Kdy ropa opustí současné pásmo cen a kam zamíří...

Po jednom z největších odprodejů surové ropy za poslední dobu nyní ceny ropy WTI a Brent už dva měsíce zůstávají v mezích. Zatímco se ostatní finanční trhy zaměstnávají otázkou budoucnosti Řecka a potenciálním dopadem řecké krize na trhy, na ropném trhu se rozhostilo podivné ticho.

Ropa růst cen

Od zotavení z březnového minima 42 USD se ropa WTI ustálila v poměrně úzkém rozmezí kolem 60 dolarů za barel. Průměrná cena za posledních 40 obchodovacích dní byla 59,65 USD - na této hodnotě se obchodovalo celou dobu s výjimkou 13 dnů. Takovéto schéma jsme už zažili dříve, překvapivé ale je, že nyní se objevilo po dlouhém období plném extrémních cenových výkyvů.
OPEC vzdal v listopadu cenovou podporu a místo toho se rozhodl znovu získat svůj podíl na globálním trhu, který vloni spadl na minimum od roku 2003. Tyto kroky podnikl zejména proto, aby omezil dodávku z USA, kde v posledních pěti letech výrazně rostla produkce díky novým - a v tu dobu nákladným - frakovacím technikám. Rok po posledním cenovém maximu dokázal OPEC úspěšně zvýšit produkci nad oficiálně stanovenou hranici, aniž by přitom jakkoli negativně ovlivnil cenu. To se podařilo díky náznakům, že růst americké produkce polevuje, zatímco současně došlo ke zvýšení globální poptávky po slabém roce 2014. V tuto chvíli se zdá, že bylo dosaženo rovnováhy mezi rostoucí nabídkou ze strany OPEC, rostoucí globální poptávkou a klesajícími zásobami v USA. V posledních několika měsících byly cenově negativní zprávy z OPEC vyrovnávány týdenními poklesy amerických zásob, což udržovalo cenu ropy WTI stabilní.
Ačkoli stále očekáváme, že americká produkce bude pomalu slábnout z nynější téměř rekordní úrovně, potenciál růstu bude v takovéto situaci jen omezený, protože vyšší ceny mohou americké producenty břidličné ropy přinutit k ještě větší těžbě. Ropa Brent se také obchodovala v klidu, ale s negativním sklonem vzhledem k tomu, že citlivěji reaguje na potenciální přebytek poptávky vytvořený rostoucí produkcí několika členů OPEC. Výsledkem je, že rozdíl oproti ropě WTI se stáhl na pouhých 3,5 dolarů na barel a okamžitý spread, což je cena mezi futures smlouvou z předchozího měsíce a z  měsíce následujícího, byl v tomto období u ropy Brent nejvyšší.
Zdá se, že denní rozmezí je stále užší a nárůst nad 61,50 dolarů nebo pokles pod 57,70 by znamenal průlom. A ačkoli růstový potenciál je zatím omezený kolem 65 dolarů vzhledem k výše zmíněné reakci amerických producentů břidličné ropy, stejně tak se zdá omezený i potenciál k poklesu. Průlom v jednání o íránském jaderném programu, by měl vést k růstu exportu tohoto významného člena OPEC. Spekuluje se, že na trh by se mohlo dostat až 50 milionů barelů z pohyblivých zásob, což by zprvu mělo negativní dopad na ceny ropy. Írán však nutně potřebuje investice, aby mohl zlepšit svou produkci, a to nějaký čas potrvá.
Potenciál růstu surové ropy závisí na signálech, že americká produkce konečně zpomaluje, zatímco riziko poklesu by mohla způsobit právě dohoda o íránském jaderném programu. Možná reakce trhu na kteroukoli z těchto variant je však v tuto chvíli stále omezená pohybem v rámci pouhých 5 dolarů. Čím více se budeme přibližovat třetímu čtvrtletí, tím více poroste riziko pokusu o pokles, můžeme očekávat sezónní pokles poptávky z rafinerií v USA, Asii a na Středním východě.

Autor: Ole Hansen, Zdroj: Saxo Bank

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek