Komárkova firma MND koupila v Německu ložisko na těžbu plynu

Největší česká těžařská společnost MND z impéria miliardáře Karla Komárka mladšího expanduje se svou těžbou i do Německa. Její dceřiná firma MND E&P Germany zde od společnosti DrillTech GUT koupila 70procentní podíl na ložisku Altenheim na jihozápadě země. Podle odhadu HN by se měla kupní cena pohybovat v nižších jednotkách miliard korun.

Komárek Karel
Karel Komárek a jeho společnost MND plánuje na akvizice a průzkumy dát až 10 miliard korun. Kromě Německa cílí i na Rusko, Gruzii, Turecko i státy na Balkáně.


"Získání většinového podílu na průzkumné licenci Altenheim je další investicí skupiny MND v rámci naší plánované expanze," potvrdil člen představenstva MND Miroslav Jestřabík. "Evropa je jedním z našich klíčových regionů, ve kterém chceme realizovat naše investiční projekty," dodal.
Podle Jestřabíka jsou zásoby ložiska Altenheim odhadované na 5,56 milionu boe (ekvivalentu barelů ropy). To odpovídá zhruba pětinásobku množství plynu, které skupina vytěží za jeden rok ze všech svých ložisek na území Česka.
Těžba samotná by mohla v Altenheimu začít již v roce 2015 a pokračovat by měla až 20 let. Kromě těžby již známých ložisek ale skupina MND plánuje ještě letos začít realizaci dvou průzkumných vrtů a hledání dalších možných zásob.
Německá akvizice je součástí rozsáhlých plánů celé skupiny. "Do akvizic těžebních společností, ložisek a průzkumných projektů na ropu a zemní plyn jsme připraveni v následujících pěti letech investovat až 10 miliard korun," uvedl Jestřabík.
Kromě České republiky připravuje skupina investice i v dalších zemích Evropy, kromě Německa má rozpracované projekty i v Turecku, na Balkáně, v Rusku i v dalších zemích bývalého východního bloku.
Akvizice ložiska v Altenheimu je součástí právě této strategie. Na-opak do ní ještě nejsou započítány české plány na těžbu v nekonvenčních hloubkách okolo čtyř až pěti kilometrů. Pro ten hledá partnera, investice se budou pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun, podle počtu vrtů.
I u našeho západního souseda má ale MND další plány. "V Německu se chceme zaměřit na tzv. brownfields, tedy ložiska, která byla v osmdesátých letech zavřena a při tehdejších cenách ropy a dostupných technologiích se na nich nevyplatilo dále těžit," řekla v listopadovém rozhovoru pro HN Jana Hamršmídová, šéfka úseku geologie společnosti MND.
Podle ní se z těchto ložisek často vytěžilo jen pět procent jejich zásob. A MND zde tak může využít své znalosti dotěžování zásob. Unikátním projektem v této oblasti má být například přetvoření ložiska v Dambořicích na zásobník plynu. Ten plánuje Komárkova MND postavit do roku 2016 spolu s ruským Gazpromem. Cena se má vyšplhat až na 2,5 miliardy.
Kromě již zmiňovaných lokalit MND investovala i jinde v cizině. Koupila a opět prodala čtyři ložiska v Pákistánu a Jemenu, před dvěma lety investovala i do podílu ve třech společnostech v Gruzii. Investice měla přesáhnout dvě miliardy korun. Mateřská KKCG investovala i do ropného terminálu u ruské Samary.
Karel Komárek ovšem není jediným českým těžařem ropy a plynu, který má zahraniční ambice. Do ciziny zamířil i podnikatel Petr Lamich, většinový majitel skupiny Lama, jejíž těžba v Česku je oproti MND zhruba pětinová.
Již v roce 2011 se stal spoluzakladatelem kanadské společnosti Petrolama. Ta se zabývá obchodem s ropou, zaměřila se ale i na její přepravu a na konci roku 2012 přikoupila firmu Tombstone s flotilou 200 nákladních vagonů.
V rámci konsorcia zde ale plánuje i těžbu, investice by se mohla během následujících deseti let vyšplhat až k jedné miliardě dolarů (přes 20 miliard korun), na které by se česká společnost podílela asi jednou desetinou. Odhadované zásoby jejich ložiska jsou více než půl miliardy barelů ropy.

Autor: Petr Lukáč, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek