Ceny pohonných hmot by měly klesnout

Ceny pohonných hmot v minulém týdnu stagnovaly. Průměrná cena benzínu vzrostla podle údajů CCS k 5. červenci o 2 haléře 36,94 Kč za litr, nafta zdražila o 2 haléře na úroveň 36,47 Kč za litr. Průměrná cena benzínu v Rotterdamu přitom poklesla o 1,6 % a nafty o 2,4 %, jenže koruna v minulém týdnu mírně oslabila a pátek uzavřela na úrovni 20,19 Kč za dolar. Cena benzínu i nafty u českých čerpacích stanic by měla v nadcházejícím týdnu poklesnout o více jak 10 haléřů.

Ropa a dolar

Ropa typu Brent obchodovaná v Londýně oslabila hned šestkrát v řadě za sebou a díky tomu byl minulý týden ve znamení největšího týdenního propadu od letošního ledna. Zlevnění ze 115 dolarů za barel na 110 dolarů za barel bylo způsobeno především přípravami na znovuotevření dvou vývozních terminálů na ropu v Libyi. Rebelové mají podle mluvčího National Oil Corp v nejbližší době předat terminály Es Sider a Ras Lanuf. Plánovaný objem exportu ropy z Libye by měl dosáhnout v červenci 500 tisíc barelů denně ze současných 315 tisíc barelů denně.
Zároveň i přes dramatickou situaci v Iráku zůstává tamní produkce ropy zatím na stejné úrovni, neovlivněna boji. V Iráku totiž tři čtvrtiny produkce pochází z jihu země, kam doposud útočníci z ISIL nedorazili. Irácká vláda se rozhodla nadále nečekat na dodávku letadel z USA a již používá v bojových akcích letadla dodaná Ruskem. Současně s tím díky oslabení centrální vlády v Bagdádu začali Kurdové vyvážet ropu ze severu Iráku prostřednictvím terminálů v Turecku.
V ohrožení islamisty se ale nalézá přehrada Haditha, která je kriticky důležitý zdroj pitné vody pro hlavní město. Pokud by se jí džihádisté zmocnili a vypustili zadržovanou vodu, tak by záplava nebo i pouhé nesnesitelné životní podmínky v Bagdádu rychle donutily místní obyvatelstvo, aby se evakuovalo a otevřelo tak cestu ke kritickým, energeticky bohatým oblastem jihu. Pokud by došlo k významnému narušení dodávek ropy z Iráku, mohlo by to cenu ropy akcelerovat i o několik desítek dolarů výše. To by také mohlo znamenat zdražení pohonných hmot i o několik korun. Stejně tak by mohlo dojít k cílenému teroristickému útoku na infrastrukturu na jihu Iráku, to by mělo podobný efekt.

 

 

Autor: Vít Jedlička, Zdroj: Colosseum

Diskuse

  • Petr, 8. 7. 2014 22:45: Opět komentář od odborníka. Zkuste ale někdy napsat něco, co je reálné. Pravda je, že nafta poklesla významně, ale pouze početně. Tedy podle burzy. Ve skutečnosti je ale pokles mnohem menší, jelikož ČEpro, jako klíčový prodejce ceny snížil svým zákazníkům o 20 až 5 haléřů. Dokonce těm, co odebírají více snížil cenu méně. K tomu se ve skladech Čepro a.s. snižují zásoby a tak se dá předpokládat spíš tlak na zvýšení ceny. Výroba jede dobře, ale palivo vyrobené v České rep. se vyváží, zejména do Německa. Odtud někteří "super obchodníci" zase naftu dovážejí a jetě k tomu o téměř korunu levněji. Nejsou to kouzelníci ? Jenže státní mašinerie je spokojená s kaucemi a toto nehodlá řešit. Proč asi ? Je to moc práce ? Pokud nafta v D stojí 1 E za litr, bez Merver..., jak je možné, že dovezená do tuzemska se prodává za cenu bez DPH na úrovni nižší, než je kurs za Euro v ČNB ? Kde je ten státní dozor ? Vždyť doprava taky něco stojí a kde mají zisk ? No jo, pan Babiš řídí MF a ten tomu rozumí ! ( Jako koza ..)
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek