Čerpací stanice pod vodou

Začátkem léta postihly katastrofální povodně prakticky celé Čechy včetně celé řady čerpacích stanic. Velká voda může ale překvapit i čerpací stanice v lokalitách, kde by ji nikdo nečekal.

Pumpy povodně 1

Na začátku léta se ocitly opět a nedlouho po roce 2002 prakticky celé Čechy pod vodou. Mediální vlna, která plnila televizní obrazovky a titulní stránky novin, opadla stejně rychle jako ta povodňová. S následky katastrofální povodně se ale bude vypořádávat mnoho dotčených obyvatel i firem podstatně déle. Řada čerpacích stanic podél rozvodněných vodních toků byla vyzbrojena poměrně čerstvou zkušeností z roku 2002. Proto letošní velkou vodu a většinu krizových momentů jejich provozovatelé společně s personálem stanic dobře zvládli, i když s maximálním vypětím všech fyzických a psychických sil.
Všichni provozovatelé se s postupující povodňovou vlnou mohli začít poměrně včas připravovat na velkou vodu díky spolupráci s dobře fungujícími lokálními krizovými povodňovými štáby. "Prioritou je maximálně uchránit drahou techniku", upozorňuje Václav Loula, který je v době vyhlášení a  řešení krizových stavů místopředsedou krizového štábu BENZINY. Velké společnosti od roku 2002 mají navíc na všech čerpacích stanicích vypracován krizový plán, podle kterého se nájemce řídí. "Krizový plán má prakticky tři stupně. Když vezme například čerpací stanici v Děčíně na Litoměřické, jak Labe vystoupá nad 750 mm, jedná se o první stupeň, tzv. bdělost a začnou se zavážet podzemní nádrže do plna. Jak vystoupá nad 850 mm, jedná se o zvýšenou pohotovost, odváží se zboží, odváží se technologie. Nad 950mm - poslední bod - je pumpa už de facto vyklizená, zůstávají jen zaměstnanci a zahajuje se evakuace. Od bdělosti do zvýšené pohotovosti máme 12, 14 hodin času a za tuhle dobu se musí čerpací stanice vyklidit a připravit na velkou vodu," popisuje krizový postup Zbyněk Kobliha area manager pro Severní Čechy společnosti OMV.

Centrály se staly provozovatelům stanic oporou

Centrály společností se rychle ujaly koordinace postupu při kulminaci i při následném znovuobnovení provozu. "Trnuli jsme hrůzou v Kamýku a v Kouřimi, ale naštěstí se to tam obešlo bez závažnějších problémů. V Hřensku byla čerpací stanice jako jediná těžce postižená," vzpomíná Jana Orlíková, ředitelka úseku čerpacích stanic EuroOil společnosti ČEPRO.
U OMV na velkou vodu museli připravit čtyři čerpací stanice, převážně na břehu Labe. Stanice v Ústí nad Labem na Neštěmické ulici sice nebyla zaplavena, nicméně se spodní voda dostala do rozvaděče elektrické energie. V Děčíně na Litoměřické ulici stanici před zatopením dokonale uchránily protipovodňové zábrany, bez nich by se ocitla pod vodou. V Ústí nad Labem Pod Mariánskou skálou dosahovala voda na výdejní ploše výšky 1,8 m a na shopu 1,6 m. "Ve finále už je jedno, jestli máte 30 cm nebo 2 m, pokud se vám voda nebo bahno dostane do elektrorozvodů, pak se  musí začít s vysoušením a velkými opravami. Naštěstí se nám podařilo z této čerpací stanice odvést de facto všechno, co šlo vymontovat," říká Zbyněk Kobliha.
O velikém štěstí mohou hovořit provozovatelé čerpacích stanic OMV i Benziny v Litoměřicích. Zde se obě stanice ocitly na ostrůvku uprostřed několikakilometrové vodní plochy. Voda se zastavila doslova na jejich prahu. Benzina podle Václava Louly kromě stanice v Litoměřicích připravila na příchod velké vody ještě čerpací stanice v Ústí nad Labem a Libochově, na které velká voda nakonec těsně nedosáhla. Zato dlouhodobě zaplavenou stanici v Lovosicích musí Benzina kompletně zrekonstruovat.

Pumpy povodně 10  Pumpy povodně 13

Servisní firmy v plném nasazení

Se zvedajícími se hladinami řek začali call centra servisních společností kontaktovat area manažeři z jednotlivých společností s požadavky na pomoc při provedení preventivních opatření. Ti zmobilizovali i ty pracovníky, kteří nebyli zrovna ve službě. Poskytovali především důležité rady, jak mají provozovatelé čerpacích stanic postupovat. Technici servisu se rozjeli na jednotlivé čerpací stanice, aby zde demontovali malé stojany, z multiproduktů se demontovaly nejdražší komponenty. "Bohužel velké stojany se nedají odmontovat v takové rychlosti, z nich se hlavně zachraňovala elektronika," tvrdí Pavel Švejnoha ze společnosti ACIS.
Základem povodňové prevence je zabránit destrukci podzemní technologie zavezením podzemních nádrží produkty. Poloprázdné nádrže by hydrostatický tlak mohl nadzvednout, což by znamenalo obrovskou katastrofu v podobě rozlámání potrubního systému, proniknutí vody do nádrží a následné vyplavení ropných látek do volného toku. To se v roce 2002 stalo na čerpací stanici Tamoil ve Veselí nad Lužnicí, kam se nepodařilo zásobovací cisterně vzhledem k rychle postupující povodni projet. Letos naštěstí k takové pohromě nedošlo.
Před příchodem vody se kromě závozu pohonnými hmotami do plna musela důsledně zkontrolovat těsnost všech armatur na nádržích, především víčka na stáčení, na měření atd. Z nádrží se odmontovalo v některých případech i měření. Odpojily a odvezly se vysavače, vnitřky z kompresorů, záložní zdroje UPS pokladny, elektronika v shopu, kamerový systém. Důležité je i otevřít dveře od shopu, protože tlak vody by mohl vyvalit výlohy. Nájemce s personálem se snažili odvést zboží i nábytek z prodejny. "Během tří dnů jsme provedli preventivní opatření na cca 14 čerpacích stanicích,"  vypočítává Švejnoha

Pumpy povodně 15

Znovuzprovoznění zatopené stanice

Jakmile voda opadla, snahou všech provozovatelů bylo kromě vyčíslení škod pro pojišťovnu čerpací stanici co nejrychleji uvést do provozu. I přes z části nefunkční shop bylo prioritní obnovit výdej pohonných hmot. "Přestože velká část Ústí byla bez elektrické energie, na žádost krizového štábu, který potřeboval zajistit tankování pro složky záchranného systému, jsme museli čerpací stanici zprovoznit prostřednictvím mobilní elektrocentrály," vzpomíná Václav Loula.
ACIS na jednotlivé čerpací stanice přiděloval dva až tři techniky. "Byli jsme prakticky na sto procent vytížení. Museli jsme přesunout techniky z jiných oblastí, ale pořád jsme měli ještě v záloze Moravu," líčí hektiku období ustupující povodně Švejnoha.
K odstranění velké části povodňových nánosů posloužily vysokotlaké čističe, k odvlhčení zdí pak vysoušeče. Na čerpací stanice, které nebyly přímo pod vodou, se ale přesto voda velmi často dostala především do podzemních částí.
"My jsme ze střediska defektoskopie v Plzni nasadili specializované cisterny, které odsály z dómů a šachet vodu, bahno, kaly. Odsáli i úkapy, protože bezodtokové jímky byly plné," popisuje repasi pumpy Švejnoha. Stojany se vystříkají vodou od šedohnědého nánosu. Pouhé omytí motorů a čerpadel nestačí. Hrozí, že odejdou ložiska, přehřeje se motor a všechno může směřovat k fatálnímu neštěstí. Pokud jsou stojany zasažené vodou, musí výhradně technik odborné servisní firmy zhodnotit, do jaké míry byl stojan zasažený, do jaké míry je potřeba určité věci vyměnit nebo repasovat.
Veškerou elektroinstalaci čerpací stanice včetně rozvaděče musí před připojením na rozvodnou síť zkontrolovat revizní technik. Prvky, které neprojdou revizí, se musí vyměnit. Pak přichází druhá, horší fáze, kdy se musí obnovit prakticky celá elektroinstalace i v chráničkách pod výdejní plochou. Přesně takový problém letos postihl Benzinu v Lovosicích.

Pumpy povodně 2  Pumpy povodně 3

Voda v nádrži hrozí pumpám i mimo záplavové oblasti

I přes parotěsné uzavření hydraulického systému potrubí a nádrží se může voda díky velkému tlaku dostat i do nádrže a kontaminovat uskladněné pohonné hmoty. Tento problém podle techniků není potenciálním nebezpečím jen na čerpacích stanicích v záplavových oblastech, ale hrozí i na lokalitách, které jsou třeba i na horách. Stačí velký vodní příval z přilehlého pole či louky nebo náhlé a neviditelné vzedmutí spodní vody. Před lety voda z rychle tajícího sněhu na přilehlém letišti pronikla do dómů i nádrží čerpací Paramo ve Vrchlabí a provozovatel na problém přišel až po přívalu reklamací na kvalitu nafty a benzinu od nespokojených zákazníků. Podle odborníků ze servisních firem nejsou ojedinělým případem vodou zatopené dómové šachty, nad kterými provozovatelé jen rezignovaně mávnou rukou. Jde ale o neviditelnou hrozbu.
Jak se s vodou v nádrži dá vypořádat, aby došlo k co nejmenším škodám? Záleží na tom, kolik vody se do nádrže dostane. Pokud jde o malé množství, řádově desítky litrů vody, většinou se odloučí u dna. Pak ji stačí odsát klasicky odkalovací armaturou. Až je produkt čistý, tak se natáhne do stojanu. Pokud jde čistý produkt z pistolí, doporučuje se provést test kvality prostřednictvím mobilní laboratoře SGS, než se spustí prodej. Pokud se do nádrže dostane větší množství vody, pak nezbývá než celou zásobu odčerpat do cisterny a odvézt k částečnému přečištění případně likvidaci.
Velmi důležité je najít místo netěsnosti, aby se voda zase do produktu nedostala. Sebemenší netěsnosti se dají odhalit provedením tlakové zkoušky.
"Zrovna teď při povodních jsme na jedné stanici řešili, jak se voda dostala do produktu. Je to o zkušenostech, zjistili jsme, že je v zemi prorezlá trubka rekuperace prvního stupně. Celou dobu to ničemu nevadilo do chvíle, než došlo k jejímu zaplavení spodní vodou. Přitom ta pumpa nebyla na povrchu zaplavená," tvrdí Švejnoha.
Pumpy povodně 6  Pumpy povodně 7


Praví hrdinové povodní

Při odstraňování následků a škod, které napáchala velká voda, se projevila výhoda nájemců stanic, náležících velkým řetězcům, kterým se dostalo maximální podpory ze strany centrál společnosti. Jednotliví provozovatelé solitérních stanic se museli spolehnout jen sami na sebe. O to více jejich týmy velká voda stmelila.
Hrdiny povodní se bezpochyby stali všichni členové personálu čerpacích stanic v čele se svými vedoucími či nájemci. Centrály společností záhy uklidnily nájemce a jejich zaměstnance, že díky většímu či menšímu výpadku prodeje jejich čerpací stanice poskytnou finanční pomoc na úhradu mezd i jako satisfakci za mnohdy nadlidské a vyčerpávající úsilí při záchraně majetku společnosti. Soukromí provozovatelé čerpacích stanic tuto výhodu okamžité podpory nemají, ale musí škody vyčíslit pojišťovně a nebo zažádat o podporu z některého ze státních povodňových kont. Bezprostředně po povodni jsme navštívili čerpací stanice podél dolního toku Labe, kde povodňová vlna udeřila největší silou.Pumpy povodně 5

Michela Eigermannová (1971)

Nájemce čerpacích stanic Benzina v Lovosicích a Litoměřicích

Když začalo stoupat Labe, tak jsme začali sledovat povodňový plán. Už to tady bylo jednou vytopené, Lovosice i Litoměřice. Odvezli jsme všechno, co se dalo. Nábytek tam ale zůstal. Měla jsem jen dvě garáže k dispozici. Obsluha si také brala domů nějaké věci, třeba kafeautomat. Spousta našich dodavatelů sem nebyla schopná přijet. Zůstaly tam mrazáky Algidy, Primy.
Sehnali jsme přes Tip servis stěhováky, protože všechna auta byla obsazena, dvakrát obrovská Avie jela k nám domů, tam jsme to všechno rovnali. V přepravkách a pytlích, které nám přepravní služba ještě sehnala v OBI, protože jsme neměli do čeho to zboží dávat. Úplně všichni zaměstnanci nastoupili, skončili jsme ve 2 hodiny ráno.
Pak jsme šíleli, kam až voda půjde, protože některé zboží jsme tam nechali a jen je vyskládali nahoru. Informace byly chvíli takové, že to půjde až po střechu, naštěstí tam nakonec bylo jen 1,5 m vody.
Z prodejny zůstaly jen obvodové zdi. Do pěti neděl bychom měli fungovat s novou čerpačkou, ale nevím, jestli se to povede, protože zdi jsou vlhké. Vypadá to, že se bude chvilku čekat, než to vyschne.
Zaměstnanci pochopitelně měli strach. Holky, když to viděly, tak pobrekávaly, protože tam dělají 15 let. Pro ně je to srdeční záležitost. Včera jsme měli poradu, ukazovala jsem jim nové plány, tak teď už se těší, že to bude nové, i když teď budu prodávat v provizorní  buňce. Ostatní holky jsem přesunula do Litoměřic, tady jsem se taky bohužel rozloučila s obsluhou, která byla ve zkušební době. Musí to pochopit, že sem půjdou holky, které mají malé děti a potřebují tu práci.

Pumpy povodně 9

Pavlová Milada, (1969)

Vedoucí čerpací stanice EuroOil Hřensko

Dostali jsme instrukce od starosty obce, od místních hasičů, pak volala policie, že se voda zvedá, že hladina má být 10,5 m. Všichni zaměstnanci museli ve čtvrtek v 7 hodin přijít do práce a do půlnoci jsme evakuovali zboží. Vynosili jsme vše o něco výš, dražší věci jsme odvozili. Voda ale nečekaně kvůli společné kulminaci Labe a přítoku Kamenice vystoupala skoro na 11,3 m.
Jak stoupala voda, nemohli jsme se ani přijít podívat, jak je pumpa zatopená. Nám podával informace bývalý starosta, který bydlí za čerpací stanicí, ten se sem chodil přes les a skálu dívat. Nejdříve volal, že máme 80 čísel, za dva dny volal, ž ta voda je už přes metr. My jsme byli úplně zoufalí…
Přišli jsme sem v podělí ráno, v 8 hodin. Bylo to šílený, viděli jsme to na výloze, do jaké výšky voda vystoupila. Byli jsme úplně nešťastní. Všechno zničené, vevnitř nabobtnalý nábytek, dveře. Ani jsme je nemohli otevřít. Zboží, co jsme pracně dávali do regálů vysoko, všechno bylo na zemi, zničené.
Čerpací stanici před ani ne třičtvrtě rokem prošla kompletní rekonstrukcí, dnes je totálně zničená. Neseme to velice těžce. Podpora od Čepra je ale vysoká. Tři dny tady spali hasiči z Čepra na Janově a chodili nám od rána do večera pomáhat, celý objekt vystříkali, vyčistili, dělali všechny těžké práce. My budeme čekat až třičtvrtě roku, až zase bude shop vyschlý a Čepro jej bude moci znovu obnovit.
My to bereme tak, jak to je. Voda přišla, voda odešla a život pokračuje dál…

Pumpy povodně 12  Pumpy povodně 14

Jan Kaltenböck (1958)

Spolumajitel čerpací stanice Hokal Ústí nad Labem

Půjčovali jsme si dodávky a snažili jsme se odvést hlavně zásoby a minimalizovat ztráty tím, že jsme všechno odváželi do garáží a po známých, abychom to měli kam dát. Pomohl nám hodně kamarád, kterému jsme mohli dát do baráku zboží. My jsme dva, nám nikdo nepomohl. Dělali jsme to sami. Stěhování neděle, pondělí, úterý, ve středu přišla voda, ve čtvrtek byla voda, v pátek jsme nastoupili na úklid.
Někteří zaměstnanci se pomalu rozbrečeli. Doufáme, že to dáme nějak do kupy. Určitě to nebude levná záležitost. Teď tu máme servis, přijeli až z Olomouce, protože české firmy nemají kapacity… Teď jsme tu od 7 do 10 do večera. Máme vymalováno, nastěhované zboží, které jsme neodvezli. Přes víkend přijedou technici z Prahy, a pokud nám to dají do provozu, tak bychom mohli od pondělí jet. Benzina v Lovosicích to všechno bourá, ale my si tohle dovolit nemůžeme, my to musíme zprovoznit co nejdřív, už teď přicházíme o zisk,
Vařím teď oběd pro servisky, rýži, maso, salát. Když nám odjedou na oběd, tak to jsou dvě hodiny…
S náhradou škod to bude složité. Třeba v případě zničení stojanu, který je desetiletý, musíme pořídit nový, pojišťovna započte amortizaci a my jsme 500.000 v mínusu. Budeme se snažit ty stojany nechat opravit, než abychom kupovali nové. Propadá se nám tu dlažba, odfouklo jedno těsnění a vlítla nám voda do pohonných hmot, takže se znehodnotily, budeme je muset odvést a vyčistit nádrže. Ztráty jsou zatím kolem 2 milionů.
Pumpy povodně 16  Pumpy povodně 4

Miroslav Vlasák (1976)

Nájemce čerpací stanice OMV, Pod Mariánskou skálou

V neděli v době oběda mi přišla první sms zpráva od krizového štábu že byl vyhlášen druhý povodňový stupeň, kde už byl předpoklad nějakých 9,8 m, tak jsem rozjel akci podle krizového scénáře a začalo se vyklízet. Pomohli mi hlavně kolegové z čerpací stanice z Petrovic, kde pracují převážně chlapi - dřeli celou noc, den a ještě jednu celou noc.. Obvolal jsem ty, co jsou doma, nikdo neváhal a přišli všichni. Pomohli i další kamarádi, firmy, co tu tankují, poskytli své dodávky, nákladní auta i skladovací prostory pro uložení nábytku a vybavení shopu. Něco se odvozilo vedle na pumpu a do garáže ke mně domů. Chtěl bych i touto formou všem poděkovat,
Jak stoupala voda, potkávali jsme se tady, všichni  se chodili dívat. Při první příležitosti, když voda opadla, a statik nám povolil vstup na stanici, začali jsme uklízet. Škrabkami na sníh jsme odhrabali bláto. Dnes je týden po povodni a  myslím si, že ještě takové 3 týdny by mohlo trvat, než se pumpa zprovozní.
Někteří zaměstnanci si vybírají staré dovolené, ostatním jsem rozdal dovolené a obsluha pendluje mezi dalšími čerpačkami a sem vždy se mnou někdo chodí přes den, vždy tu jsme alespoň dva a uklízíme. Vapkou jsme umývali stěny, dezinfikovali. Myslím si, že jsem udělal, co se dalo, a zachránil jsem fakt všechno. Jen ty stojany fakt nebyly v mých silách.


Redakce čerpacím stanicím postiženým povodní

Provozovatelům, majitelům a zaměstnancům čerpacích stanic postižených povodněmi přejeme hodně sil a štěstí při zvládání následků a ztrát způsobených velkou vodou.

 

Autor: Tomáš Mikšovský, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek