouho, dokonce jsme jednu dobu byli partneři. Dokázali jsme překonat i velmi složité období, a přesto jsme si zachovali vzájemnou velkou úctu a respekt. Když jsem od něj dostal nabídku spolupracovat s firmou Gia na rozvoji plynu (LPG a CNG), neváhal jsem.

Co máte ve firmě Gia na starost?
Zabývám se technickým řešením LPG/CNG stanic. Jsem plynař tělem i duší a velmi mě zajímalo řešení CNG stanic.

Jaké jsou novinky v dodávaných technologiích?
U LPG jsem se prakticky vrátil do známých vod. Technické řešení nádrže a čerpadla je standardní a v současné době opět prodávám stojany Wayne. Tradice a zkušenost pochází z nedávné minulosti, kdy jsem zastupoval Nuovo Pignone a to bylo koupeno firmou Dresser Wayne, dnešním Wayne, takže jsem se vrátil ke mně dobře známé technologii. U CNG je toto pro mě novinka. Ale jak už jsem zmínil, jsem plynař a CNG není atomová elektrárna.

Firma Gia historicky instalovala dvě řešení CNG stanic s technologií Bohlen and Doyen a v současné době se stala zástupcem italské firmy Fornovogaz. V čem je italská značka odlišná?
Fornovogas patří do skupiny výrobců technologií pro zemní plyn, jako je Safe a Cubogaz. Moderní továrna je umístěna v okolí Modeny, kde se vyrábí Ferrari a je tam cítit duch strojírenské tradice a kvalitních technologií. V továrně panuje řád, organizace a nezapomínají ani na bezpečnost práce.
Letos přišli se zajímavým zařízením, které se jmenuje Gas-Vector. Jedná se o velice kompaktní řešení, které je variabilní dle výkonu i prostoru (viz. foto). Gas-Vector je tak možné namontovat na uvolněný ostrůvek včetně dvou integrovaných výdejních míst nebo bez výdejní technologie do volného prostoru tak, aby nepřekážel. Stejně tak je variabilní pro dodávku sušení a tlakových lahví. Navíc využívá elektroniku od firmy Wayne.
Všechny základní komponenty se vyrábí v jejich fabrice, včetně speciálních kompresorů určených pouze pro zemní plyn. Výhodou je, že náhradní díl dostanete přímo od nich a nemusíte čekat na subdodavatele.

A není to příliš nákladné u investice, která pro čerpadláře představuje určité riziko?
To je další výhoda. Gas-Vector je totiž cenově velmi zajímavý. Naší snahou je nabídnout vždy řešení, které má dostatečný výkon, je modulární a snižuje riziko investice. Když se pak zákazníci naučí jezdit tankovat na stanici, je možné zvýšit výkon výměnou kompresoru, nebo celé zařízení nahradit výkonnějším Gas-Vectorem a ten menší namontovat do další rozvojové oblasti.

Kde se mohou naši čtenáři dozvědět další informace?
Součástí nabídky technologie je i zajištění celého procesu, které zahrnuje také poradenství v oblasti rozvoje trhu CNG v ČR, kalkulaci návratnosti stanice, do které jsou vedle ceny plynu zahrnuty také náklady na elektrickou energii a servis. Diskutovat lze také o marži stejně jako o studii proveditelnosti včetně projektu a dodávky produktu. A ještě musím dodat, že Gas-Vector servisujeme vlastními techniky.

Hodnocení článku

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ještě se nehlasovalo.

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 0 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2018-05Skladování pohonných hmot a produktů pro čerpací staniceObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

    Partneři PETROL.cz

    ColosseumEconomia