Distributoři pohonných hmot už skládají kauce. Menší si stěžují u soudu

Na jedné straně úleva a velká očekávání. Na druhé zoufalství hraničící s bezmocností. Od včerejška v Česku platí novela zákona o pohonných hmotách, která mimo jiné ukládá jejich distributorům povinnost složit kauci 20 milionů korun. Pohled jednotlivých subjektů na trhu na její potřebnost se výrazně liší.

Cisterna Čepro
Jaká je budoucnost distribuce pohonných hmot v Česku. Zůstanou jen ti největší?

"Zlikviduje to ty firmy, které dlouhodobě podnikaly poctivě. A těm, kteří dnes stát na daních okrádají, to v jejich nelegální činnosti stejně nezabrání," je přesvědčen Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic ČR, které zastupuje především menší firmy. Jako jeden z posledních možných kroků vidí podání ústavní stížnosti. "Podepsalo ji 18 senátorů," dodává Indráček.
Naopak jednatel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Jan Mikulec vidí v novele velkou šanci, jak výrazně omezit daňové úniky. Kauce má zabránit účelovému zakládání společností, tzv. bílých koní, které krátce po svém vzniku zaniknou. Stát kvůli nim při krácení DPH podle odhadů ročně přichází o pět až osm miliard korun. "Samozřejmě, podvádět se bude dál. Jsou signály, že se k nám začínají dovážet různé oleje, které jsou svým složením velmi podobné naftě. Ale stát o tom ví a připravuje novelu vyhlášky o značkování těchto produktů," ujišťuje Mikulec.
Novela zákona je podle něj dostatečně kvalitní a komplexní. "Na rozdíl od předchozích dílčích novel řeší to, kdo může s pohonnými hmotami obchodovat," naráží na fakt, že tato živnost již bude plně koncesovaná. "A tu kauci nechápu jako drahou vstupenku do byznysu, ale jako pojistku. Kdyby měl někdo kriminální úmysly, stát se na něm může v podobě té kauce zahojit," dodává Mikulec.
Distributoři nemusí skládat kauci v hotovosti, státu postačí bankovní garance. Ale i to je podle Indráčka pro menší firmy značný problém. "Řada distributorů oslovila banky už v průběhu léta. A teď zjišťují, že získat bankovní garanci je nadlidský výkon," míní Indráček.
Potíže potvrzují i samotní distributoři. "Oslovil jsem dvě banky. V té mateřské, kde máme firemní účet, nám sdělili, že kauce jsou pro ně příliš rizikové. V té druhé požadovali minimální roční obrat 300 milionů korun. Pokud by ale někdo měl tak vysoký obrat, tak nebude potřebovat ani takovou garanci. Je to nešikovně nastavené," říká Roman Novotný, jednatel firmy Vilitas Moravia s ročním obratem těsně nad 20 miliard korun.
Od podpisu novely prezidentem Zemanem uplynuly už téměř tři měsíce, počet registrovaných distributorů se od začátku července zvýšil o více než 200 na aktuálních 1939. "Ten nárůst je opravdu výrazný. Zřejmě spekulují s tím, že když se zaregistrovali do konce září, mají ještě měsíc života k dispozici," upozorňuje Mikulec. Z registrovaných společností jich podle odhadu odborníků aktivně působí nanejvýš čtvrtina. O tom, kolik distribučních firem na trhu vydrží, bude jasno v pátek 1. listopadu, kdy skončí přechodné období nutné k získání koncese a složení kauce.
V polovině září schválili senátoři povinné kauce také pro výrobce a distributory alkoholu. Budou se lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 000 kusů pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. Podobně jako v případě pohonných hmot bude možná také bankovní záruka.


Co by se mohlo stát?

1939 FIREM je aktuálně v registru distributorů pohonných hmot. Za poslední tři měsíce jich přibylo zhruba 250. Podle odhadů odborníků jich však aktivně působí pouze 350-500.
100 FIREM Pouze tolik distribučních společností podle odhadu Ivana Indráčka, předsedy Společenství čerpacích stanic, zůstane na trhu po složení kauce. Ministerstvo financí počítá s číslem o tisícovku vyšším. Jasno bude 1. listopadu, kdy skončí přechodné období nutné pro získání koncese a složení kauce.
400 FIREM je průměrný počet distributorů pohonných hmot v zemích Evropské unie. Například v sousedním Polsku jich je 600, ovšem v porovnání s Českem při téměř čtyřnásobném počtu obyvatel.

Autor: Tomáš Čížek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

  • Jarek, 2. 10. 2013 14:29: Nemá smysl diskutovat o funkčních opatřeních v oblasti daňových úniků, nikdo je protlačovat do zákonů nebude. Navíc současná praxe v celní správě ukazuje, že i bez kaucí měla celní správa nástroje k omezení úniků přinejmenším na SD, škoda, že je začala využívat až poté, co nás všechny připravila jedna nejmenovaná brněnská firma skoro o 1,7 miliardy. Pane Mikulče, něco dělejte se svými signalisty. Vámi zmiňované oleje se k nám totiž nezačínají dovážet, oni se k nám dovážejí už více než 15 let, prakticky od doby, kdy v Kolíně přestaly být kolony cisteren před Koramem hitem. Nápad Kalouskovy kliky můžete ještě zdokonalit a navíc budete mít svoje místo v historických análech, pokud níže uvedený nápad protlačíte zákonodárným procesem. "Každé nově narozené dítě bude muset složit do roka od svého narození nevratnou kauci 100000,- CZK, aby, pokud by mělo kriminální úmysly, stát by se mohl na kauci hojit."
    • Jarek, 2. 10. 2013 14:33: Ještě podotek. Je hrozná škoda, že ještě nikdo nevymyslel motor na čistou vodu. Tu srandu, se značkováním vody ve vodovodech a rybnících bych chtěl doopravdy zažít:)
    Reagovat na komentář
  • BoBl, 3. 10. 2013 10:19: v tomto státě by stačil 1 distributor - třeba tradiční Čepro, k tomu jejich vlastní autodoprava, dál Petrotrans a Klacska protože maj zkušenosti a byl by pořádek.
    • Kopr, 3. 10. 2013 11:06: Možná vy Vám, paní nebo pane BoBi, stačil i jeden Vůdce, ne? Ten by také zavedl pořádek
    • Jarek, 3. 10. 2013 13:41: Jistě, pak už jen zbývá rozběhnout plánovité hospodářství a rozdat mávátka. Vážení, dá se nějak léčit zoufalství nad stavem genofondu 21.století, jehož je BoBl reprezentativním vzorkem?
    • Kopr, 3. 10. 2013 20:31: Jasne, nechodit ven. Jsou tam blbci:
    • Petr, 4. 10. 2013 21:43: pro BOBI : Proč si myslíte, že asi stát zavedl Záznamní povinnost ? Stejně už nyní Čepro pomáhá likvidovat konkurenci svými cenami. Jinak by totiž nemohlo prodávat na svých pumpách za méně, než za kolik prodává ve svých skladech velkoobchodně, Za druhé - možná jste někdy slyšel o svobodném podnikání. A to přesně to, co ta novela o kauci potírá. Zvýhodňuje velké firmy proti malým a navíc podvodníci už mají dávno vyděláno a firem , co mohou použít je v zásobě dost. Když to vezmu přes prsty, tak i když složí 20 M kauci, stačí posílat 4 cisterny za den do zahraničí a po dvou měsících už mají vyděláno. A to při ukradení jen DPH za 2 měsíce mají i po propadnutí kauce "výdělek mezi 8 a 9 miliony. Pokud budou vozit víc, bude to pro ně ještě lepší. Takže opatření nezabrání dovozům ve velkém, ale poškodí malé firmy, co nekradly. Takže zase je to proti soukromému podnikání. Takže jde jen o to, aby velké firmy mohly ovláddnout trh a přitom navíc podvodníci mohli pokračovat v placení volební kampaně.
    • PetrX, 6. 10. 2013 21:53: Mě to dle těch údajů připadá, že snad každá benzínka má svého výhradního distributora :-) Ne teď vážně - pokud provozovatelé ČS (ne velké řetězce) brečí, že nemají z prodeje málem ani na výplaty tak jak se může uživit tolik distributorů. Kolik z toho je pouze prázdná schránka?
    • Jarek, 7. 10. 2013 14:48: Opět cítím hrubé neporozumění. Pohonné hmoty nenakupují pouze čerpací stanice, ale i např. zemědělci, firemní dopravy, autodopravci, prakticky kdokoliv, kdo má na dvoře nádrž a nějaká kola. Z toho jsou živi menší distributoři, kteří na trhu působí i 20 let. A ano, většina z distributorských firem je pouze prázdná schránka připravené na karusel, ano tolik distributorů se uživit skutečně nemůže. Ale toto bylo řečeno již mnohokrát. Na nevyslovené dotazy odpověď: 1. Ne, kauce nezabrání daňovým únikům, 2. Zhorší se kvalita PHM na nebarevných ČS, 3 úniky na spotřební dani budou stále stejné, min 2 miliardy ročně, tak jako doposud, 4. Pokud se státní správě podaří zabránit prodeji "nenaftových" olejů místo nafty :DDD, bude konečně vytvořen PHM monopol několika barevných jako např. v Německu, což je hlavní účel a úkol kaucí. Hezký den.
    • BoBl, 7. 10. 2013 23:38: jsem rád za plodnou diskusi, ale nikdo mě nepřesvědčil že PHM jakožto strategická komodita by měla bejt plně v režii státu. TEČKA! A tím myslím TEČKA !
    • radim, 8. 10. 2013 09:20: Samozřejmě Vladimíre Klemente Iljiči Grebeníčku... Mezi strategické komodity ještě patří obilniny,maso,plyn,uhlí,voda,... Všechno do rukou státu, zpátky ani krok. Aby se dalo ještě lépe rozkrádat....TEČKA
    • borec, 8. 10. 2013 10:10: Tím TEČKA jste Radime myslel jako TEČKA? Možná bych v dnešní době ještě viděl jako strategickou "komoditu" internet a proto bych ho taky odevzdal do správy státu. Ale hlavně!... hlavně média ty by měl určitě spravovat stát určitě stát, kdo jiný...? A TEČKA a tím myslím TEČKA. Vlastně ještě ne ještě by měl mít stát pod kontrolou spoustu věcí např. pozemky, vždyť to je stát a taky dopravu, vždyt to je strategická "komodita" všichni si tady jezdí auty místo abychom využili železnici a taky vodní cesty. Jéjda já bych antiprivatizoval.... všechno. Kapitalisti jsou zlí lidé oni sobci myslí jen a jen na sebe a vůbec ne na mne. Musíme to tady vzít do svých rukou a začneme u strategických komodit :-) tam se nedá nic jiného dělat než všechny ty obchodníky zrušit. Bohužel když létají třísky tak se musí pokácet i les :-) nebo tak nějak to přísloví zní....
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek