Američtí těžaři našli dohodu se zelenými?

Těžba břidlicového plynu je považována za neeokologickou, podle mnohých totiž ohrožuje zdroje podzemní vody a v některých zemích včetně České republiky je zatím v podstatě zakázána. O to více překvapuje, že v USA nacházejí těžaři společnou řeč s některými ekologickými organizacemi.

Těžba olynu z břidlic

Některé ekologické organizace začínají uznávat, že břidlicový plyn může mít pozitivní vliv na ekonomiku státu a snaží se dosáhnout s těžaři dohody o tom, aby se minimalizoval vliv těžby na životní prostředí. Firmy v Pensylvánii nyní mohou dostat certifikát od nově vytvořeného Centra pro udržitelný rozvoj břidlic v Pittsburghu, pokud se zaváží dodržovat určené normy pro ochranu vod a ovzduší, což bylo dosud nemyslitelné. Do projektu se již zapojily i obří koncerny Shell nebo Chevron stejně jako ekologické organizace Environmental Defense Fund či Clen Air Task Force a měl by se rozšířit i na západní Virginii, Ohio či do států Illinois a  New York, kde bylo frakování dosud zakázáno.
Studie Massachusetts Institute of Technology z r. 2011 učinila závěr, že dopady na životní prostředí z těžby břidlicového plynu jsou náročné, avšak zvládnutelné. Studie se věnovala hlavně kontaminaci podzemní vody při frakování, což je největší problém současné metody. Byly obavy, že frakování může ovlivnit a proniknout mělké horizonty s vodou a kontaminovat je kapalinou používanou k frakování, avšak nezískaly se důkazy, že by k tomu došlo. Studie vysvětluje případy kontaminace metanem jako důsledek aktivit provedených s nízkým technickým standardem. Pro tyto účely měly být využité nejlepší známé technologické postupy aby se takovým problémům předešlo, dodává se ve vědecké zprávě.
Podle představitelů koncernu Shell jde o první projekt, v němž se olejářský koncern a skupina ekologů dohodly na systému omezování dopadů těžby na životní prostředí. Ostatní zúčastnění pak dodávají, že by to mohl být dobrý signál pro federální vládu i ostatní státy, které trápí podobný problém.
Nicméně ne všichni ekologové s tím souhlasí, proti plánu se ostře postavil například známý Sierra Club, jehož představitelé považují rozšiřující se těžbu břidlicového plynu za příčinu budoucí ekologické katastrofy. Nicméně z mnoha aktivit této organizace prosakuje na povrch politikaření a čirý populismus, aniž by jejich závěry byly záloženy na skutečném vědeckém zkoumání. Skutečnost je totiž opravdu jiná. Boom břidlicového plynu spíše snížil emise skleníkových plynů a nová levná surovina doslova transformovala celý americký energetický trh. Americké elektrárny přecházejí z uhlí na čistý plyn, který se začíná prosazovat i v dopravě.
Americké námluvy těžařů a ekologů mohou mít vliv na dosavadní striktní zákaz těžby břidlicového plynu v zemích Evropské unie, přípravy k těžbě již byly zahájeny v Polsku, Ukrajině, Rumunsku a Litvě nebo Turecko, podporu má břidlicový plyn i v Británii a legislativní rámec pro ni chystá dokonce i Německo.

Autor: jk

Diskuse

  • Jiří Malík, 28. 3. 2013 10:15: Není pochyb o tom, že dopady metody zvládnuté nejsou a patrně díky své podstatě nikdy nebudou. Zatím jediné, co je třeba, jak plyne ze všech nezávislých studií, je metodu zcela zastavit pro nekonvenční těžbu. Nejde jen o vysokou spotřebu vody, její kontaminaci chemií, její další kontaminaci v podzemí, její nečistitelnost po vytažení ven, místy s radiací, prokázanou kontaminaci povrchvých vod i pitné vody (řada studií peer to peer, takže zde - hodně vyčpělá - uváděná studie bude patrně zaplacena těžaři), jde i o vliv na krajinu, klima (obrovská doprava, tisíce hořících flér - z těžebního pole uniká nejen metan -až 9%, ale u rakovinotvorné uhlovodíky ze spalování plynu. ony fléry, a z vlastní akce při štěpení - desítky kompresorů po týdny na jedné plošině). Nemocnost v USA v oblastech bez těžby klesá, v oblastech s těžbou stoupá, což jsou čerstvé závěry z loňska a jsou tak dalším přímým důkazem škodlivosti metody, jejichž rozsah je zatím stále tvrdě tajen i pomocí vlád. Je třeba hledat pravdu. To, že těžaři zaplatí nějaké ekology, aby s nimi spolupracovali, se dalo čekat a je to jedna z dalších forem PR triků, které vymýšlí, aby nečelili tak ostré kritice a pokusili se dále skrývat pravdu. Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek