Biolíh z kukuřice škodlivější benzínu?

Z hlediska globálního oteplování je podle studie zadané americkou vládou palivo vyrobené ze zbytků sklizené kukuřice horší než z fosilních zdrojů.

Kukuričné pole

Tato zpráva je v rozporu s poslední studií kabinetu Baracka Obamy, která tvrdí, že biopaliva pomáhají v boji proti změnám klimatu.  V závěru nové studie se totiž tvrdí, že v prvních letech způsobí výroba bioethanolu z kukuřice o 7 % více skleníkových plynů než běžný benzín. V dlouhodobém horizontu jsou sice biopaliva v tomto ohledu lepší, ale zase neplní  energetický zákon z roku 2007, aby mohla být označena za obnovitelné palivo. Závěry studie jsou ranou pro vládu, neboť produkce celulózového biopaliva již obdržela federální podporu přes miliardu dolarů. Zainteresovaní zástupci výrobců, distributorů i prodejců stejně jako  vládní  úředníci studii okamžitě podrobili tvrdé kritice a označili ji za chybnou, protože je v mnoha bodech zjednodušující a odhadované hodnoty jsou podhodnocené ve prospěch fosilních paliv.
Zajímavostí je, že se jedná o první průzkum, který se snaží vyčíslit, kolik uhlíku se uvolní do atmosféry, když se zbytky kukuřice použijí na výrobu paliva místo toho, aby zůstaly na poli.
Analýza federální Agentury pro životní prostředí  (EPA) předpokládá, že když se z polí odstraní asi polovina zbytků kukuřice, palivo z nich vyrobené splní standardy energetického zákona. Pokud by se tak nestalo, výrobci biopaliva by nezískali potřebné vládní dotace a jejich produkt by se tak stal kvůli vysoké ceně rázem neprodejný.

Autor: jk

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek