Třinec má první rychlodobíjecí stanici pro elektromobily

Tři nové veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily, mezi nimi i první zdejší stojan pro rychlé dobití, jsou nově k dispozici řidičům elektromobilů a plug-in hybridů v Třinci.  

ČEZ dobíjecí stanice v Třinci

ČEZ tak navazuje na spolupráci s podbeskydským městem, kde loni stál u startu provozu největšího elektrobusového parku v České republice. Moravskoslezský region dlouhodobě sází na elektromobilitu s cílem eliminovat zdroje znečištění ovzduší.
Nejvýchodněji položená rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v České republice umožňující doplnit až 80 % kapacity baterií za zhruba 25 minut je k dispozici u stanice Kamionka. Dvojice nových klasických dobíjecích stanic ode dneška funguje u krajské Nemocnice Třinec v Kaštanové ulici.
"Jde o další krok v naší snaze vybudovat v Třinci kvalitní infrastrukturu pro elektrický pohon v individuální i hromadné dopravě. Řidiči elektromobilů nyní díky spolupráci Třince s ČEZ mají ve městě k dispozici celkem čtyři veřejné dobíjecí stanice, z toho jednu rychlodobíjecí. Od loňského roku také provozujeme v rámci projektu Smart City Třinec desítku elektrobusů v městské dopravě, takže stále jdeme za cílem čistého životního prostředí i čisté mobility," uvedla primátorka Třince Věra Palkovská. Město Třinec je partnerem elektromobility pod značkou ČEZ už více než 4 roky.
"Moravskoslezský kraj je historicky prvním krajem, který se stal partnerem skupiny ČEZ při propagaci elektromobility. Podpora alternativních způsobů dopravy je pro náš kraj klíčová. Propagováním a využíváním vozidel na alternativní pohon můžeme významně přispět ke zlepšení kvality ovzduší v celém kraji, a tím i životních podmínek občanů. Elektromobily, vozidla na zemní plyn a v budoucnu i na vodík produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem, jsou také méně hlučná. O našem úsilí o ekologizaci dopravy v regionu svědčí mimo jiné i to, že soutěžíme nové veřejné dopravce na základě nových kritérií, zahrnující požadavek ekologického provozu a využití moderních technologií," řekl Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.
"Nasazování moderních technologií v individuální i hromadné ekologické dopravě je jednoznačně jedním z hlavních trendů současnosti. Potřeby města v této oblasti zároveň pojímáme jako součást komplexního energetického řešení. Vedle instalace dobíjecích míst pro elektromobily jsme se zde proto loni podíleli na zasíťování a připojení areálu dobíjecích stanic, včetně dodávky elektřiny, pro největší elektrobusovou flotilu České republiky," říká Michal Pastušek, generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby. Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.
ČEZ na severovýchodní Moravě a ve Slezsku buduje především infrastrukturu nutnou pro rozvoj elektromobilů. Aktuálně zde funguje 16 veřejných dobíjecích stanic, z toho čtyři rychlodobíjecí. Ty elektromobilisté najdou vedle Třince také v Ostravě a Frýdku-Místku. V přípravě jsou v dohledné době stanice v dalších lokalitách. Aktuálně provozuje Skupina ČEZ v celé České republice 120 veřejných dobíjecích stanic. 

 

 

Autor: TZ, Zdroj: ČEZ

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek