Jde nám o zachování historického poselství petrochemického průmyslu ČR

VŠCHT Praha shromáždí technické informace o vývoji technologií a zvyšování užitných vlastností petrochemických výrobků formou vzpomínek pamětníků. Ve virtuální formě budou k dispozici studentům i široké odborné veřejnosti jako doplnění stávajících, většinou kusých informací o vývoji české petrochemie.

Hrabák

Virtuální vzpomínky pamětníků

V České republice má petrochemický průmysl významné postavení. Od minulého století působí v řadě míst rafinérie ropy, výroba maziv a asfaltů, výroba olefinů, polymerních materiálů a syntetického kaučuku. Na tyto výroby navazuje výroba hnojiv, pryskyřic a řady základních organických chemikálií pro další odvětví hospodářství státu. Vysoká škola chemicko-technologická, Praha si proto dala za cíl shromáždit technické informace o vývoji technologií a zvyšování užitných vlastností petrochemických výrobků formou vzpomínek pamětníků a dát je virtuální formou k dispozici studentům jako doplněk studia a široké odborné veřejnosti jako doplnění stávajících, většinou kusých informací o vývoji české petrochemie.
Petrochemický průmysl patří na celém světě mezi pilíře vyspělých ekonomik a je ukazatelem zaměření průmyslu a hospodářství každého státu. Zpracováním ropy a dodávkami energetických medií, výrobou chemických surovin a plastů a dalších látek zasahuje do téměř všech průmyslových odvětví, ale i do sektoru služeb. Pro petrochemické provozy jsou typické vysoké kapacity výrobních jednotek, propracované technologie s vysokým potencionálem automatizace procesů, manipulace s nebezpečnými látkami a vysokým energetickým a materiálovým vstupem. Klíčovým faktorem jeho úspěchu jsou však kvalifikovaní pracovníci jak v řídicí a technické sféře, tak i provozní zaměstnanci určení k obsluze zařízení a provozu laboratoří. A právě zkušeností těchto pracovníků ať již stávajících či minulých lze využít ke zpracování historie petrochemického průmyslu a výzkumu.

Historické poselství

"Jedná se o ambiciózní cíl. Musíme si však uvědomit, že materiály, které se věnují vývoji a zkušenostem z provozovaných petrochemických technologií a zvyšování užitných vlastností výrobků, jsou roztroušeny na řadě míst a nebo nebyly nikdy v ucelené formě zpracovány a publikovány," zdůvodňuje ing. Miroslav Novák,CSc. z Vysoké školy chemicko-technologické, Praha (VŠCHT). shromáždění a zpracování historie zpracování ropy, výroby plastů a eleastomerů. Dnes podle něj ještě žije generace těch, kteří v polovině  20.  století projektovala, stavěla, provozovala a modernizovala petrochemické procesy. "Tato generace měla jen omezený přístup k moderním zahraničním informacím o nejlepších technologiích a dovozům zařízení vůbec. Přesto dokázala výrobní technologie nejen bez problému provozovat, ale i modernizovat s cílem dosáhnout konkurenceschopnosti s vyspělými zahraničními petrochemickými podniky.  Byla by škoda, kdyby tyto zkušenosti a poznatky zavál čas," dodává Novák.
VŠCHT Praha proto vytvořila s podporou České asociace petrolejářského průmyslu obchodu (ČAPPO), Svazu chemického průmyslu ČR (SCP ČR), Asociace pro expanzní polystyren (EPS) a dalších skupin a jednotlivců z různých podniků, a nebo těch, kteří již tráví zasloužený odpočinek, pracovní tým, který na základě vlastních vzpomínek a archivních pramenů má historii zpracovat.
Cílem historického poselství "Kaučuk, Plasty, Ropa" je doplnit informační a studijní materiály VŠCHT a prostřednictvím internetu informovat i zájemce z řad odborné veřejnost a média. Česká petrochemie má svou neopominutelnou tradici. Dosáhla výrazných úspěchů na silně konkurenčním trhu a je stále oporou ekonomiky a energetické a materiálové bezpečnosti státu a jistě si takový počin zaslouží.

Autor: PR ČAPPO

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek