Benzin stojí skoro o dvě koruny méně než loni na podzim, pomáhá silná koruna

Klesající cena ropy Brent a také kurz koruny, která je nyní vůči americkému dolaru nejsilnější od února, jsou příčinou výrazného zlevňování pohonných hmot.

pistole a bankovky

Benzin Natural 95 stojí aktuálně u čerpacích stanic v průměru 36,22 koruny za litr a je podle údajů kartové společnosti CCS v porovnání s loňským říjnem téměř o dvě koruny levnější. Cena nafty klesla za stejné období zhruba polovičním tempem na 36,02 koruny za litr.
"Nižší pokles cen u nafty je způsoben vyšší poptávkou po ní. Ekonomiky se dostávají z recese, začalo opatrné oživení. Tím pádem se rozjíždí doprava, která používá hlavně naftu," vysvětluje analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Důvodem jsou i ceny na komoditní burze v Rotterdamu, které jsou určující pro ceny pohonných hmot u čerpacích stanic.
Meziměsíčně zlevnil Natural 95 o 82 haléřů, nafta o 47 haléřů. Podle analytiků mohou jít ceny pohonných hmot v dalších dnech ještě dolů, ovšem už ne tak výrazně. "Pokud nedojde k nějakému zásadnímu obratu trendu na trhu s ropou, měly by pohonné hmoty mírně zlevňovat i v tomto týdnu. Cena benzinu by se měla dostat lehce pod 36 korun," potvrzuje analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička.
Nejlevnější benzin je podle údajů CCS k dostání v Jihočeském kraji (35,46 Kč za litr), naopak v Praze řidiči zaplatí v průměru výrazně více (37,19 Kč). Jižní Čechy jsou nejlevnější i v případě nafty (35,45 Kč za litr), naopak nejdražší je Jihomoravský kraj (36,76 Kč).
Cena ropy Brent po prudkém růstu kvůli nebezpečí vojenského konfliktu v Sýrii během září oslabila zhruba o deset dolarů za barel. "V posledních dnech už se ten pokles zastavil, aktuálně se cena pohybuje na úrovni 110 dolarů za barel. Ale i tato cena další zlevnění pohonných hmot umožňuje," dodává Vlk.
Cena ropy se zhruba s týdenním zpožděním promítá do cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Zhruba za další týden se pak projeví u čerpacích stanic. "Když ceny rostou, obchodníci bývají se zdražováním rychlejší," připomíná Vlk.
Současný pokles cen by se dal teoreticky přisuzovat končící letní motoristické sezoně. Analytici jsou však k tomuto vysvětlení skeptičtí. "Možná něco takového existuje, ale zřejmě se tomu přikládá větší váha, než jakou to ve skutečnosti má. Primárně bych se soustředil na velkoodběratelské ceny pohonných hmot," podotýká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Podle Vlka je termín motoristická sezona spojován spíše se Spojenými státy. "Tamní trh je natolik velký, že je schopen hýbat i světovými cenami ropy. Takže do určité míry to může být tak, že vyšší poptávka v USA může v létě tlačit ceny vzhůru a k nám to doléhá prostřednictvím cen ropy," popisuje analytik.
Ceny pohonných hmot v následujících týdnech může ovlivnit i zavedení povinné dvacetimilionové kauce pro distributory, která vstoupí v platnost 1. listopadu. "Výrazně se sníží konkurence na trhu, což zpravidla vede ke zdražení. To by mohlo být až v řádu desetihaléřů," upozorňuje Jedlička. Opatření by mělo snížit objem nelegálních dovozů, při nichž stát kvůli krácení daně z přidané hodnoty přichází ročně odhadem o pět až osm miliard korun. "Teoreticky je zdražení možné, protože z trhu by zmizely podvodně stlačené ceny a tím pádem by mohl vzrůst i jejich průměr. Ale těžko odhadovat v jaké míře," dodává Vlk.
V Česku bylo na konci loňského roku v provozu 6790 čerpacích stanic, z toho 3728 veřejných. Nejvíce z nich patřilo Benzině (338), následují OMV (220) a EuroOil (192). Benzina je se zhruba 14 procenty lídrem i v podílu natankovaných litrů pohonných hmot. Nad deseti procenty se pohybují ještě Shell, OMV a Tank Ono. Po zavedení kauce se výrazně sníží konkurence na trhu, což zpravidla vede ke zdražení. To by mohlo být až v řádu desetihaléřů.

Vít Jedlička je analytik společnosti Colosseum
ZDROJ: CCS, REUTERS

Autor: Tomáš Čížek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek