Ceny pohonných hmot jako na houpačce

Ceny pohonných hmot v minulém týdnu opět nepatrně rostly. Průměrná cena benzínu se podle údajů CCS zvýšila o 8 haléřů na 31,58 Kč za litr, nafta zdražila o 3 haléře na 31,53 Kč za litr. Nejlevnější jsou benzín a nafta v Karlovarském kraji (31,24 a 31,03 Kč/l), nejdražší v Praze (32,02 a 32,03 Kč/l).

Ropa růst cen

V porovnání s okolními zeměmi je cena PHM v ČR podle údajů Evropského energetického portálu nižší oproti Německu (38,23 a 33,66 Kč/l), Slovensku (35,42 a 32,51 Kč/l) i Rakousku (32,45 a 30,66 Kč/l). Naopak levnější benzín je tradičně možné natankovat v Polsku (29,84 a 29,84 Kč/l), kde je výrazně nižší spotřební daň.
Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu se v uplynulém týdnu vyvíjely různě, když benzín stagnoval a nafta zdražila o 3,3 %. Česká koruna však oproti americkému dolaru posilnila o 2,2 %. V nejbližším týdnu očekáváme mírný pokles cen benzínu o několik haléřů. Naopak u nafty předpokládáme stagnaci cen. 
Ropa Brent v první polovině minulého týdne zdražovala v důsledku napětí v Jemenu. Nicméně na konci týdne podlehla komodita výprodeji, protože převážily informace o rychle rostoucích světových zásobách. Americké ministerstvo energetiky (EIA) uvedlo ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v USA vzrostly o 8,2 milionu barelů na nový rekord. Při takovémto tempu zvyšování zásoby by se zásobníky mohly zcela zaplnit do konce května.
Americké zásoby ropy jsou na 80letých maximech a podle EIA dosahují téměř 70 % dostupné skladovací kapacity. U skladovacích kapacit v terminálu Cushing v Oklahomě EIA očekává, že se zcela naplní během letošního jara. Co se týče evropských zásobáren, tak banka Citigroup odhaduje, že jsou plné z 90 %. Skladovací kapacity v Jižní Koreji, Jižní Africe a Japonsku jsou podle odhadu plné více než z 80 %. Mezinárodní energetická agentura IEA uvedla, že do poloviny tohoto roku se zásoby ropy v zemích OECD vyšplhají poblíž rekordních 2,83 miliardy barelů. Zásobárny se tak díky jejich nedostatku stávají zajímavým obchodním artiklem.
Ceny ropy ovlivnil i rostoucí americký dolar, jelikož silný dolar zdražuje cenu ropy držitelům ostatních měn, což pak vede k nižší poptávce po této komoditě. Ačkoliv americké těžební společnosti redukují výdaje na průzkum a také počet ropných vrtů v USA klesl na čtyřleté minimum, tak i přes tyto skutečnosti těžba z břidlic byla omezena jen minimálně. Kartel OPEC očekává, že produkce břidlic v USA začne zpomalovat ke konci roku 2015.

Autor: Eva Mahdalová, Zdroj: Colosseum

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek