EPH a státní Čepro spojují síly v souboji o Unipetrol

Dva týdny po havárii v litvínovské chemičce petrochemické skupiny Unipetrol vzniká mezi Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a státní firmou Čepro strategický pakt.

Litvinov Požár

Obě společnosti, které již delší dobu projevují zájem o koupi Unipetrolu, respektive některých jeho aktiv, se dohodly, že budou koordinovat své kroky vůči současnému většinovému vlastníkovi − polským státem ovládanému koncernu PKN Orlen.
V případě, že se EPH podaří Unipetrol od Poláků koupit, mohli by noví majitelé odprodat rafinerii v Kralupech nad Vltavou právě Čepru. Informaci o dohodě Hospodářským novinám potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Ani jedna z firem nechtěla informaci komentovat.
Jak EPH, za kterým stojí podnikatel Daniel Křetínský a česko-slovenská investiční skupina J&T, tak ministerstvem financí kontrolované Čepro (vlastník českých produktovodů a sítě čerpacích stanic EuroOil) krouží kolem majetku Unipetrolu již delší dobu.
Management Čepra se snaží naplnit přání ministra financí Andreje Babiše, který chce znárodnit kralupskou rafinerii z důvodů strategické bezpečnosti. Jednání napřímo s polskými akcionáři však nikam nevedla, a tak Čepro hledá novou cestu, jak továrnu na výrobu benzinu získat.
EPH má zase zájem o petrochemickou a rafinérskou výrobu Unipetrolu v Litvínově i síť čerpacích stanic Benzina. Nedávno proto podal společně se skupinou PPF nabídku na koupi 63procentního podílu PKN Orlen za 19 miliard korun. Celou firmu si cení na 30 miliard korun.
Požár a následný výbuch v petrochemickém závodě Unipetrol RPA, za kterým stojí výpadek chlazení, jednání o prodeji zkomplikoval. Policie již zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.
"Zatím jsme nevyloučili žádnou vyšetřovací verzi. Momentálně vyhodnocujeme data, zároveň probíhají výslechy osob. Vyšetřování může trvat několik měsíců," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.
Pokud však vyšetřování prokáže lidské pochybení nebo technickou závadu z důvodů nedostatečných investic do technologií, může mít výbuch velmi negativní vliv na image polských investorů v Unipetrolu. To otevře Čepru a EPH cestu pro další jednání o prodeji petrochemického holdingu. Poláci prodej momentálně nechtějí řešit.

Finanční žně se konat nebudou

Havárie přichází v době, kdy Unipetrol vykazuje výsledky, které společnost od krize nezažila. Zatímco marže z polyolefinů − základní suroviny pro výrobu plastů − se v srpnu 2008 pohybovala na úrovni 229 eur za tunu, letos v srpnu to byl více než dvojnásobek.
Skvělé marže žene nahoru nízká cena surové ropy i dobrá makroekonomická situace v regionu. Analytici předpokládají, že se tento vývoj v následujících měsících nezmění. Kdyby k havárii nedošlo, mohl Unipetrol podle odhadů analytiků uzavřít finanční rok s provozním ziskem kolem 12 miliard korun.
Rafinerie
v Litvínově a výroba v chemičce ale nyní fungují v omezeném rozsahu, což bude mít negativní dopad na hospodářské výsledky společnosti. Unipetrol zároveň není schopen kvůli havárii pokrýt dodávky nafty pro český trh. Nafta tak do Česka směřuje přímo z polského PKN Orlen.
Podle analytika Jiřího Zendulky ze společnosti BH Securities, obchodníka s cennými papíry, přijde petrochemický holding o miliardy provozního zisku. Zároveň není jasné, jak dlouho omezený provoz potrvá. Unipetrol opakuje, že se jedná spíš o měsíce, investoři a analytici odhadují tři čtvrtě roku.
Nejistota ohledně hospodářských výsledků společnosti se projevila i na ceně akcií titulu na pražské burze. Ze 190 korun v první polovině srpna spadly na 149 korun. "Další vývoj je složité odhadnout. Společnost ještě nezveřejnila ekonomický dopad havárie na své hospodářské výsledky. Zároveň investoři vůbec netuší, kdy dojde k úplné obnově provozu," uvedl Zendulka.
Finanční dopady havárie na letošní zisk českého petrochemického holdingu mírní skutečnost, že se Unipetrol snaží udat na regionálním trhu primární benzin, který chemička není schopna kvůli odstávce zpracovat. Do karet mu hrají letní odstávky petrochemických kapacit v regionu − například v rafinerii Schwedt v Německu nebo Schwechat v Rakousku. Akcionáře může zároveň těšit fakt, že má Unipetrol velmi dobře pojištěný jak majetek, tak provoz v případě havárie.

 



Autor: Nikita Poljakov, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek