Chybí základna pro prevenci kriminality

Snad všichni jsou si dnes schopni uvědomit, jaká rizika přinášejí různé formy kriminality provozovatelům benzinových čerpacích stanic. Někdo hledá řešení, jak tato rizika minimalizovat, někdo rezignoval. Jiný hledá řešení na základě konkrétních zkušeností, někdo se na základě takzvaného pocitového stavu domnívá, že konkrétní řešení je to pravé pro dané místo. Jak ale vůbec vypadají teoretické předpoklady prevence kriminality?  

nuz na CS
Co je to vůbec prevence kriminality?

Pojem prevence kriminality vychází z obecnějšího pojmenování kontrola kriminality. Hlavním úkolem tohoto oboru je minimálně udržet pomyslné hranice kriminality a dalších sociálně patologických jevů na takovém stavu, který umožňuje normální fungování společnosti a pro jednotlivce zajistit normální stav žití s přirozeně kladným pocitem bezpečí. Dalším úkolem je najít takové prostředky a strategie, které jsou schopny účinným způsobem předcházet trestné činnosti.
Ideální předcházení trestné činnosti je takové, které je buď schopno zajistit objektivní zvýšení bezpečnosti majetku a osob, nebo směřuje ke snížení rozsahu a závažnosti trestné činnosti. Prevenci lze taktéž vymezit jako soubor opatření, které jsou vhodnými, nerepresivními metodami schopny částečně eliminovat nebo odstranit projevy a následky kriminality.

Jaký typ prevence je vhodný pro čerpací stanice?

Ve struktuře prevence jde o prevenci situační, prevenci viktimnosti a dle zaměření k určitým skupinám o prevenci sekundární. Krátce vysvětlím, co jednotlivé pojmy znamenají.
Situační prevence - poznatky tohoto oboru vycházejí ze zkušenosti, že určité druhy kriminality se objevují v určité době, na určitém místě a za typických okolností. Smyslem této části prevence je odstranit příležitost páchat trestný čin. Za odstranění příležitosti páchat trestný čin se považuje zejména ztížení páchání trestného činu, zvýšit riziko pro odhalení pachatele a snížit prospěch z trestného činu.
Prevence viktimnosti - (viktimologie = nauka o oběti trestného činu) tento obor vychází ze zásad bezpečného chování, studuje modely lidského chování za určitých situací. Patří sem také trénink obranných strategií, psychická průprava ohrožených skupin osob na možné situace. Prevence viktimnosti by nás měla navést ke způsobům chování, jak se nestat obětí trestného činu nebo jak svým chováním můžeme toto riziko minimalizovat.
Sekundární prevence - jde o to, jak vymezíme rozsah osob nebo skupinu osob, na kterou je tento typ prevence zaměřen. V tomto případě je prevence směrována na skupiny osob nebo jedince, u kterých je předpoklad, že se stanou pachateli nebo obětmi trestného čin. Obsahem tohoto typu prevence je i zaměření se na sociálně patologické jevy, jakými je drogová a alkoholová závislost, gemblerství, záškoláctví, bezdomovectví či prostituce.

Lze tyto vědecké obory využít pro bezpečnost čerpacích stanic?

Ano, nepochybně lze. Jistě jste již někdy měli možnost se seznámit s různými druhy doporučení, jak se chovat při zjištění krádeže na prodejně, jak se chovat, pokud budete přepadeni, jak se chovat, pokud vás bude obtěžovat opilý nebo zdrogovaný zákazník. Případně jak se zachovat, když přenášíte nebo převážíte tržbu. Z výčtu je jasně vidět, že doporučení, s kterými se setkáváte, se zabývají pouze tím, co dělat v okamžiku, když už k něčemu dojde. A nikoliv co dělat, aby k tomu nedošlo.

Současné bezpečnostní standardy pro provoz čerpacích stanic jsou většinou nastaveny tak, aby chránily majetek, případně aby zvyšovaly bezpečnost zaměstnanců tak, jak je to požadováno v § 101 zákoníku práce (č. 262/2000 Sb.). Tyto standardy jsou do určité míry rigidní (neměnné) a málokdy jsou do nich zapracovávány poznatky výše uvedených odvětví. Naopak je pravdou, že nebyl doposud proveden žádný rozsáhlejší výzkum v oblasti kriminality na čerpacích stanicích. Sám jsem se asi před 3-4 lety pokusil takovýto výzkum realizovat. Ze strany některých provozovatelů byla podpora velká, ale u větších sítí jsem poměrně tvrdě narazil. Jelikož nebylo možno získat dostatečný počet informací, aby mohl být výzkum dostatečně reprezentativní, od této snahy jsem nakonec upustil.
Aby bylo možno vytvořit účinnou inovaci v bezpečnostním systému ochrany benzinových čerpacích stanic, bylo by potřeba sebrat poměrně velké množství dat. Toto velké množství by mělo vést k tomu, aby byly ověřeny některé předpoklady nebo vzorce jednání při krádežích nebo loupežích na čerpacích stanicích. Na základě znalostí novinových článků, oficiálních zpráv a statistik Policie ČR můžeme definovat pouze obecné teorie. Novinové zprávy jsou mnohdy nepřesné, pojmy loupež a krádež často nerozeznávají. Policejní statistiky zase nesledují některé okolnosti trestných činů, které jsou pro vytvoření účinných preventivních postupů a opatření podstatné. Bez zkoumání okolností činů nezjistíte, kolik loupeží bylo pouze "na oko", kdy se obsluha na loupeži domluvila s partnerem, kamarádem apod. Nelze ani zjistit, zda v době přepadení, zejména v nočních hodinách, byla obsluha na čerpací stanici sama nebo zda si další část obsluhy někde v zázemí dopřávala byť i krátký spánek. Nemáte žádné relevantní informace o průběhu trestného činu a případné eskalaci násilí nebo hrozeb během trestného činu, o příchodových trasách a způsobech opuštění místa, o způsobu komunikace během skutku a mnoho dalších kriminologicky relevantních informací. Než se podaří sestavit dostatečnou statistickou základnu pro budování účinné prevence kriminality na čerpacích stanicích, nezbývá, než si zatím (jen) brát ponaučení z případů, ke kterým na čerpacích stanicích právě kvůli absenci prevence opakovaně dochází.


Analýza skutečných bezpečnostních incidentů

Přepadení pumpy na Třebíčsku

28. prosince 2012 Krátce před šestou hodinou ranní došlo v okrese Třebíč v obci Mohelno k přepadení obsluhy čerpací stanice. Neznámý pachatel zde pod pohrůžkou násilí přinutil právě otevírající obsluhu benzínky otevřít provozovnu, odemknout trezor a vydat finanční hotovost. S finanční hotovostí ve výši téměř sto devadesáti sedmi tisíc korun poté uprchl. Ke zranění obsluhy nedošlo. (Zdroj: PČR)
Komentář: Výše popsaný případ naznačuje, že pachatel znal zvyklosti na čerpací stanici. Jak už to tak bývá, může to být zákazník nebo bývalý zaměstnanec. V tomto případě je možnost "vytušit" přicházející útok složitá. Naopak, pokud by šlo o osobu, která si prováděla tipování, měla obsluha stanice do určité míry možnost zaregistrovat nebezpečí. Takový člověk se musel v okolí čerpací stanice krátce před otevírací dobou opakovaně objevit. Pravděpodobně by zde musel být i v době konce pracovní doby, aby si ověřil, zda se prováděl odvod tržby, či nikoliv. Z pohledu viktimologického existuje i ta okolnost, že obsluha přicházela sama otevřít čerpací stanici, což je rizikovým faktorem. To je okolnost, která zvyšuje možnost, že se stanete obětí loupežného přepadení. Podle článku šlo o fyzické násilí, a ne o použití zbraně, proto výše uvedené platí dvojnásob.

Sériový lupič na Karlovarsku

31.1.2013 Benzínky v Karlových Varech nejspíš přepadává jeden a ten samý lupič. Policie řeší od neděle již druhé přepadení a v obou případech se lupič velmi náhodně shoduje. Naposledy udeřil včera pozdě večer na benzínce v Chebské ulici a s nožem v ruce ji vykradl. Nikomu se naštěstí nic nestalo. (Zdroj: webstránky KISS Proton)
Komentář: Článek se poté věnuje pouze popisu pachatele. Povšimněte si, jak zde autor článku mluví o vykradení čerpací stanice. Z krátkého popisu skutku si dovolím vyvodit, že trestně právní kvalifikace PČR mluvila o loupeži. Podle popisu pachatele jde zřejmě o muže sportovní postavy, který se určitým způsobem maskoval, a tudíž s provozem kamerového systému na čerpací stanici počítal. Doba přepadení je pozdě večer. Dovolím si tvrdit, že pachatel je místní a samozřejmě si počkal na okamžik, až na čerpací stanici nikdo nebude. Proti takovémuto typu napadení je těžké se bránit. Řečeno jinak, doporučení zní: neklást odpor.

Nůž je nebezpečnější než pistole

15.1.2013 Benešovští kriminalisté pátrají po neznámém muži, který 10. listopadu v době kolem čtvrté hodiny ranní na benzinové čerpací stanici Naháč na 32. km dálnice D1 ve směru na Prahu s nožem v ruce vyzval obsluhu čerpací stanice k vydání finanční hotovosti. Pracovnice vydala pachateli částku šestatřicet tisíc korun. Ten následně opustil prodejní prostory benziny a z místa pravděpodobně odjel osobním motorovým vozidlem směrem na obec Chocerady. (Zdroj: PČR)
Komentář: Tato zpráva opět jasně dokresluje, že přepadení se odehrávají zejména mimo denní dobu. Pachatel použil nůž, což je dostatečný důvod neklást odpor. Nůž je při loupežném přepadení mnohem nebezpečnější zbraní než pistole. Při přepadení probíhal opět obvyklý scénář a nepoměr: pachatel s nožem - muž, atakuje obsluhu - ženu. Při čtení této zprávy mne však napadá otázka, kde byla v době přepadení další část obsluhy? Nepředpokládám, že na takto velké čerpací stanici byla v tuto noční dobu zaměstnankyně sama.


Oliberius
Mgr. Vladimír Oliberius

Autor: Vladimír Oliberius, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek