Evropský parlament omezil podporu biopaliv první generace

Evropský parlament v úterním hlasování omezil podporu pro biopaliva první generace, přitom Evropská unie po členských státech stále požaduje, aby do roku 2020 zajistily alespoň 10 procent spotřeby energie v dopravě z obnovitelných zdrojů.

Řepkove pole

Členské státy se dosud mohly svobodně rozhodnout, jak tento cíl splní. Nově schválená legislativa však znamená omezení pro biopaliva první generace, která jsou vyráběna s potravinářských komodit, jako je řepka olejka či cukrová řepa. Členské státy mohou nově do naplnění 10 % cíle obnovitelné energie v dopravě započítat pouze 7 % biopaliv první generace. České sdružení pro biomasu CZ Biom respektive jeho předseda Jan Habart si myslí, že toto rozhodnutí je velmi nesystematické "Důsledkem může být nejistota investorů a skutečnost, že do výroby biopaliv z českých komodit již nikdo nebude investovat. Biopaliva tak budeme pravděpodobně více dovážet a suroviny pro jejich výrobu naopak vyvážet. Biopaliva jsou tradičně vyráběna z potravinářských komodit a s výrobou potravin se často velmi dobře doplňují. Při výrobě bionafty například vzniká velké množství krmiva pro hospodářská zvířata. Při výrobě etanolu z cukrové řepy se naopak zužitkují veškeré produkty z výroby cukru. Omezování podílu biopaliv první generace nebylo vůbec potřeba. Otázka, jak Česká republika naplní zbývající tři procenta, je zatím nevyřešena." Jan Habart dále tvrdí, že Evropská komise členským státům situace komplikuje: "V podstatě říká, běžte do desátého patra pomyslného domu obnovitelných zdrojů v dopravě, ale od sedmého patra si zavažte ruce a nohy."
Diskuse o omezení první generace biopaliv probíhala již řadu let. Při jednáních spolu bojovaly radikální návrhy na omezení první generace na polovinu 10% cíle. Nakonec zvítězil ten nejméně radikální, sedmiprocentní, návrh. Členské státy nově musí stanovit národní cíle, ve kterých konkretizují podíl pokročilých biopaliv vyráběných z odpadů a komodit, které nekonkurují výrobě potravin. Distributoři pohonných hmot mají také povinnost vykazovat odhad emisí skleníkových plynů spojených s produkcí biopaliv v důsledku takzvaných nepřímých změn ve využívání půdy (ILUC). Komise je následně povinna tato data zveřejňovat s cílem zhodnotit vliv evropské politiky v oblasti biopaliv na rozšiřování půdy využívané pro zemědělskou produkci.

Autor: TZ, Zdroj: CZ Biom

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek