Čísla dokazují, že biopaliva Čechům jídlo neberou

Kdo tvrdí, že biopaliva produkovaná v České republice zabírají plochu pro pěstování potravin, nemá pravdu. Zástupci Českého sdružení pro biomasu a Svazu výrobců bionafty to mají podloženo čísly.

Řepkove pole

Rok po zrušení tzv. Zelené nafty mohou biopaliva přispět k omezení skokového zvýšení cen potravin, které se dnes předpokládá a zároveň přináší do státního rozpočtu stovky milionů korun. Mnozí evropští politici tvrdí, že biopaliva první generace zabírají místo potravinám, čímž je pochopitelně zdražují. Pokud se však detailně podíváme na zemědělskou půdu v ČR, zjistíme, že potraviny je schopná zabezpečit ze 100 procent a ještě zbývá asi milion hektarů pro pěstování rostlin, z kterých se vyrábí biopaliva. "Díky biopalivům se letos stane české zemědělství energeticky soběstačné, neboť se v něm spotřebuje stejně velké množství energie, jaké se vyrobí," tvrdí například předseda Svazu výrobců bionafty Petr Jevič.
Podobné to je i v ostatních státech střední Evropy. "Pod tíhou těchto argumentů začíná couvat i Evropská komise, která výrobu první generace biopaliv omezila na 5 procent a chtěla podporovat jen biopaliva z odpadů. Ta však v Evropě chybí a proto nyní irské předsednictví navrhuje toto omezení zrušit," poznamenal ředitel CZ Biom Jiří Trnka.
Ze statistik lze vyčíst, že výroba biopaliv přináší i některá sociální pozitiva. Výroba bionafty a bioethanolu zaměstnává u nás přes sedm tisíc lidí převážně v zemědělství. "Jeden pracovník pohybující se v biopalivářském sektoru přinese státu  jen na platbách sociálního a zdravotního pojištění či daně z příjmu až 250 tisíc korun. Celkově to je 1,7 - 1,85 miliardy korun ročně," dodává Petr Jevič.
Díky jednoduchým počtům se můžeme následně dobrat k překvapujícím závěrům. Daňová podpora pro FAME (B100), SMN 30 (B30) a E85 v roce 2011 byla celkem 1,068 miliard Kč. Pokud tuto částku porovnáme s tou, která ukazuje přínos zaměstnanců do státního rozpočtu, vychází nám, že v Česku vyrobená biopaliva ztrátová nejsou - naopak díky nim stát vybere 0,55 - 0,7 miliardy Kč čistého příjmu. 
Za rok skončí podpora Zelené nafty. Tím se zvedne cena za litr o přibližně 3,50 Kč (oproti roku 2012, kdy byla vratka ještě vyšší dokonce o více jak 6,5 Kč). "Použití B100 přináší zemědělcům možnost, jak toto zvýšení nákladů částečně zredukovat. Místo 27 korun za naftu by totiž platili 23 korun za bionaftu. I to může pomoci zabránit nárůstu cen potravin," myslí si Karel Hendrych ze společnosti PREOL.

 

Autor: jk, Zdroj: Agris.cz

Diskuse

  • noname, 14. 6. 2013 08:52: Nikde není psáno, že na těchto polnostech by se nedaly pěstovat další plodiny, které se dnes za velkých nákladů musí dovážet. Pokud se týče přínosů do státní kasy za výběr zdr. soc. pojištění ano, ale okamžitě se z této částky musí odečíst dost značná částka za léčbu , a to nejen alergiků, kterých jsou desetitisíce, ale i zdravých občanů. Přece jenom pyl řepky je dosti agresivní a prozatím nikdo nemůže doložit, co to dlouhodobě provede se zdravím každého z nás.
    • EL, 14. 6. 2013 10:40: Musím jedině souhlasit.
    Reagovat na komentář
  • Petr, 14. 6. 2013 20:27: Zase článek, který míchá hrušky a jablka dohromady. Také bych chtěl mít takovou mzdu, abych z ní za rok zaplatil 250 000 Kč na zdravotní, sociální a daň. Já , jako zaměstanec platím měsíčně za tyto odvody 6585, za rok tedy 79000 . Abych odváděl 250000 , musel bych mít plat cca 3* takový, než mám , tedy asi 63000,- Kč hrubého. Ale neznám zaměstnance ve výrobě bionafty , ani v zemědělství, který takový plat má. Tedy jsou to JEN KECY ! Za druhé - autor schovaný pod značkou JK anio nemá tušení, kolik stojí nafta ( bez DPH nyní přes 28,30 Kč v nákupu od Čepra) a hlavně kolik stojí bionafta ( termín podle staré terminologie, správně nyní SMN 30), tam je cena opět franko Čepro cca 27 korun bez DPH) . Čisté FAME se potom platí cca 23,80, bez DPH, ale třeba počítat s vícenáklady při provozu. Tedy sečteno a podtrženo, opět článek, kde není žádná správná informace,což zde bývá velmi často zvykem. Při školním hodnocení by to bylo na čistou pětku.
    • Jirka, 15. 6. 2013 05:00: Článek je převzatý, kolego, od zájmového sdružení, chcete-li od lobistické skupiny. Je logické, že je tedy zaměřen poněkud jednostranně, chcete-li, je veden tendenčně. Na druhou stranu, co se týká zdravotního a sociálního pojištění, zapomněl jste započítat kromě odvodu zaměstance i odvod ze strany zaměstnavatele! Nejsem fanda biopaliv, doufám, že další generace bude výrazným krokem vpřed (co se týče využití, účinnosti, nákladů firem, ekonomiky provozu automobilů,...) a pomůže i českému zemědělství. Na druhou stranu to přimíchávání biosložky do paliva alespoň trošku snižuje závislost EU na fosilních palivech. Palivo E85 nepovažuji za řešení, ale za určitou alternativu, která se může zejméma fyzickým osobám vyplatit. Blízkou budoucnost pro právnické osoby představuje CNG. Toť můj názor, hezký víkend "petroláci"
    • JN, 17. 6. 2013 06:14: Rostliny pro "biopaliva" nepěstovat. Pestovat pouze plodiny pro výrobu kvalitních potravin !!!
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek