MOL podporuje program Zelené oázy

Společnost MOL a Nadace Partnerství vyhlašují první ročník grantového programu Zelené oázy na podporu projektů, které pomohou navrátit zeleň a vodní prvky do urbanizovaného prostoru.

MOL Barrandov 20

Jedná se například o tvorbu nebo úpravu přírodních zahrad, veřejných prostranství se zelení nebo přírodně hodnotných lokalit, o úpravy studánek a pramenů a o projekty na sběr a využití dešťové vody. O granty ve výši až 140 000 Kč mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat od 21. září do 6. listopadu. Mezi úspěšné projekty se rozdělí celkem 1 400 000 Kč.
"Není nám lhostejné, jak vypadá svět kolem nás, proto jsme se rozhodli podpořit realizaci projektů vedoucích ke zkrášlení veřejného prostoru. Program Zelené oázy úspěšně funguje v rámci Skupiny MOL už několik let na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Jsme rádi, že se nám jej společně s Nadací Partnerství podařilo nastartovat i v České republice," vysvětluje Oszkár Világi, člen představenstva Skupiny MOL, předseda představenstva a generální ředitel slovenské rafinérské společnosti Slovnaft.
Z grantového programu Zelené oázy lze získat finance například na zakoupení sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, dále na odborné poradenství nebo na přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů.
Přihlášené projekty bude v lednu příštího roku hodnotit komise složená z odborníků, zástupců Nadace Partnerství a společnosti MOL. Podle koordinátora grantového programu Františka Brücknera z Nadace Partnerství bude jedním z důležitých kritérií hodnocení například míra zapojení veřejnosti. "Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí." Mezi další kritéria pak budou patřit například vhodný výběr druhů rostlin pro daný prostor, kvalita zpracované žádosti s konkrétními výstupy, které povedou ke zlepšení životního prostředí. Přednost dostanou projekty na místě přístupném veřejnosti.      
Co by měly Zelené oázy tedy přinést? "Je potřeba, aby se česká města a obce postupně připravovala a adaptovala na změny klimatu. V praxi jsme jeho důsledky mohli na vlastní kůži zažít během nedávného období bez dešťů. Každé i jakkoliv malé opatření vracející zeleň a vodu do urbanizovaného prostoru pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn, ochlazovat okolí a hospodařit s vodou," říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. 

 



Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek