Miliardář Lamich postavil v Kanadě ropný terminál a plánuje tu i těžbu

Společnost Lama proniká na kanadský trh. Na počátku září tu spustila nový ropný terminál - investice v provincii Saskatchewan přesáhla 150 milionů korun. Rostou ale i její tržby v obchodování s plynem a ropou na místním trhu a společnost miliardáře Petra Lamicha si zde brousí zuby i na těžbu.
Lama Břeclav
Těžební středisko zemního plynu firmy Lama energy group v Břeclavi

Zatím největší investicí je ale stále ropný terminál. "Návratnost investice ve výši osmi milionů dolarů předpokládáme do dvou let," říká Lamich. Polovina částky byla placená z vlastních peněz akcionářů, polovinu pak kryl úvěr od banky HSBC. Investici provedla firma Petrolama, ve které má česká skupina nadpoloviční podíl.

Boom kanadské ropy

Firmu Petrolama, kterou nyní řídí Kanaďan Scott Holmes, založila Lama s partnery v roce 2011. Od té doby obchoduje s ropou - jen loni zobchodovala 1,5 milionu barelů ropy téměř za 10 miliard korun. Za letošní rok to má být skoro dvojnásobek. "Marže z obchodování v této branži jsou ale poměrně nízké," říká HN Holmes.
K obchodu navíc na konci minulého roku Petrolama převzala ještě americkou firmu Tombstone Energy Solutions, přes niž získala flotilu 200 nákladních vagonů (celkem jich má přes 300). Díky tomu pronikla i do přepravy - kapacita nových vagonů je okolo 4500 barelů ropy denně (při ceně 110 dolarů za barel denně přepraví ropu v hodnotě okolo devíti milionů korun).
"V oblasti přepravy ropy na železnici je v Severní Americe velký boom," říká Holmes. Důvodem je podle něj hlavně nedostatek ropovodů a levnější kanadská ropa. I proto na poli soupeří s hráči jako Goldman Sachs, kteří ale mají okolo dvou tisíc přepravních vagonů. "Ale už se o nás rozhodně ví," říká Holmes.
Petrolama se poohlíží i po těžbě, i když Lamich přiznává, že na samostatnou těžbu je jeho společnost stále příliš malým hráčem: "I proto investujeme do otvírky velice zajímavého ložiska v Kanadě jako jeden ze členů konsorcia více firem." Řádově se může jednat o investici jedné miliardy amerických dolarů (necelých 20 miliard korun) rozloženou do zhruba desetiletého období. "Podíl Lamy na této investici se bude pohybovat celkově okolo jedné desetiny celkové sumy," dodává Lamich. "Zatím provádíme zkušební vrty. Ale pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom začít těžit již v roce 2016," říká Holmes, který je také investorem projektu.

Bude i virtuální operátor

Skupina Lama působí na českém trhu jako menší těžař plynu a ropy. Denní kapacita jejích ložisek plynu je zhruba 200 tisíc metrů krychlových - pro srovnání, společnost MND ze skupiny KKCG Karla Komárka těží plynu zhruba pětinásobek.
Kromě toho ale působí i jako dodavatel plynu a elektřiny, kde má okolo 57 tisíc zákazníků. Mezi alternativními dodavateli tak u obou komodit patří co do velikosti na páté místo. Podobně jako energetické společnosti ČEZ či Centropol plánuje i vlastního mobilního operátora. "Kdo nabízí v Česku služby koncovým zákazníkům a chce se na trhu udržet, musí se vydat cestou propojování služeb," říká k tomu Lamich. Očekává přitom, že zákazníků bude násobně víc než u dodávek energií.
Lama letos očekává rekordní výnosy na hranici sedmi miliard korun a zisk EBITDA (před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) okolo 700 milionů. Kumulovaná EBITDA společnosti za posledních pět let byla okolo 1,2 miliardy a kromě roku 2009 stabilně rosta.

Autor: Petr Lukáč, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek