Podle IEA nárůst těžby ropy v USA překoná letos poptávku

Přes limity nastavené dohodou zemí OPEC  a Ruska letos těžba ropy poroste rychleji, než poptávka po této komoditě. Alespoň to tvrdí pravidelná měsíční zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Těžba poroste hlavně v USA, a Spojené státy by tak na konci roku mohli přeskočit Rusko na postu největšího producenta ropy na světě.

Těžba ropy Kanada

Ve zprávě se zvýšil odhad růstu letošní poptávky ze 1,3 na 1,4 milionů barelů denně, což je reakce na lednový odhad dalšího růstu ekonomiky na základě zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF). Stále je to však méně než vloni, kdy se poptávka pohybovala okolo 1,6 milionu barelů denně.   Od loňska se organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) společně s Ruskem snaží podpořit zvýšení cen ropy omezením těžby, ale tuto snahu podkopává produkce Spojených států, které na dohodu nepřistoupily. Podle aktuálních údajů těžba ropy v USA poprvé do roku 1970 překonala hranici 10 barelů denně. Vypadá to, že USA brzdy překonají v těžbě Saudskou Arábii a je celkem reálné, že do konce roku také Rusko, které bylo loni největším producentem ropy na světě.
Zpráva IEA odhaduje, že americká těžba ropy by mohla do konce roku dosáhnout na hranici 11 milionů barelů denně, zatímco těžba ropy v Rusku dosáhne nejvýše na 10,98 milionu barelů denně. Cena severomořské ropy Brent v lednu po dlouhé době opět překonala hranici 70 dolarů za barel, ale od té doby stále klesá a aktuálně se pohybuje těsně nad hranicí 63 dolarů za barel.

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací