Ceny benzínu i nafty stoupají

Ceny pohonných hmot v souladu s našimi předpoklady stouply. Podle údajů CCS ze 6. dubna cena benzínu vzrostla o 17 haléřů na 35,76 Kč za litr, nafta zdražila o 3 haléře a její průměrná cena je nyní 35,81 Kč za litr

Benzin zdražuje

Cena benzínu se dokonce v polovině minulého týdne dostala nad cenu nafty. Přičítat se to dá především značnému zdražení benzínu v Rotterdamu a z menší části uvolnění cenové války benzínových čerpacích stanic v Praze, kde se rozdíl mezi cenou benzínu a nafty dostal z koruny a padesáti haléřů na jednu korunu. Průměrná cena benzínu v Rotterdamu vzrostla o 3 % a cena nafty se snížila o 1 %. Koruna v minulém týdnu oslabila a páteční obchodování uzavřela na úrovni 20,02 koruny za dolar. Cena benzínu u českých čerpacích stanic by měla pokračovat v růstu a ceny nafty podle našich odhadů stagnovat.

Z hlediska obchodování s ropou a pohonnými hmotami v tomto týdnu je celkem důležité, že Írán a Rusko dosáhly pokroku v dohodě o výměně ropy za zboží, která bude mít hodnotu až 20 miliard dolarů. To Teheránu umožní navzdory západním sankcím zvýšit životně důležitý export energií a celkový objem obchodované ropy by tak mohl dosáhnout hranice až 500 tisíc barelů denně. Jedná se také o další krok, který pomáhá vytlačit dolar z mezinárodního obchodu s ropou.

Cena ropy Brent se v polovině minulého týdne dostala pod hranici 105 USD za barel poprvé od listopadu loňského roku v reakci na dohodu západolibyjských rebelů, kteří opět otevřeli ropné přístavy. Ropa WTI pro změnu spadla na 6 měsíční minimum. Produkce ropy v Libyi poklesla o 250 tisíc barelů za den z objemu 1,4 milionu barelů v loňském hospodářském roce. Během čtvrteční a páteční obchodní seance ale trhy svoje ztráty téměř vymazaly.

Ian Taylor, generální ředitel společnosti Vitol, která je jednou z největších světových firem, které se zabývají obchodováním s komoditami, předpokládá, že cena ropy Brent bude v letošním roce stabilní a bude se držet nad hranicí 100 dolarů za barel. Řekl to na konferenci FT Global Commodities Summit v Lausanne. Boom těžby z břidlic v USA je podle něj kompenzován vyšší poptávkou v USA. Výpadky z Libye jsou zase vyvažovány vyšší produkcí v Iránu a Iráku.

Autor: Vít Jedlička, Zdroj: Colosseum

Diskuse

  • Petr, 11. 4. 2014 10:31: U Ona je cena pořád stejná 33,9 za obojí. Hlavně, že máme kauce a spousta poctivých musela skončit. Může tady někdo vysvětlit jak to je možné???
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek