Cena ropy stoupla, zásoby ovšem také

Na trhu s ropou sledujeme tlak na růst ceny kvůli zvýšené spotřebě. Rekordní hlásí Čína, zvyšuje se i spotřeba ropy v USA. Přes to všechno ovšem zásoby stále rostou.

Ropa a dolar

Ropa Brent už zdražila na 47 USD za barel, nejvyšší cenu od počátku prosince 2015. Důvodem jsou především informace o stoupající spotřebě. Ministerstvo energetiky USA uvedlo, že v dubnu se spotřeba pohonných hmot v zemi zvýšila meziročně o 5,6 % na 9,4 milionu barelů ropy denně.
Čína uvedla, že v prvním čtvrtletí dovezla rekordních 91,1 milionu tun (7,34 milionů barelů ropy denně), o 13 % více oproti stejnému období minulého roku.
Společnost British Petroleum uvedla, že od hranice 50 USD za barel by dokázala generovat přijatelné finanční výsledky. Podobný odhad má i agentura Wood Mackenzie, která si myslí, že od ceny 53 USD za barel přestane 50 největších veřejně obchodovaných těžebních společností ve světě pálit hotovost a začnou ji generovat.
Redukce kapitálových výdajů pokračuje. V Severní Americe poklesnou o polovinu oproti minulému roku. Počet vrtných zařízení v USA poklesl minulý týden na 332, nejnižší úroveň od listopadu 2009, a jenom jednu čtvrtinu oproti rekordu z roku 2014. Americká produkce ropy poklesla na 8,94 milionu barelů ropy. Ministerstvo energetiky očekává, že těžba v USA letos poklesne na 8,6 mbd.
Zásoby ropy ve světě nadále rostou, jelikož největší producenti ropy na světě se stále nedokázaly domluvit na zmražení těžby. Saudská Arábie požadovala, aby se všichni členové kartelu OPEC připojili k dohodě. Nicméně Írán už dříve avizoval, že bude nadále svoji produkci zvyšovat.
OPEC se plánuje sejít v červnu. Před tímto datem se pravděpodobně nedomluví na detailech těžebního stropu.

Autor: Boris Tomčiak, Zdroj: Finlord

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek