Mexiko se chystá otevřít trh s elektřinou i ropný průmysl

Po reformě telekomunikačního trhu a školství se mexický prezident Enrique Peña Nieto vrhl na energetiku. O výsadní postavení nepřijde pouze státní ropná společnost Pemex, změny čekají i další oblast, která slibuje velké investiční příležitosti - výrobu elektřiny.

PEMEX cisterna
Státní mexická ropná společnost Pemex patří mezi největší na světě

Ta nutně potřebuje změny, protože cena elektřiny je v Mexiku v průměru až o čtvrtinu vyšší než ve Spojených státech amerických. A to zatěžuje nejen běžné mexické spotřebitele, ale i podniky jak domácí, tak i zahraniční.
"Firmy si na vysokou cenu elektřiny stěžují léta," řekl listu Wall Street Journal Duncan Wood, odborník z amerického think-tanku Wilson Center. Reforma podle jeho slov bude mít dva dopady: zvýší totiž konkurenceschopnost Mexika a také zlepší životní úroveň Mexičanů.
Až dosud mohly soukromé společnosti vyrábět elektřinu pouze pro svoji vlastní spotřebu, nadbytek pak musely prodat vládní společnosti CFE. Po vlastních zdrojích se tak začala rozhlížet automobilka Nissan, která si díky větrným elektrárnám zajistila až polovinu své spotřeby elektřiny, nebo také domácí výrobce cementu Cemex, píše Wall Street Journal.
Reforma ale počítá s tím, že podniky budou moci elektřinu vyrábět i pro další firmy. V praxi bude elektřinu distribuovat a prodávat nově vzniklá nezávislá vládní agentura. Soukromé společnosti ale budou o vstup do její sítě soutěžit, a to je vůbec poprvé postaví do přímé konkurence se zmíněnou státní společností CFE. To by mělo uvolnit situaci na trhu a srazit ceny.
Změny na trhu s elektřinou jsou součástí širší reformy energetického sektoru v zemi. Prezident nedávno představil návrh, který umožní státní ropné společnosti Pemex uzavírat se soukromými společnostmi smlouvy o těžbě a produkci ropy. S nimi pak bude sdílet jak rizika, tak i zisky.
Pokud se prezidentovi podaří tuto reformu nakonec prosadit, bude se jednat o největší otevření mexického energetického průmyslu za dlouhá léta.
"I tyto změny, i když nejde o úplné otevření sektoru, představují velkou změnu, a to vzhledem k historii i celkovému kontextu," domnívá se David Gee z poradenské společnosti Boston Consulting Group. Země znárodnila ropný průmysl již v roce 1938.
Vláda chce tímto krokem do země přilákat zahraniční firmy, které přinesou investice, jež země na rozvoj svého energetického sektoru nutně potřebuje.
Mexiko má velké zásoby břidličné ropy a zemního plynu, Pemex má ale s jejich těžbou jen málo zkušeností. Poptávka po energii navíc roste tak rychle, že do roku 2020 by se Mexiko mohlo stát jejím dovozcem.
Produkce ropy v zemi navíc klesá. Například v roce 2002 dosáhla 3,59 milionu barelů denně, předloni to ale bylo již "jen" 2,94 milionu barelů denně. Reforma současného prezidenta by mohla v příštích desetiletích navýšit produkci o 20 až 50 procent, uvedl zmíněný analytik Gee.
"Myslím, že zpočátku uvidíme zájem větších amerických a evropských podniků, jako jsou Chevron, Exxon a Royal Dutch Shell," řekl pro CNBC analytik Allen Good ze společnosti Morningstar. Odhaduje se, že reforma zvýší hrubý domácí produkt Mexika o 0,5 až o procento ročně. Reformu, která bude vyžadovat i změnu mexické ústavy, ale musí schválit i tamní Kongres.


Pemex
Mexická státní ropná společnost vznikla v roce 1938 na základech znárodněných společností. Nyní patří mezi největší ropné podniky na světě, loni vykázala tržby na úrovni kolem 127 miliard dolarů. Dlouhou dobu si Pemex držel v ropném průmyslu výsadní postavení. Sektor se ale potýká s nedostatkem investic a moderních technologií.


Co přinese reforma
Změny počítají s otevřením trhu s elektřinou a ropným průmyslem. Soukromé podniky budou moci s Pemexem podepisovat dohody o těžbě a produkci ropy. Sdílet budou zisky i rizika.

Autor: Simone Radačičová, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek