Krádeže zboží na čerpacích stanicích

Drobné krádeže zboží v obchodech jsou v každém státě EU v přepočtu "několikamiliardový problém". Bohužel počet krádeží roste.

Prepadeni

Po lednové amnestii 2013 byl růst skokový, v ČR plošně asi o 14 %. Slyšíme-li o tom, že se stala krádež, vždy předpokládáme, že ji spáchala cizí osoba, pravdou však je, že v průměru asi třetinu krádeží spáchají zaměstnanci.  

Dá se poznat, že přišla osoba, která chce krást?

Bohužel nedá, ten, kdo by objevil jednoznačný způsob, jak toto rozpoznat, by si zasloužil Nobelu cenu. Jsou situace, kdy snad každá obsluha v jakémkoliv obchodě zpozorní, když přijdou určité typy osob. Do určité míry je tato reakce správná, ale jak dále naznačím, může být zavádějící. Jednoznačně jde o bezdomovce, osoby, na nichž je zjevně vidět, že užívají drogy, lidé určité etnické skupiny, rasy apod. To v nás začnou pracovat zejména předsudky. K těmto lidem bývá obsluha podezíravá, ať se již chovají jakýmkoliv způsobem. Ve forenzní psychologii se pro takovýto způsob hodnocení lidí užívá termín "labeling - etiketování". Obsluha má tyto lidi již dopředu označené jako osoby, které je nutné podezírat. Každé jejich i naprosto nevinné chování si vysvětluje negativně, podezíravě a ve svém předsudku se utvrzuje. To je však velkou chybou. Opravdovými zloději se pak obsluha nechá snadno zaskočit.

Jak tedy vypadá typický zloděj?

Ani na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Jsou zloději, kteří kradou pouze tehdy, když mají příležitost, ocitnou se například v prostoru prodejny osamoceni a jsou si jisti, že místo, kde chtějí něco odcizit, nezabírá žádná kamera. Zcela jistě byste měli zpozornět, pokud do prodejního prostoru benzinové čerpací stanice vejdou dvě nebo více osob a jedna z těchto osob potřebuje například olej do vozidla na doplnění, nemůže se rozhodnout, jaký vlastně potřebuje, a opět si to nechává znovu a znovu vysvětlit. Obsluha je zaneprázdněna, svoji mysl soustředí na to, jak co nejlépe tomuto "přihlouplému" zákazníkovi vyhovět. To je ideální situace, aby ostatní kradli. Nemusí vám takto odcizit pouze zboží, ale i tržbu nebo osobní věci. Nenechte se zmást, ani pokud půjde o mladší ženu, na první podhled dobře situovanou. Jejím úkolem není nic jiného než odvést vaši pozornost. Některé zlodějské fígle jsou známé z novin a televize. Počítejte však s tím, že finty se mění, vylepšují se a po čase, když se již zapomíná, jaké postupy byly používány, se opět vracejí. Vycházejí z poznatků psychologie a jsou velice účinné.

Pachatel krádeže utekl a není záznam z kamer, co teď?

Jsme v situaci, kdy pachatel krádeže zboží na čerpací stanici utekl, avšak obsluha si jej povšimla, ale z mnoha důvodů jej nemohla zadržet. Kamerový systém není k dispozici nebo pachatele zachytil pouze částečně, a nelze jej identifikovat. V tom případě musí nastoupit stará metoda, která je užívána již od vzniku praktické kriminalistiky. Ano, jde o komparativní (srovnávací) metodu, tedy o popis osoby. Popis osoby není ani v současné technologicky vyspělé době překonaná metoda, která by snad měla mít okrajový význam. Antropologické výzkumy napomohly k lepšímu způsobu popisu vnějších tělesných znaků lidského těla. Rozvoj technologií naopak pomáhá vytvářet různé informační systémy. Právě v těchto systémech lze pak podle získaného popisu tipovat možného pachatele. Úspěšnost vypátrání osoby je pak samozřejmě závislá na kvalitě získaného popisu možného pachatele. Vždy je úspěšnější, podaří-li se popsat nějakou zvláštnost osoby a to včetně tetování, jizev po úrazech, operacích apod. Dalším důvodem, proč je popis osoby velmi důležitý, je předpoklad, že pachatel neprovádí krádež jednu, ale většinou jde o činnost sériovou. Podle popisu lze pak zpětně vytipovat staré neobjasněné případy. Taktéž nikdy nevíme, kdy pachatel krádeží "přejde" na loupežná přepadení. Policie by proto měla věnovat popisu pachatele ve spolupráci se svědky a poškozenými velkou pozornost.

Jak se zachovat, když máme možnost pachatele zadržet?

První zásada zní: vyhodnoťte si, zda jste vůbec schopni zadržení provést, aniž byste ohrozili svoje zdraví nebo život. Uvedená zásada je jakousi analogií k loupežným přepadením a vyjadřuje dříve uváděný nepoměr mezi obsluhou-ženou a svalnatým pachatelem. Druhou zásadu lze charakterizovat: zda způsob zadržení je vhodný a zda není protiprávní. Dovoluji si připomenout, že musí vyhovovat zásadám nutné obrany. Pachatele drobné krádeže například nelze praštit přes hlavu a způsobit mu zranění nebo na něj při útěku střílet.
Podařilo-li se vám pachatele zadržet, ihned si přivolejte jakoukoliv pomoc. Je jedno, zda půjde o další zaměstnance, ochotného zákazníka nebo ozbrojené složky. S pachatelem nevyjednávejte a nehovořte s ním o tom, co udělal, nedejte na city a zejména nenechte zavést hovor ke své osobě.


Analýza skutečných bezpečnostních incidentů

Za ukradenou stonožku půjde žena do vězení

Třicetiletá žena dne 26. 3. v čase kolem 2:35 v ul. Koněpruská na benzinové čerpací stanici z volně přístupného regálu ukradla zboží, které bylo vystavené k prodeji, a to plyšovou hračku zn. Pama Hobby v hodnotě 629 Kč, kdy tuto hračku odebrala z regálu a v úmyslu zboží ukrást utekla z prodejny benzinové čerpací stanice bez zaplacení. Policisté obvodního oddělení Beroun tuto ženu téhož dne krátce po třetí hodině ráno zadrželi v Berouně na křižovatce ulic Koněpruská a Plzeňská. Třicetiletá žena se krádeže dopustila, ačkoliv byla srozuměna s tím, že byla rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 8 pro spáchání přečinu krádeže odsouzena k trestu zákazu pobytu na území hlavního města Prahy na dobu pěti let. Ženě bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu krádeže...
Komentář:
V krátkosti nejde k tomuto tématu obsáhnout vše, proto jsem se v článku tomuto typu zlodějů nevěnoval. Z celkového počtu jde o menší část pachatelů, kteří si nevyhodnocují, zda mohou být při činu nebo těsně po něm zadrženi. Mnohdy může jít i o zkratovité jednání, které má vyřešit nějaký problém. Opět narážíme na otázku kriminální motivace, která je stejná nebo obdobná jako u loupeží. Pouze forma uspokojení motivace je jiná. Možná žena chtěla v tomto případě někomu dát dárek nebo se jí ta hračka pouze líbila. Podstatnější je zde však ta okolnost, že žena odcizila věc nižší hodnoty než je 5 000 Kč, a přesto jde o trestný čin, neboť je zde uplatňováno znění odstavce 2 § 205 tr. zákoníku. Pokud tedy někoho zadržíte, nenechte se "ukecat", že zboží je vráceno a vlastně se nic nestalo. Pouze tím pachatele, kterého lze označit jako osobu recidivující, utvrdíte v přesvědčení, že je možné beztrestně krást dále.

Chyťte zloděje

Krátce po půl osmé večer spatřila hlídka městské policie v Průmyslové ulici v Praze 9 u čerpací stanice muže, který pronásledoval jiného muže. Ten ho měl podle sdělení strážníků pronásledovat proto, neboť měl odcizit zboží na čerpací stanici. Později se také zjistilo, že to nebyl jeho poslední majetkový trestný čin v minulosti. Skončil k dalšímu opatření na policejní služebně.   
Komentář: Zloděj zřejmě patří do stejné skupiny pachatelů jako výše uvedená žena. Než však začnete "nešikovného" zloděje stíhat, zvažte několik okolností. Pokud jste na čerpací stanici sami, nedoporučuji stíhat zloděje, který odcizil maličkost, zvláště pokud to učinil tak okatě, abyste si jej zcela jistě všimli. Může to být lest, jak vás z objektu vylákat a umožnit jiným členům skupiny odcizit mnohonásobně větší hodnoty. Lehce se to píše, ale v reálné situaci hůře uvědomuje. Pachatel spoléhá na vaše emoce a tím vás dostává do nevýhody.


Oliberius 

Mgr. Vladimír Oliberius

Autor: Vladimír Oliberius, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek