Cena ropy stoupá, zásob ale neubývá

Cenu ropy tlačí nahoru nejenom informace o zafixování produkce v Rusku a v zemích kartelu OPEC, ale podporou se staly i informace z USA o dalším propadu počtu těžebních zařízení na nejnižší úroveň od prosince 2009. Těžba v USA poklesla už šestý týden v řadě na 9,1 milionu barelů ropy denně.

Rotterdam oil terminal

Rusko uvedlo, že už 15 zemí je ochotných zafixovat svoji produkci. Otazník visí stále nad iránskou těžbou. Irán nepotvrdil, že by svoji produkci plánoval zmrazit. Opačné zprávy přišly z Rotterdamu, kde čeká nejdelší fronta tankerů za posledních 7 let. V současnosti čeká na moři při největším ropném hubu v Evropě na vyložení přibližně 50 tankerů, což je dvojnásobek oproti normálu. Důvodem je právě nedostatek skladových kapacit. Společnosti Royal Vopak, která je největším soukromým provozovatelem ropných skladů na světě, uvedla, že její kapacita v Nizozemí je vyčerpána na 96 %. Minulý rok o tomto čase byla kapacita vyčerpána na 85 %.
Nicméně, zásoby ropy nadále rostou. Ve Spojených státech jsou nejvyšší od roku 1930. Globálně stouply zásoby v prosinci o 7,6 milionu na 3 miliardy barelů, což je o 350 milionů více oproti normální úrovni. Významná byla informace ze Saudské Arábie o propadu hodnoty její zahraničních aktiv na čtyřleté minimum 594 miliard USD. Království musí odprodávat aktiva, aby mohlo financovat své projekty.
Mezinárodní energetická agentura uvedla, že přebytek produkce ropy nad spotřebou by měl přetrvat až do roku 2017. Ve svém novém výhledu také uvedla, že mezi roky 2015 až 2021 by nabídka ropy na celosvětovém trhu měla stoupnout o 4,1 milionu barelů ropy denně. V předchozím šestiletém období 2009 až 2015 se nabídka zvýšila o 11 milionů barelů ropy denně. Tahounem růstu produkce by měly být zejména Spojené státy a Irán. Produkce v USA pravděpodobně krátkodobě poklesne, nicméně růst těžby by měl být v nejbližších letech obnoven.  IEA také uvedla, že v roce 2016 by se globální kapitálové výdaje do rozvoje těžby měly snížit o 16 % na nejnižší úroveň od roku 2009. Loni propadly o čtvrtinu.

 

Autor: Boris Tomčiak, Zdroj: Finlord

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek