Ceny pohonných hmot zase budou klesat

Ceny pohonných hmot v minulém týdnu podle očekávání vzrostly. Průměrná cena benzínu se zvýšila podle údajů CCS o 26 haléřů na 31,50 Kč za litr, nafta zdražila o 18 haléřů na 31,50 Kč za litr. Nejlevnější jsou benzín a nafta v Karlovarském kraji (30,90 Kč/litr a 30,96 Kč/litr), nejdražší tradičně v Praze (31,97 Kč/litr a 32,00 Kč/litr).

Benzin zdražuje

V porovnání s okolními zeměmi je cena PHM v ČR podle údajů Evropské komise nižší oproti Německu (37,76 Kč/l, 33,46 Kč/l), Slovensku (34,69 Kč/l, 31,92 Kč/l) i Rakousku (32,33 Kč/l, 30,66 Kč/l). Naopak levnější benzín je tradičně možné natankovat v Polsku (29,13 Kč/l, 29,13 Kč/l), kde je výrazně nižší spotřební daň.
Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu klesly, když benzín zlevnil o 4,6 % a nafta zlevnila o 6,9 %. Česká koruna oproti americkému dolaru ale opět oslabila, tentokrát o 0,8 %. V nejbližším týdnu očekáváme mírný pokles cen benzínu a nafty o pár desítek haléřů. 
Zimní trend drahé nafty brzy skončí. Tento sezónní faktor se opakuje každé zimní období, jelikož v zimě stoupá poptávka po topném oleji a naftě. To potvrzuje vývoj cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu, když nafta zlevnila více než benzín.
Ropa Brent si v minulém týdnu prošla opět volatilitou, přičemž zakončila na úrovni 55,14 USD za barel. USA vytváří nadbytek světových zásob ropy. Americké ministerstvo energetiky (EIA) uvedlo ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v USA vzrostly o 9,6 milionu barelů na nový rekord 458,5 milionu barelů. EIA uvedla, že surové zásoby ropy v terminálu Cushing, Oklahoma vzrostly o 2,87 milionu barelů na 54,4 milionu barelů, což je nejvyšší úroveň z evidence záznamů.
Ceny ropy ovlivnil i rostoucí americký dolar, jelikož silný dolar zdražuje cenu ropy držitelům ostatních měn, což pak vede k nižší poptávce po této komoditě. Ačkoliv americké těžební společnosti redukují výdaje na průzkum a také počet ropných vrtů v USA klesl na čtyřleté minimum, tak i přes tyto skutečnosti těžba z břidlic byla omezena jen minimálně. Kartel OPEC očekává, že produkce břidlic v USA začne zpomalovat až ke konci roku 2015.
S rostoucími zásobami ropy se do popředí dostává problém s jejím dalším uskladněním. Americké zásoby ropy jsou na 80letých maximech a podle EIA dosahují téměř 70 % dostupné skladovací kapacity. U skladovacích kapacit v terminálu Cushing v Oklahomě EIA očekává, že se zcela naplní během letošního jara. Co se týče evropských zásobáren, tak banka Citigroup odhaduje, že jsou plné z 90 %. Skladovací kapacity v Jižní Koreji, Jižní Africe a Japonsku jsou podle odhadu plné více než z 80 %. Zásobárny se tak díky jejich nedostatku stávají zajímavým obchodním artiklem.
Mezinárodní energická agentura IEA předpokládá, že ceny ropy budou pokračovat dál v poklesu, jelikož na trhu výrazně dominuje nabídka nad poptávkou. Navíc podle agentury Spojeným státům brzy dojdou volné kapacity k uskladnění ropy, což povede k dalšímu poklesu cen ropy.
IEA také zmínila, že i skrz únorový pokles těžby ropy v rámci kartelu OPEC se celosvětová nabídka v uplynulém měsíci meziročně zvýšila o 1,3 milionu barelů na 94 milionů barelů denně.
Mezinárodní energetická agentura IEA uvedla, že do poloviny tohoto roku se zásoby ropy v zemích OECD vyšplhají poblíž rekordních 2,83 miliardy barelů.
Současně IEA změnila svou globální prognózu ohledně poptávky po ropě. Očekává, že poptávka poroste pomaleji v letech 2014 - 2017, a to i přes padesátiprocentní pokles cen ropy.

 

 

Autor: Eva Mahdalová, Zdroj: Colosseum

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek