Babiš míří do Chorvatska. Petrokemija může být jeho třetí největší chemičkou

Agrofert Andreje Babiše plánuje vstoupit do další země. "Rozhlížíme se teď po Chorvatsku a Srbsku, do Chorvatska momentálně hledáme country manažera," řekl Babiš v rozhovoru pro HN.

Babiš Andrej
Jeho prvním chorvatským úlovkem má být největší chemička v zemi, Petrokemija Kutina, kterou z poloviny vlastní stát, zbytek drží penzijní fondy a menší akcionáři na burze.
Petrokemija se nachází ve finančních problémech. Loni se propadla do ztráty v přepočtu přes šest set milionů korun a prodělávala i na začátku roku, za první čtvrtletí to bylo v přepočtu 180 milionů korun. Vedení firmy tvrdí, že za horšími výsledky stojí dražší plyn, který je pro výrobu hnojiv klíčový.
Ještě větší problémy jí způsobuje letošní splatnost velké části dluhu. Vláda oficiálně tvrdí, že před privatizací je třeba posílit finanční situaci firmy. Hovoří se ale o tom, že pokud chemička nedostane injekci, může zkrachovat. Z účetnictví vyplývá, že závazky splatné v letošním roce dosahují výše 4,5 miliardy korun, což je zhruba o půl miliardy víc, než má firma na bankovních účtech a ve skladech.

Zájem o kontrolní podíl

Proto se má už v červenci navýšit kapitál a do firmy přitečou stovky milionů korun. Na tom se bude podílet jak stát, tak i ostatní akcionáři vyjma drobných investorů. Tím se naředí podíl státu a skončí těsně pod padesáti procenty. Nyní jeho podíl činí 50,63 procenta.
O privatitzaci firmy by měla vláda rozhodnout do konce roku. Není ale zatím jasné, zda chorvatská vláda bude prodávat celý balík.
"Máme zájem společnost ovládnout a mít v ní kontrolní podíl. Jestli bychom šli až na sto procent, to by se vidělo až později," uvedl pro HN šéf akvizicí Agrofertu Libor Němeček.
Babiš totiž prvně bude muset svést boj o státní podíl. "Pokud Petrokemiji koupíme, řídili bychom ji decentralizovaně a dali velké kompetence managementu. To je rozdíl proti našim konkurentům, kteří by to řídili z centra," řekl Babiš.
"Co se týká portfolia výrobků, Petrokemija má sortiment relativně širší a vyrábí produkty, které Agrofert ne, například hnojiva typu NPK. Takže nejsme přímý konkurent, pro nás by to bylo hlavně doplnění našeho portfolia," dodal Němeček.

Favority jsou šejkové s OMV

Podle chorvatských médií je momentálním favoritem rakouská společnost Borealis. Jedná se o společný podnik královské rodiny z Abú Dhabi, která drží 64 procent, a petrochemického koncernu OMV, jenž má 36 procent.
Firma vyjednává s odboráři Petrokemije a údajně přislíbila, že nebude propouštět a zachová výrobu v Kutině. Dalšími zájemci jsou švýcarský obchodník s komoditami Ameropa a dva ruští obři - Gazprom a Novatek. Oba za svůj trumf považují slib levnějšího plynu, který by mohl chorvatskému podniku citelně snížit náklady a tím jej vytáhnout zpět do zisku.
Pokud by nakonec podnik získal Babiš, z Petrokemije by se podle tržeb stala třetí největší chemička Agrofertu. Větší než Lovochemie, zhruba srovnatelná se slovenskou Duslo Ša3/4a. "Co se týká spotřebovaného zemního plynu, je to trochu větší než Duslo, ale výrazně menší než SKW," řekl Němeček. Z hlediska zisku má Babiš v SKW klenot - tvoří mu přes čtyřicet procent čistého zisku celého Agrofertu.
Pokud bychom Petrokemiji koupili, řídili bychom ji decentralizovaně, dali bychom velké kompetence managementu. To je rozdíl proti našim konkurentům, kteří by to řídili z centra.

Autor: Milan Mikulka, Zdroj: ihned.cz

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek