Cena ropy je rekordně nízká, pumpy na to reagují pomalu

Trh s ropou dlouhodobě klesá a ekonomové zatím nevidí důvody k tomu, že by se situace měla začít obracet. Český trh s pohonnými hmotami na to však reaguje jen pozvolna, obchodníci zlevnili nejvýše o desítky haléřů. Podle údajů CCS stál litr benzínu Natural 95 k 28. Říjnu 36,13 Kč/l, nafta se v průměru prodávala za 35,65 Kč/l.

Ropa a dolar

Ceny ropy se v pondělí dostaly pod ještě větší tlak po zprávě banky Goldman Sachs, která výrazně zhoršila svoji cenovou prognózu. Banka očekává, že cena ropy Brent bude v prvním čtvrtletí 2015 na průměrné úrovni 85 dolarů za barel, zatímco v dřívější prognóze ji odhadovala na úrovni 100 dolarů za barel.
Výhled ceny americké ropy banka zhoršila na 75 dolarů z předchozích 90 dolarů za barel. Poptávku negativně ovlivnila i zpráva o podnikatelské důvěře v Německu, která tento měsíc klesla na dvouleté dno. Za pokles cen ropy může také zvýšené napětí v zemích, které ropu těží. Jde o Libyi, Irák, Nigérii či Irán. Kvůli nejistému vývoji v těchto regionech totiž významní ropní hráči s předstihem nakoupili větší zásoby pohonných hmot. Teprve až se tyto dražší zásoby odprodají, měl by pokles cen ještě pokračovat. Trh nyní sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.
Ropa na světových trzích dlouhodobě zlevňuje, na českých čerpacích stanicích to ale stále není příliš vidět. Obchodníci od léta snížili ceny benzinu a nafty nejvýše o desítky haléřů, ropu přitom od té doby nakupují o čtvrtinu levněji. Jestliže v červnu byla podle údajů CCS průměrná cena PHM (Benzín + Nafta) 36, 18 Kč za litr, v srpnu to bylo již 36,39 Kč/l a v září dokonce 36,43 Kč/l. Podle některých analytiků si pumpaři uměle drží vysoké marže, s úpravou cen váhají hlavně největší řetězce, ale podle jiných prý brzdí pokles cen u čerpacích stanic zejména slabý kurz koruny vůči dolaru.

Autor: jk

Diskuse

  • Pořádek musí bejt, 29. 10. 2014 16:25: Stát by měl jednoznačně regulovat - určovat státní maloobchodní ceny PHM a byl by klid. Naprostej.
    • Michal, 29. 10. 2014 20:11: Stačilo by, kdyby každý den rafinerie povinně zveřejňovali, za kolik aktuálně prodávají pumpařům, aby měli zákazníci přehled, kde se jede na desetníky a kde na pětikoruny. Pak by se mohl zákazník ptát, co stojí za těmi vysokými maržemi?
    • Pořádek musí bejt, 30. 10. 2014 09:31: Ano tak by to taky šlo. Jedna on-line tabulka třeba na netu a hned by řidiči věděli co a jak...
    Reagovat na komentář
  • petr balek, 2. 11. 2014 18:59: Stát nebude určovat maximální marži nebo regulovat maloobchodní ceny protože mu chování prodejců vyhovuje.Čím totiž vyšší marže tím vyšší daně pro státní kasu.Nehledě nato že takhle se chová většina prodejců a obchodníků u všech možných komodit.Odrbávají nás například i banky poplatkama který jinde v evropě nejsou a ta samá banka si je v jiným státě zavíst ani nedovolí.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek