BP i Statoil hlásí nižší zisky

Nižší cena ropy snižuje zisky globálním ropným koncernům po celém světě. Vyplývá to i z výročních zpráv společností BP Statoil, které zveřejnili své hospodaření ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Těžba ropy na moři

Britská ropná společnost BP ve ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku jen 1,3 miliardy dolarů, což je v přepočtu přes 30 miliard korun.  Důvodem této skutečnosti jsou stále pokračující výdaje (letos už 9,8 mld. dolarů) na sanaci škod po katastrofě vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010.  Společnost kvůli tomu letos musela snížit i investice pod 20 mld. dolarů tedy o 13 procent.
Další příčinou nižšího zisku je pokles cen ropy. I když průměrná cena za barel ropy vzrostla nyní na 60 dolarů za barel, vloni činila průměrná cena jednoho barelu 110 dolarů.
Jinak marže společnosti na jednom barelu ropy vzrostla ve druhém kvartále na 19,4 dolaru, což je o 3,85 dolaru více než v roce předchozím. V prvním čtvrtletí letošního roku pak dosáhla marže výše 15,3 dolaru za barel. 
Přestože Norská společnost Statoil navýšila oproti roku 2014 těžbu o 4 procenta, zisk ji poklesl o 16 procent na 1,26 mld. dolarů, což je v přepočtu okolo 30 miliard Kč. Tržby se snížily o 12,7 procenta na 15,5 mld. dolarů. Příčinou je opět pokles cen ropy a vyšší náklady na těžbu. Statoil přitom těží ropu a plyn v desítkách zemí od Kanady po Afriku.
Úspory a odprodej majetku však umožnily firmě vyplatit dividendy. Těžbu pak společnost působící v desítkách zemí od Kanady po Afriku navýšila o čtyři procenta.
Statoil začal čtvrtletní dividendu vyplácet teprve na začátku letošního roku a řada investorů má pochybnosti, zda bude firma ve výplatě za současných nízkých cen pokračovat. Management uvedl, že pokud má firma i nadále generovat hotovost na výplatu dividend, měla by cena ropy v letech 2016, 2017 a 2018 činit 100, 80 a 60 dolarů za barel.

 



Autor: jk

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek