Reverzní osmóza zajistí konkurenceschopnost myčky

Náročných motoristů, kteří požadují dokonalé, kvalitní a přitom rychlé mytí svého automobilu, je čím dále více. Reverzní osmóza zajistí vynikající výsledek mycího procesu a spokojenost zákazníků.

Reverzní osmóza

Fyzikální úprava vody bez chemie

Proces reverzní osmózy se jako způsob průmyslové úpravy vod používá asi od začátku 60. let 20. století. Původně byly systémy úpravy vody používající princip reverzní osmózy vyvinuty na objednávku armády za účelem demineralizace mořské vody. Tato metoda se ukázala jako efektivnější a hospodárnější než jakékoliv jiné metody úpravy vody. I někteří renomovaní výrobci alkoholických nápojů, kteří si přejí dosáhnout dokonalé kvality svých nápojů, používají vodu upravenou právě metodou reverzní osmózy.
Reverzní osmóza je založena na využívání jevu zvaného osmóza, který je známý z přírody. Jestliže jsou v přírodních podmínkách (to jest bez dodatečného tlaku) dva roztoky s rozdílnou koncentrací látek v nich rozpuštěných (např. voda s vyšším a nižším obsahem soli) odděleny polopropustnou membránou, pak molekuly čisté vody začnou přes tuto membránu přecházet z roztoku méně koncentrovaného do roztoku koncentrovanějšího, dokud se koncentrace roztoků na obou stranách membrány nevyrovná. Na membránu přitom působí tlak přecházejících molekul - tzv. osmotický tlak. Když však na koncentrovaný roztok působíme tlakem vyšším, než je osmotický tlak, pak voda proudí opačným směrem a z koncentrovaného roztoku prochází čistá voda na druhou stranu membrány, zatímco rozpuštěné látky s molekulovou hmotností vyšší než 200 jsou odváděny do odpadu.
Osmóza je základem metabolismu všech živých organismů. Díky ní se do každé živé buňky dostávají živiny a naopak odpadní látky jsou odváděny z buňky pryč. Zdokonalování technologie umožnilo použití systému reverzní osmózy i v domácích podmínkách. Voda získávaná pomocí reverzní osmózy má unikátní míru čistoty. Reverzní osmóza je v současnosti nejdokonalejší prakticky využívanou technologií úpravy vod. Tato technologicky vyspělá forma filtrace umožňuje odstraňovat z vody 90 až 98 % všech minerálních solí (dusičnanů, fluoridů, chloridů, síranů apod.), 95 až 98 % těžkých kovů (olova, kadmia, chrómu, rtuti, baria apod.) a také arzen, selen, azbest, organické sloučeniny, bakterie a viry. Jde přitom o fyzikální úpravu vody bez použití chemikálií.

Reverzní osmóza v myčkách automobilů

Pro použití v mycích zařízeních je proces reverzní osmózy důležitý pro odstranění solí vápníku z vody určené pro závěrečný oplach, aby po oschnutí zůstal mytý povrch karoserie bez bílých stop vápenitých příměsí. Pozor, proces reverzní osmózy nelze zaměňovat s pouhým změkčením vody nebo takzvaným odstraněním její tvrdosti, kdy se jedná pouze o změnu kyselosti (pH). Stanice reverzní osmózy mají poměrně vysokou účinnost, kdy zpravidla z celkového množství vody na vstupu tvoří na výstupu 70 % osmotická voda neobsahující vápník a z procesu odpadá zbylých cca 30 % vody, která se dále nepoužívá a jde do odpadu.
Například český výrobce Šebesta Kyjov nabízí v současnosti jednotky reverzní osmózy různé kapacity nejen pro boxy ručního mytí vozidel, ale i pro využití v automatických mycích linkách nebo pro mycí centra. Moderní technologie umožňuje odstranění celkové tvrdosti o 98 % a celkové minerality o cca 90 %. Výsledná tvrdost vody bude po úpravě cca 0,2 °N, celková mineralita klesne na cca 10 % (cca 60 TDS). Princip činnosti je zdánlivě jednoduchý, ale ve skutečnosti se jedná o techniku z kategorie high-tech. Voda z vodovodního řadu je nejprve upravena filtrací, kde jsou odstraněny drobné mechanické nečistoty a zbytkový chlór. Za filtry je umístěno čerpadlo, které napájí systém nanofiltrační membrány. Výstup z membránového systému je zaústěn volným výtokem do zásobní nádrže. V zásobní nádrži je umístěno měření hladiny, které při poklesu objemu vody v zásobníku zapíná a vypíná osmotickou jednotku. Provozní kapacita osmózy a objem zásobníku musí být dimenzovány tak, aby i v provozních špičkách nedošlo k úplnému spotřebování celé zásoby demineralizované vody.
Jelikož se kvalita osmoticky upravené demineralizované vody blíží destilované vodě, má i další možné použití v technických zařízeních. Jde kupříkladu použít v chladicích systémech automobilů nebo pro ředění koncentrátu při přípravě směsí do ostřikovačů čelních skel automobilů.

Docílení vynikajícího výsledku mytí

Náročných zákazníků obecně přibývá a ti důkladně a do detailu na všech partiích vozidla hodnotí výsledek mycího procesu. Právě závěrečný oplach má rozhodující vliv na názor zákazníka, zda mycí výsledek odpovídá jeho představám. Příznivý účinek nasazení osmotické vody do procesu mytí se projeví zejména tam, kde studniční či městská voda v řadu obsahuje velké množství vápenatých solí.
Zařízení si zpravidla pořizují provozovatelé myček s důrazem na vysokou výslednou kvalitu mytí, kteří počítají s nutnými investičními, provozními a servisními náklady, jež jsou dány hlavně velikostí a vytížeností myčky. Právě vysoké provozní zatížení myčky zejména v zimním období obecně zvyšuje míru zasolení vody v okruhu čištění. Nespornou výhodou reverzní osmózy je, že při procesu závěrečného oplachování nedochází k zasolování, ale k ředění mycí vody. V myčkách vybavených recirkulací použité vody se osmotická voda dostává po oplachu do oběhu a příznivě ovlivňuje následný proces čištění vody v ČOV.
Při použití reverzní osmózy v ručních boxech, mycím tunelu či portálové myčce zajistí finální oplach osmotickou vodou výborný výsledek mytí i bez sušení v podobě čisté karoserie bez bílých map a zaschlých kapek. Výhodou myčky s osmózou je zejména to, že můžeme u některých programů proces mytí zkrátit o sušení. Praktickým dopadem je pak úspora času a podstatné zvýšení kapacity mycího zařízení. U nejluxusnějších mycích programů automatického mytí portálovou nebo průtahovou mycí linkou se provádí nejkvalitnější sušení v kombinaci sušáku a osmózy. V průtahových linkách na výjezdu jsou zpravidla instalovány textilní kartáče, které šetrně odstraní zbylé ojedinělé kapky vody na karoserii.
V případě ručního mytí, kde není strojní sušení k dispozici, je závěrečný oplach osmotickou vodou nezbytností. V samoobslužných mycích zařízeních navíc zákazníci ocení snadné a bezpracné docílení vynikajícího výsledku mytí.
"Dle našeho názoru je reverzní osmóza pro oblast myček automobilů jednou z možností, jak může provozovatel svoji myčku odlišit od konkurence a zkvalitnit výsledek mytí, což napomůže vyšší konkurenceschopnosti," říká Josef Galko z firmy Šebesta.  "Je to otázka budoucnosti - zákazník ocení účinek osmózy díky kvalitě a rychlosti sušení. Myčky bez osmózy mohou být v budoucnu zákazníkem více a více opomíjené, s osmózou naopak o to více vyhledávané," dodává Zbyněk Otáhal ze společnosti Christ.

Autor: Tomáš Mikšovský, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek