Fischer stihne spustit "čistky" v dozorčích radách

Během ledna se dozorčí rada státní společnosti Čepro, která provozuje mimo jiné síť čerpacích stanic EuroOil, zúží o čtyři lidi. O místo jistě přijde například ředitel gastronomické školy Jiří Neumann, jehož do naftařské společnosti vyslala někdejší vicepremiérka Karolína Peake. Podle ministra financí má odejít ze státních firem ještě 25 lidí. Nastupující vláda jej vyzvala, aby nechal změny až na ni.


Fischer Jan MF
Ministr financí a místopředseda Rusnokovy vlády Jan Fischer chce ještě před koncem svého účinkování ve státním úřadě udělat radikálních změny v dozorčích radách velkých státních firem

Přesný harmonogram obměn v podnicích, v nichž má resort výrazný majetkový podíl, naplánoval minulý týden tým ministra financí v demisi Jana Fischera. Původně se hovořilo o tom, že některé škrty by se měly stihnout ještě do konce roku 2013, což se ale nestalo.
"Všechny změny budou zapracovány v rámci schválení nových stanov společností ve vazbě na nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, kdy ve stanovách budou mimo jiné uvedeny též nižší počty členů orgánů," řekl HN Fischerův náměstek Radoslav Bulíř.

Leden a únor

Celkem má během ledna a února odejít z nejvyšších míst Čepra, karlovarského hotelu Thermal, majitele ropovodů Mero a výrobce výbušnin Explosia devatenáct lidí. V průběhu jara pak mají zeštíhlet i dozorčí rady České exportní banky, pojišťovny EGAP a energetické jedničky ČEZ.
"Cílem je mít v orgánech těchto společností menší počet lidí, kteří budou podávat vyšší výkon," zdůvodnil na sklonku roku tento krok ministr Fischer. Podle nových pravidel by se například mělo dohlížet na to, aby lidé, kteří zamíří do představenstev nebo dozorčích rad, měli adekvátní vzdělání.
To v případě Čepra předem diskvalifikuje právě někdejšího místopředsedu minipartaje LIDEM Neumanna, naopak by se teoreticky mohl udržet bývalý senátor ODS Milan Balabán - do státní firmy ho vyslala politická strana, má ale technické vzdělání a v minulosti pracoval jako projektant.
Fischerovo ministerstvo financí tvrdí, že dosud neexistuje žádný seznam jmen, která mají skončit. Podle náměstka Bulíře je klíčový nový systém výběru manažerů, konkrétní lidé přijdou na řadu až pak. Všechno ale nasvědčuje tomu, že jde o pokus vyčistit podniky hlavně od expolitiků spjatých s bývalou vládou - když se ještě loni začaly první změny zavádět v Českém aeroholdingu, doplatili na to exministři za ODS Ivan Fuksa a Alexandr Vondra.
"Historie nám ukázala, že politikaření ve věci řízení dozorčích rad už dále nejde," prohlásil Fischer v prosinci v rozhovoru pro HN. Také on ale rád využívá své známé z politiky, jeho blízkým poradcem je třeba exministr dopravy z jeho vlády Gustav Slamečka.

Nová vláda

Do plánu vlády Jiřího Rusnoka předělat dozorčí rady a managementy státních firem ale ještě může zasáhnout nastupující kabinet Bohuslava Sobotky. Lednové změny proběhnou podle všeho tak jako tak, ty únorové a pozdější by ale pravděpodobný příští ministr financí Andrej Babiš mohl zastavit. Nyní na dotaz, jak se postaví k Fischerově iniciativě, nereagoval.
Na sklonku roku ale zástupci ČSSD i hnutí ANO uvedli, že by se ministři v demisi měli zdržet jakýchkoli personálních kroků. "Jestli to někdo shodí ze stolu, je jeho věc. Neumím si ale představit, že by se politická strana vládní koalice chtěla vrátit k modelu odkladiště," oponoval Fischer, sám neúspěšný prezidentský kandidát a úřednický expremiér.


Jízdní řád změn

Čepro: Patří mu zásobníky, produktovody a čerpací stanice, během ledna se dozorčí rada zúží o čtyři místa.
Mero: Provozuje ropovody, v únoru má mít dozorčí rada o čtyři členy méně.

Autor: Luboš Kreč, Barbora Strnadová, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek