Agrofert prohrál soud s PKN Orlen. 20 miliard se zřejmě nedočká

Pražský vrchní soud rozhodl, že při privatizaci Unipetrolu nedošlo k porušení obchodních dohod mezi polským petrochemickým koncernem PKN Orlen a českým Agrofertem. Skupina Andreje Babiše za to požadovala kompenzaci 20 miliard korun. Informaci přinesl týdeník Euro.

Rafinerie Litvínov

V jiném sporu ohledně privatizace petrochemické společnosti ­Unipetrol přitom Agrofert před pěti lety na PKN Orlenu vysoudil 2,45 miliardy korun.
Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky o osudu 20 miliard ještě zcela rozhodnuto není. Po seznámení se s písemným vyhotovením rozsudku Agrofert ještě zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.
Zmíněné dvě žaloby a k tomu ještě dvě další, v nichž Agrofert už dříve neuspěl, se týkají prodeje státního podílu Unipetrolu započatého před čtrnácti let. Tehdejší menšinová vláda ČSSD v čele s nynějším prezidentem Milošem Zemanem nejprve oslovila Agrofert. Babišovi se ale zdála cena 11,7 miliardy korun vysoká, a když stát nechtěl slevit, z obchodu sešlo.
Podíl nakonec od státu koupil v roce 2004 za celkem zhruba 14,7 miliardy korun PKN Orlen. Úzce ale při privatizaci spolupracoval s Agrofertem, kterému prý za pomoc slíbil výhodně odprodat kontrolní podíly v dceřiných firmách Unipetrolu - v Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu.
Po privatizaci si však PKN Orlen tyto firmy nechal. Polský podnik sdělil v souvislosti s rozsudkem Euru, že postup vůči Agrofertu byl "v souladu s právem a v nejlepším zájmu firmy".
Už dlouho trvající rozepři kolem údajně domluveného, ale nakonec neuskutečněného obchodu mezi PKN Orlen a Agrofertem nazývala média firemním sporem milénia.
Ve čtyřech žalobách Agrofert poukazoval mimo jiné na to, že PKN Orlen zhodnotil získaná aktiva v letech vysokého ekonomického růstu české ekonomiky a polským manažerům se zdálo výhodnější porušit dohody s Agrofertem a riskovat soudní odškodnění. V řadě rozhovorů z posledních let pak Babiš to, že Unipetrol nekoupil sám v prvním kole privatizace, hodnotil jako chybu. S odstupem času mu původní nabídka české vlády přišla vlastně levná.
Agrofert nejdřív postup PKN Orlenu napadal u arbitráží, až pak se obrátil na soudy. Právní zástupci PKN Orlenu přitom brali vyhrané arbitráže už z doby před pěti let jako definitivní konec sporů. Ten však zřejmě přichází až teď.
Mimochodem ve chvíli, kdy Andrej Babiš v roli ministra financí se skupinou PKN Orlen vyjednává o jejím dalším byznysu s českým státem. Například v možné privatizaci provozovatele ropovodů Mero.


Privatizace Unipetrolu

Společnost Unipetrol byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku jako jeden z privatizačních kroků českého petrochemického průmyslu. V roce 2001 Zemanova vláda rozhodla o zahájení privatizace majoritního státního podílu. Meziresortní privatizační komise doporučila jako vítěze britskou společnost Rotch Energy, vláda však rozhodla o prodeji Agrofertu. Ten ovšem dohodnutou cenu nezaplatil a požádal o ukončení privatizační smlouvy. V listopadu 2002 tak Špidlova vláda rozhodla o vyhlášení nové soutěže. Konečnou nabídku pak podal pouze PKN Orlen - 14,7 miliardy korun za 63procentní podíl v Unipetrolu a uhrazení pohledávek České konsolidační agentury vůči Unipetrolu. Tuto nabídku vláda přijala v dubnu 2004 a prodej byl finalizován v roce 2005. V současné době zpracovávají rafinerie Unipetrolu ročně okolo 5,9 milionu tun ropy. Firma Benzina provozuje přes tři sta čerpacích stanic. Celkem holding zaměstnává 3600 lidí. Menšinový podíl ve firmě patří J&T. V roce 2014 tvořily tržby částku 124,2 miliardy korun.

Autor: Michal Šenk, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

  • Jan Polák, 15. 4. 2015 13:29: Pane redaktore, jisteže je celá kauza sloáitá a ještě k tomu mimo hlavní proud interesu veřejnosti, lze tedy pochopit určité nepřesnosti a zavádějící informace ve vašem článku, ve kterém přebíráte mediální floskuli, že AGROFERT prohrál soud, protože „cit.: nedošlo k porušení smluv“ . Je to klasický příběh, že když se něco řekne jen trochu jinak, to vyzní dokonce naopak. Skutečnost je totiž trochu jiná. Agrofert vyhrál spor o to, zda PKN ORLEN porušil nebo neporušil smlouvu. Rozhodnutí je jasné – tj. porušil a zachoval se tím pádem neeticky a nesprávně. Ostatně, zaplatil na základě tohoto rozhodnutí pokuty v hodnotě asi 2,4 mld CZK! Kdyby neporušil, tak proč by tedy sankce zaplatil?? V dalších sporech se Agrofert toliko domáhá náhrady škody, která mu vznikla tím, že tyto smlouvy byly porušenyl. Arbitráž v tomto případě řekla, že PKN sice smlouvy porušil, ale škoda nevznikla nebo byla kompenzována prostřednictvím penále. Jaký je závěr ze současného stavu po těchto rozhodnutích? Smlouvy porušeny byly, ale škoda tím vzniklá Agrofertu není přiznána, už obdržel penále. Jakékoli konstatování, že Agrofert prohrál spor o to, kde je pravda, je nesmysl. Polský PKN ORLEN využil situace, kdy se mu vyplatilo nedodržet smluvní závazkyí a raději zaplatit smluvní pokutu. Jakkoli je takové jednání ze strany Orlenu přinejmenším neetické, česká média ještě PKN napíší, jako že vyhrál spor a navíc nic neporušil. Dobrý novinář jde po jádru věci, nikoliv po povrchu. To ale není pane Šenku Váš případ. PS. Pokud zástupci ministrstva průmyslu a státního podniku MERO zcela otevřeně na veřejném fóru obviní PKN ORLEN, že v blízkém horizontu zavře české rafinerie, pak nelze mluvit o vyjednávání ohledně privatizace státního podniku MERO, jak se zřejmě osobně domníváte....
      Reagovat na komentář
    • Ivan, 17. 4. 2015 13:32: Teď se Babiš pokusí těch 20 miliard vytáhnout z kapes daňových poplatníků a to hlavně přes biopaliva. Zneužije k tomu své mocenské postavení. Je to hajzl a měl by už dávno sedět na Mírově.
        Reagovat na komentář
      Přidat nový komentář

      Petrol Magazín

      Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
      Aktuální číslo

      Přihlašte se k odběru novinek