Česko musí jít v potírání daňových podvodů složitou cestou, tu jednodušší zamítla Francie

V boji proti podvodům s daní z přidané hodnoty je český stát v patu. Nemůže totiž použít účinný způsob takzvaného reverse charge (obráceného zdanění), kdy daň zaplatí státu přímo příjemce zboží či služby. Běžný postup je takový, že odběratel pošle peníze dodavateli a ten následně zaplatí daň státu.

Záměr zavést reverse charge zamítla Česku v roce 2010 Evropská komise a nařídila držet se platné legislativy. Výjimku musí totiž schválit všech 27 členských zemí EU. Českou žádost shodila ze stolu Francie, která se obávala, že daňové podvody s pohonnými hmotami se přelijí z Česka do jiných zemí.
Ministerstvo financí tak musí řešit podvody s DPH jinou, složitější a méně efektivní cestou. Nejprve nechalo před dvěma lety uzákonit ručení za daň, které bylo založeno na tom, že ručitel mohl vědět o záměru obchodního partnera úmyslně nezaplatit daň. Tento krok byl ale značně bezzubý a neúčinný a loni začalo reverse charge platit u stavebních prací. Podvodů při obchodech s benzinem a naftou se však opatření netýkalo.
Od letošního Nového roku zavedlo ministerstvo černou listinu nespolehlivých plátců. Ani ta ale nebude příliš účinná. Než se podvodná firma na seznamu objeví, uplyne několik měsíců. Cyklus karuselového podvodu přitom trvá maximálně jedno čtvrtletí. Než se tedy firmy dostanou na blacklist, podvod dávno úspěšně provedou a zmizí ze scény tím, že zkrachují.
Daňová správa tak přistoupila k dalšímu opatření. Všichni plátci DPH museli do konce února nahlásit finančním úřadům veškeré své bankovní účty, které používají k podnikání. Firma, která po 1. dubnu zaplatí obchodnímu partnerovi na jiný než nahlášený účet, bude ručit za to, že dodavatel daň skutečně odvede. Pokud ne, bude ji muset uhradit sama, a to i přesto, že ji už jednou zaplatila ve faktuře.
Nyní má ale stát další problém - ještě než se systém s kontrolou bankovních účtů naplno rozjede, přistane v Bruselu stížnost advokáta Ondřeje Lichnovského na Českou republiku. Kvůli tomu, že až příliš přenáší zátěž v boji s daňovými úniky na firmy a podnikatele, a porušuje tak evropské právo.
S daňovými podvody zápolí celá Evropská unie a v Bruselu se intenzivně jedná o tom, jak daň zavedenou na konci šedesátých let reformovat. "DPH je daní pro gentlemany - je dobrá, když jsou všichni poctiví. Pokud se ale k DPH přistoupí jako k podnikatelskému záměru, nastává velký problém. Češi jsou vynalézaví, takže ten problém nastal," řekl před časem ministr financí Miroslav Kalousek. Každá země má svou komoditu, kolem níž se točí podvody s DPH - v Česku jsou to pohonné hmoty, v Portugalsku ryby, v Bulharsku a Rumunsku dřevo, v západních zemích je oblíbený kovový šrot či zlato.


Ztráty na DPH

70 miliard korun činí přibližně v Česku nedoplatky na dani z přidané hodnoty.
15 miliard korun
chybí ročně ve státní pokladně kvůli podvodům s DPH. Podle šéfa daňové správy Jana Knížka mají většinu z této částky na svědomí machinace s pohonnými hmotami.

Autor: Milan Mikulka

Diskuse

  • Pavel Semerád, 8. 3. 2013 10:29: Dobrý den - bez nervů a emocí.Co bychom čekali? :), Zavedení ,,revers charge,, neprošlo, Francie byla proti, tak zaveďme zdanění a zaplacení DPH před ,,vstupem,,do ČR :), co je nám po směrnicích EU? Proč se revers charge netýká PHM? asi nebyl z nejvyšších míst ČR zájem.. Francie nám něco zamítá? má obavu, že by se podvody přesly do jiných států EU. EU nechce řešit naše problémy, tak proč máme řešit a brát ohledy na jejich problémy,na jejich starosti, to bylo řečí o společných postupech. Takže větší bere a budou rozhodovat Francie a Neměcko..Plně podporují a stavím se za názor pana Ondřeje Lichnovského - poctivý podnikatelský sektor je zahlcen nesmyslnými výkazy a hlášeními, která nikdo nečte a přitom by stačilo max. jedno, pokud je vůbec potřeba a úředníci ať si vezmou údaje, které požadují, ale to by bylo asi moc jednoduché. V tomto souhlas¨ím s poslancem Pavlem Suchánkem, který řekl, ať nepřebíráme z EU všechno - (květen 2012 seminář v poslanecké sněmovně), i ministrem Bendlem v únoru 2013 v otázce masa ( kdy se vyjádřil .. Němci, ať si s masem dělají co chtějí ), A pokud jde o ministra Kalouska, měl by začít u sebe a své rodiny.. Máme takovou vládu, jakou jsme si zvolili, máme co jsme chtěli.. Bohužel.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek