Ceny ropy stále padají. OPEC i američtí těžaři se zakopávají v pozicích

Ropa stále nemůže najít své dno. Ceny klíčové energetické suroviny i tento týden pokračují v sestupu, který trvá od loňského července. Za tu dobu barel severomořské ropy Brent zlevnil téměř o 60 procent a nyní se pohybuje kolem 47 dolarů. Vidina brzkého obratu, o němž se hovoří prakticky od začátku sešupu, se přitom vzdaluje.

Těžba olynu z břidlic
Frakaře čeká test odolnosti: Díky technologiím horizontálních vrtů a vstřikování písku do břidlicových hornin (frakování) americká ropná produkce výrazně vzrostla. Těžaři teď chtějí dokázat, že zvládnou přežít i v prostředí nízkých cen.

Kotace ropy na burzách v New Yorku i Londýně včera poslaly níže spekulace o rostoucích amerických zásobách, které by znamenaly zhoršování přebytku suroviny na trhu. Nepomohla ani data o rekordních dovozech ropy do Číny, které v prosinci vzrostly meziměsíčně o 20 procent. Není totiž vůbec jisté, jestli je to známka růstu spotřeby v nejlidnatější zemi světa.
Peking pravděpodobně jen využívá nízkých cen a nakupuje do státních zásob. Čína také v poslední době postavila hodně rafinerií a část zpracované ropné produkce nespotřebuje, ale vyveze.
Větší poprask než čínská data vyvolalo prohlášení ropného ministra Spojených arabských emirátů (SAE) Suhajla Mazrúího, že země bez ohledu na propad cen bude dál navyšovat těžbu: ze současných 2,7 milionu barelů denně na 3,5 milionu denně v roce 2017. To by dál zostřilo situaci na trhu. Denně na něm přebývají asi dva miliony barelů ropy.
"Ceny dál pokračují ve volném pádu a neexistuje nic, co by je zastavilo," komentoval dění na burzách Amrita Sen, hlavní analytik londýnské firmy Energy Aspects.
Ropa už dlouho zlevňuje kvůli dramatickému růstu těžby z břidlic ve Spojených státech. Dvanáctičlenný kartel OPEC, do kterého patří i SAE, nechce pád cen zastavit omezením vlastní těžby a dobrovolným snižováním tržního podílu. Místo toho doufá, že nízké ceny učiní vysokonákladovou těžbu americké konkurence nerentabilní.
Práh bolesti, kdy by američtí naftaři začali radikálně utlumovat aktivitu, se ale ukazuje být mnohem níže, než kdokoli, včetně šejků z OPEC, dříve čekal.
Nejnovější odhad respektované banky Goldman Sachs kalkuluje s tím, že se trh zbaví přebytečné produkce až na 40 dolarech za barel. Podobně situaci hodnotí konzultanti z Wood Mackenzie, podle nichž se při 40 dolarech nevyplatí 1,6 procenta světové těžby. To by zhruba odpovídalo třem čtvrtinám přebytku na trhu. Průměrná cena ropy za letošek by podle Goldman Sachs měla dosáhnout 50,4 dolaru za barel.
Mezitím se ukazuje, že američtí těžaři se jen tak vzdát nechtějí - a ani nemohou. Řada z nich je silně zadlužena a na splácení potřebují hotovost. Tu získají jen prodejem ropy. Proto budou muset těžit, i když to bude ztrátové, až do hořkého konce. Zkrachovalé firmy mohou být i se svými licencemi pohlceny většími hráči s lepším zajištěním produkčních cen a nižším dluhem.
Podle prognóz Wood Mackenzie kvůli nízkým cenám jako první začnou odpadávat kanadští těžaři pracující s roponosnými písky. Jenže i ti vzkazují, že vydrží víc, než se čeká. Těžba v dole Horizon, jednom z největších v zemi, se vyplatí i při 31 dolarech za barel. Vlastník ložiska chce letos náklady stlačit o čtvrtinu níž. Suncor Energy, největší hráč v sektoru, hodlá příští rok zvýšit produkci o 11 procent.
Historie ukazuje, že spočítat si žádoucí cenu ropy neumí slušně ani OPEC. "Mysleli jsme si, že při cenách nad 40 dolarů za barel světová ekonomika zkolabuje," prohlásil před 10 lety vlivný představitel kartelu. Jenže pak svět ustál i 100 dolarů za barel a zároveň dokázal solidně růst.

Autor: Václav Trejbal, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek