Události

Spektrum / 31. května 2017 / Autor: tisková zpráva

Neratovická Spolana uzavře výrobu PVC pomocí amalgámové elektrolýzy k 30. listopadu letošního roku

Neratovická společnost SPOLANA a.s. získala od Krajského úřadu Středočeského kraje souhlas na změnu integrovaného povolení a prodloužení provozu amalgámové elektrolýzy pro výrobu chloru a louhu sodného do 30. listopadu 2017. Společnost se zároveň zavázala k následné ekologické sanaci odstaveného provozu.

Spolana - titulka úzké

"Oceňujeme vstřícný postoj všech zúčastněných stran. Prodloužení stávajícího povolení o pět měsíců nám umožní dokončit přípravy na spuštění alternativního způsobu výroby PVC a poté na něj plynule přejít bez omezení majících vliv na kvalitu a bezpečnost," vysvětlil Karel Pavlíček, generální ředitel Spolany, a dodal: "Areál poté projde rozsáhlou sanací. Učiníme tak další významný krok v ekologizaci naší výroby."

Spolana, která je od roku 2016 součástí skupiny Unipetrol, je jediným českým výrobcem kaprolaktamu a PVC. PVC je základní surovinou pro výrobu široké řady produktů, například stavebních či textilních materiálů. K jeho výrobě společnost používá princip amalgámové elektrolýzy, který od prosince letošního roku nahradí alternativním způsobem výroby pomocí externě nakupované suroviny EDC. Zavedení alternativního způsobu je dalším krokem k modernizaci výroby PVC. Spolana nyní vyhodnocuje také projekt výroby PVC membránovou analýzou.

"Naší prioritou je bezpečnost výroby a minimalizace dopadů na životní prostředí. V nedávné době jsme investovali do modernizace výrobních technologií a optimalizace energetické efektivity několik desítek milionů korun. Všechny námi emitované látky splňují přísné limity a jejich objem se nám daří dále snižovat," uzavřel Karel Pavlíček.

Spolana je také aktivní v podpoře okolního životního prostředí. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu již třetím rokem vypouští do Labe mladé kapry a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu a zejména dočišťovací nádrž je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné nebo ledňáčka říčního, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

Hodnocení článku

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5 / 5

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 0 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2018-05Skladování pohonných hmot a produktů pro čerpací staniceObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

    Partneři PETROL.cz

    ColosseumEconomia