Čtrnáct osobností českého průmyslu a obchodu převzalo medaile ministra průmyslu a obchodu

Medaile MPO

Významný čin, zásluhy nebo celoživotní práce. Právě za ty se udělují tradiční medaile ministra průmyslu a obchodu. Čtrnácti osobnostem napříč sektory je udělil vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Slavnostní akce se vůbec poprvé v historii uskutečnila ve vstupním foyer hlavní budovy Ministerstva průmyslu a obchodu Na Františku v Praze.

Ocenění dvakrát souvisela s významným činem, devětkrát byla udělena za zásluhy. A tři osobnosti tuzemského průmyslu a obchodu, konkrétně Mojmír Čapka, Zdeněk Juračka a Jaroslav Seifrt, získaly medaili za celoživotní práci. Gratulace patří úplně všem.

"Z oceněných, které vybral nominační výbor, mám velkou radost. Bylo mi velkou ctí jim medaile osobně předat. Jde o úžasné lidi z různých profesí a oblastí napříč průmyslem a obchodem,"říkávicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíčeka dodává:"Věřím, že se tito lidé stanou inspirací po ostatní, budou motivovatfirmyk rozvoji, podpoří zájem o průmysl a obchod, význam celé oblasti a také, úplně obyčejně, že je medaile potěší. Jsou to výjimečné osobnosti, které si zaslouží výjimečnou cenu."

Za významný čin - operativní přebudování výroby pro zajištění dezinfekce během pandemie covid-19 - získal medaili ministra průmyslu a obchoduPavel Drha, výkonný ředitel firmy DF Partner.

Za zásluhy v chemickém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchoduIvan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu.

Za významný čin - vývoj a výroba 1. nanovlákenného respirátoru FFP3 na světě - získal medaili ministra průmyslu a obchoduJan Buk, ředitel společnost Pardam Nano4Fibers.

Za zásluhy v textilním průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchoduPetr Bukovski, jednatel společnosti CLINITEX.

Za zásluhy v oblasti elektrotechniky a ICT získal medaili ministra průmyslu a obchoduOtto Daněk, předseda představenstva společnosti ATAS Elektromotory Náchod.

Za zásluhy v letectví a kosmickém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchoduJosef Kašpar, generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.

Za zásluhy v dřevozpracujícím průmyslu, papírenství a nábytkářství získal medaili ministra průmyslu a obchoduIvo Klimša, bývalý generální ředitel firmy Lenzing Biocel Paskov.

Za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky získal medaili ministra průmyslu a obchoduZbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO - KOM.  

Za zásluhy v těžebním průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchoduJiří Pöpperl, člen představenstva společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce.

Za zásluhy v oblasti optiky pro průmysl, sport a obranu získal medaili ministra průmyslu a obchoduGerald Rausnitz, generální ředitel společnosti Meopta Group.

Za zásluhy v oblasti zdravotnických prostředků získal medaili ministra průmyslu a obchoduKarel Volenec, vedoucí výzkumu a majitel společnosti ELLA - CS.

Za celoživotní práci v automobilovém průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchoduMojmír Čapka, generální ředitel firmy Brisk Tábor.

Za celoživotní práci v oblasti obchodu získal medaili ministra průmyslu a obchoduZdeněk Juračka, bývalý předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Za celoživotní práci ve sklářském průmyslu získal medaili ministra průmyslu a obchodu Jaroslav Seifrt, bývalý ředitel firmy Crystal Bohemia.

Medaile ministra průmyslu a obchodu se udělují na základě usnesení vlády z roku 2016 za zásluhy, celoživotní práci nebo významný čin. Návrhy na ocenění podává nominační výbor, který letos tvořili zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace malých a středních podniků a živnostníku a ČVUT v Praze. Nechyběli ani náměstci ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a průmysl. 

 

"Srdečně gratuluji všem oceněným, ale i těm co byli nominováni. A pro úplnost rád připomínám, že naposledy byla medaile udělena loni v září chemiku Josefu Paškovi za zásluhy v organické technologii,"dodává náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický.

"Letos jsme s ohledem na situaci s covidem při nominacích přihlíželi i k tomu, kdo pomohl při boji s pandemií - například vývojem a výrobou zdravotnických prostředků," vysvětluje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotkováa dodává:"Proto jsme ocenili i kategorii neobyčejný podnikatelský čin v době pandemie covid-19 či zdravotnické prostředky."

Na MPO se od 35 oborových organizací sešlo 23 nominací. Medaili ministra průmyslu a obchodu na základě výběru nominačního výboru převzalo 14 osobností českého průmyslu a obchodu.

Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Zdroj: TZ

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/05 Téma číslaCo budeme tankovat na čerpacích stanicích za 15 let
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek