Události

Spektrum / 21. července 2017 / Autor: tisková zpráva

Skupina MOL spolupracuje se společností Evonik a thyssenkrupp na klíčové strategické investici do hodnotového řetězce propylenoxidu („Projekt Polyol“)

Půl roku po oznámení své strategie 2030 dosáhla Skupina MOL významného milníku na své cestě průmyslové transformace. Skupina MOL má za cíl stát se významným výrobcem polyetherových polyolů, vysoce kvalitních mezičlánků pro produkty používané v automobilovém, obalovém a nábytkářském průmyslu.

MOLGROUP - úzké

 •      Projekt Polyol bude největší investiční projekt Skupiny MOL v období 2017-21.
 •      Jako součást své strategie do roku 2030 bude Skupina MOL v rámci petrochemického hodnotového řetězce rozvíjet výrobu polotovarů a speciálních chemikálií.
 •      MOL se stane jediným integrovaným výrobcem polyolu ve střední a východní Evropě.

Licenční smlouvy podepsané se společností Evonik a thyssenkrupp umožní Skupině MOL vyrábět propylenoxid, který je základní složkou výroby polyetherových polyolů.

Skupina MOL uzavřela klíčové smlouvy týkající se hlavních technologií Polyolového projektu, který byl představen v roce 2016 jako součást prvního kola investic v rámci dlouhodobé strategie MOL 2030. Tyto smlouvy se týkají nákupu technologických licencí a balíčků navrhování procesů pro tzv. HPPO (peroxid vodíku na propylenoxid) technologii výroby propylenoxidu. Poskytovatelem licence k jednotce peroxidu vodíku je Evonik; k jednotce propylenoxidu udělilo licenci konsorcium složené ze skupiny Evonik a thyssenkrupp Industrial Solutions AG. Smlouvy obsahují také závazné nabídky a předběžné dohody týkající se pozdějších technických a realizačních fází jednotek HPPO ze strany thyssenkrupp a nákupu patentově chráněných katalyzátorů od společnosti Evonik. Podpisem licenčních smluv byl odstartován nejen tento důležitý investiční projekt, který má pro MOL strategický význam, ale také dlouhodobé partnerství mezi Skupinou MOL a společnostmi Evonik a thyssenkrupp.

Skupina MOL si navíc jako konzultanta pro projektový management (PMC) pro počáteční fáze technického projektování a technické, obstarávací a stavební fáze projektu vybrala společnost Fluor. Skupina MOL také finalizuje výběr poskytovatele licence pro polyether-polyolové technologie a dodavatele technických návrhů sítí a ostatního vybavení.

Tyto dohody představují první milník realizace dlouhodobé strategie MOL 2030, která vyčlenila přibližně 1,9 miliard USD na investice do transformačních projektů v oblasti chemikálií a petrochemikálií na období 2017-21. Průmyslový komplex, který bude vybudován v Maďarsku, bude jediným největším organickým investičním projektem skupiny MOL v období 2017-21. Nová výrobní řada poskytne nejen přístup na atraktivní trhy ve střední a východní Evropě, ale bude představovat také logické navázání na strategii Skupiny MOL, která spočívá v dalším prohlubování činností v downstreamu v rámci hodnotového řetězce směrem k polokomoditám a specializovaným chemickým produktům. V souladu se základní hodnotou MOL v rámci udržitelného rozvoje tento krok posunul skupinu blíž k nejmodernější, úsporné technologii, která nevytváří velké množství vedlejších produktů. Polyoly založené na propylenoxidu slouží jako suroviny pro polyuretanové pěny, které se využívají v automobilovém, stavebním, obalovém a nábytkářském průmyslu.

Plánovaný nový průmyslový komplex sestává z HPPO závodů s výrobní kapacitou propylenoxidu 200 kt/rok, několika výrobních linek polyether polyolů, investic do sítí a další infrastruktury.

Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL, řekl: "Dnešní dohoda s našimi renomovanými partnery představuje významný krok v realizaci dlouhodobé strategie Skupiny MOL 2030, díky které se ze Skupiny MOL stane vedoucí chemická společnost ve střední a východní Evropě. Jako první rozhodující investici utratíme až 1 miliardu USD na Polyolový projekt a staneme se tak významným evropským hráčem. Tato inovativní technologie šetrná k životnímu prostředí nám nejenže umožní stát se jediným integrovaným výrobcem polyolu v našem regionu, ale otevře nám dveře také do jiných, vysoce výnosných oblastí chemického průmyslu."

Dr. Johannes Ohmer, člen vedení podniku Evonik Resource Efficiency GmbH, vysvětluje: "Polyolový projekt slouží jako dobrý příklad toho, jak silní partneři kombinují své silné stránky, aby dobře a úspěšně spojili své síly a vybudovali tak základ prodlouhotrvající strategické partnerství založené na důvěře. Evonik přispěje svým vyspělým technologickým know-how a provozními zkušenostmi, a rovněž vynikajícími vlastnostmi svých patentovaných katalyzátorů. Jako inovativní a spolehlivý partner přinášíme úsporná a tedy udržitelná řešení."  

Sami Pelkonen, výkonný ředitel obchodní jednotky Elektrolýza & Polymery ve společnosti thyssenkrupp Industrial Solutions, uvedl: "Jsme pyšní na to, že vstupujeme do této dlouhodobé licenční smlouvy, která Skupině MOL umožní vyrábět vysoce kvalitní propylenoxid v rámci výrazně nákladově efektivního procesu. Proces, který nabízí nízkou spotřebu výchozí suroviny, výrobu šetrnou k životnímu prostředí a nízké kapitálové investice, vznikl na základě našich širokých odborných znalostí v oblasti technologie výrobních procesů a navrhování a výstavby chemických a jiných průmyslových zařízení společně s naším partnerem Evonik."

Hodnocení článku

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
5 / 5

Odeslat článek


Komentáře k článku

Počet komentářů: 0 Přidat nový komentář Zobrazit komentáře

Aktuální vydání magazínu

Číslo: 2019-02Distribuce pohonných hmot na čerpací staniceObjednávka přeplatného

Hlavní partner PETROL.cz

MOL

Reklama

CardManager

Newsletter PETROL

Přihlásit / zrušit zasílání denního přehledu aktualit PETROL na Váš e-mail.

  

Akce Petrol

  Partneři PETROL.cz

  ColosseumEconomia