Komárek začal těžit na Ukrajině

Firma MND Karla Komárka chce letos na Ukrajině vytěžit plyn, který odpovídá třetině české produkce. má i dvě nová ložiska na Moravě.

MND těžba plynu

Po desítky let byla MND společností, která se zaměřuje hlavně na domácí trh. Nyní se ale toto zlaté vejce v impériu čtvrtého nejbohatšího Čecha Karla Komárka stále více zaměřuje do zahraničí, především na východní Evropu. A pokud vše půjde podle plánu, bude tam zanedlouho těžit víc plynu a ropy než na svých moravských nalezištích.
"V této zemi těžíme již desítky let, je proto jasné, že místní produkce bude postupně klesat. A jestli chceme být v tomto byznysu i nadále aktivní, musíme rozšířit své působení nejen na území Česka, ale i mezinárodně," říká v rozhovoru pro HN Helmut Langanger, místopředseda představenstva MND.
Dlouholetá těžba vedoucí k vyčerpávání starých ložisek ale není jediným problémem české společnosti. Celý sektor loni tvrdě zasáhl i propad cen ropy a plynu. "Před rokem stál barel ropy 110 dolarů, v lednu spadl na 43 a dnes je cena okolo 65 USD. Ceny plynu nespadly tak rapidně, ale pokles o desítky procent tam byl také," uvádí Langanger.
Nejtvrdší dopad čeká celý sektor v letošním roce, nízké ceny se ale po několik měsíců promítaly i do loňských výsledků. I když podle čísel z MND to na žádnou krizi nevypadá. Tržby společnosti totiž vzrostly o necelých 36 procent na 14,97 miliardy korun a i hrubý zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 200 milionů na 1,86 miliardy korun.
Podle Langangera je to i díky úsporným krokům, které MND postupně aplikuje. Citelně to pocítí oblast investic. Loni například MND investovala do průzkumu okolo 1,4 miliardy korun, letos to bude o 300 milionů méně. Naopak podnik neplánuje propouštět.

Těžba 3,5 kilometru pod zemí

I přesto je v Česku firma při snaze nalézt nová ložiska plynu a ropy velmi aktivní. Ještě letos na podzim chce v Násedlovicích na Hodonínsku mít první hluboký vrt, pomocí kterého chce těžit až z hloubky 3,5 kilometru - namísto běžných 1000 až 2000 metrů.
Díky novým průzkumům má také vytipovány dvě nové lokality pro konvenční těžbu plynu. Jedna je poblíž hranic s Rakouskem u Mikulova a druhá v Koryčanech v okolí Kyjova. Hlavně první lokalita ale může vzbudit rozruch - zasahuje totiž i do oblasti CHKO Pálava a nebude tak snadné získat potřebná povolení. "O tom se vždy diskutuje. Obecně lze ale říct, že vrty - tzv. kozlíky - nenarušují krajinu. Někdy jsou v Rakousku klidně poblíž vinic a nikomu to nevadí," sdělil Langanger.

Ukrajina, Gruzie a Rusko

Ještě větší přínos než nová ložiska v Česku má ale pro MND růst těžby v zahraničí. Ta by podle Langangera měla v následujících letech překonat těžbu v Česku, která se průměrně pohybuje zhruba na 250 tisících kubíků ekvivalentu ropy (loni to bylo 167 tisíc kubíků ropy a 98 milionů kubíků plynu, pozn. red.).
Komárkova společnost byla dříve aktivní například v Pákistánu a Jemenu, své podíly v tamních společnostech nicméně před třemi roky prodala. Nejnovějším trhem MND je Ukrajina. Tam v tichosti vstoupila v minulém roce a během letoška by zde chtěla vytěžit na 30 milionů kubíků plynu, tedy téměř třetinu toho, co těží v Česku.
"Máme tam velmi nadějná těžební území. Je tam velký potenciál pro růst těžby - věříme, že v řádu stovek milionů metrů krychlových plynu," míní Langanger. Jestli samotná Ukrajina zastíní co do těžby plynu moravská naleziště, zatím nechce komentovat a pouze naznačuje, že tam produkce půjde pravděpodobně "výrazně nahoru".
Na Ukrajině koupila MND 80procentní podíl v tamní firmě s potřebnými licencemi a vlastní několik těžebních lokalit poblíž Lvova. "Minulý týden jsme zrovna otevřeli nový vrt v Grabivskoje v Bogorodčanské oblasti. Na Ukrajině se celá investice pohybovala okolo 26 milionů eur. Celá ta oblast je velmi bezpečná, nehrozí zde nebezpečí jako v Luhansku či Doněcku," uvádí Langanger.
Těžba je tam podle něj navíc poměrně snadná, ložiska tam nejsou hluboko pod povrchem jako v Česku. I proto se podle něj úspěšnost vrtů blíží 100 procentům.
Kromě Ukrajiny je ale firma aktivní i jinde. V Rusku má například dva těžební vrty u Saratova. "Ty produkují zatím jen menší množství ropy. Ale chceme tam růst, jeden vrt by měl přibýt letos v srpnu a další budou následovat, ale obecně jsme další investice v Rusku omezili po již zmiňovaném rapidním propadu cen ropy," říká místopředseda představenstva.
V Gruzii má zase firma padesátiprocentní podíl v několika společnostech, které drží průzkumné a těžební licence ve třech lokalitách. "V Gruzii zatím těžíme v jedné těžební oblasti nedaleko Tbilisi, jedná se o několik stovek barelů denně. A další těžební vrt tam nyní připravujeme. Takže i zde je šance, že vzroste těžba poměrně brzy," prohlašuje Langanger.



Autor: Petr Lukáč, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek