Miliardový daňový podvod pomáhala krýt síť 66 firem

Z palivových skladů ve slovinském Mariboru je to k českým hranicím více než tři sta kilometrů. Pro obchodníky by zdánlivě nedávalo smysl dovážet benzin a naftu právě odsud, když přímo v Česku funguje hned několik rafinerií a distribučních skladů.

Celní správa

I tento fakt přivedl policii k odhalení jednoho z historicky největších daňových podvodů s pohonnými hmotami, který měl spoluorganizovat česko-íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh. "Podařilo se rozkrýt celý tento systém a zadržet jeho architekty," prohlásil včera ředitel protikorupční policie Martin Komárek.
Na případu, jehož rozpletení trvalo dva roky, pracovalo 140 policistů společně s celníky, berními úředníky a odborníky Finančního analytického útvaru. Výsledkem je zadržení celkem patnácti lidí, kteří ze Slovinska a Německa dovezli 409 milionů litrů paliva bez odvedení DPH. Tedy množství, které by zaplnilo zhruba deset tisíc velkých autocisteren.
"Prakticky na každém takto dovezeném litru pohonných hmot skupina vydělala šest korun," přiblížil Jiří Žežulka, šéf odboru řízení rizik Generálního finančního ředitelství.
Výsledek? Skupina podle detektivů způsobila státu škodu 2,3 miliardy. V policejních statistikách tento případ zastiňuje jen kauza z devadesátých let, kdy společnost Tukový průmysl neproclila pohonné hmoty za 2,6 miliardy korun.

Politický chráněnec

Ačkoliv policie jména zadržených nezveřejnila, podle neoficiálních informací patřili k hlavním členům skupiny brněnský právník Petr Dokládal, podnikatel Daniel Rudzan a - podle Lidových novin - zejména třiačtyřicetiletý Íránec Zadeh. Muž mnoha kontaktů, který vystudoval v Česku medicínu a později v Dubaji vedl developerské impérium Al Fajer Properties. A který se také dostal do sporu s rodinou tamního emíra - v Zadehův prospěch posléze intervenovali premiéři Jan Fischer i Jiří Rusnok.
Vyšetřovatelé nicméně tvrdí, že s daňovými úniky Zadehovy vazby bezprostředně nesouvisely. "Údajné napojení někoho z obviněných na politiky nebylo předmětem našeho zájmu," říká olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který případ dozoruje.
Jisté nicméně je, že Zadehovi a jeho společníkům se podařilo vybudovat síť šedesáti šesti firem, která pak sloužila k zakrytí jejich obchodů.

Dvoutýdenní rotace

Samotný mechanismus podvodů byl přitom celkem jednoduchý a do značné míry také ilustroval problémy zdejšího trhu před loňským zavedením povinných kaucí pro distributory. Skupina se soustředila na dovoz paliva, za které bylo potřeba odvést DPH. Dovoz však zajišťovali jen takzvaní bílí koně, kteří pak palivo přeprodali přes řetězec dalších firem až do čerpacích stanic. "Tvůrci toho systému ty jednotlivé společnosti zakládali a vyhledávali pro ně i bílé koně," řekl Komárek. Firmy následně podaly jen fiktivní daňové přiznání nebo je nepodaly vůbec.
Celou strukturu dokázala skupina maskovat právě velkým počtem zapojených firem. "Každé dva týdny měnili společnosti, které palivo dovážely. Firma z tohoto prvního článku najednou vypadla a místo ní ihned nastoupil nový obchodník," popisuje Jiří Žežulka z Generálního finančního ředitelství.
Dřívějšímu odhalení navíc bránil fakt, že většina lidí, kteří měli být do podvodů zapojeni, se navzájem neznala. "Znali třeba toho, kdo byl v hierarchii pod nimi nebo nad nimi, ale neznali už celou strukturu," vysvětluje Marek Studnička, ředitel brněnské expozitury protikorupční policie, která případ vyšetřovala. "I kdybychom tedy zadrželi jednatele některé firmy, která se dopouštěla daňových úniků, ten by znal pouze svého zprostředkovatele, ale nikoli už člověka z dalších pater."
Policisté se proto rozhodli k akci až minulý týden. Zadeha podle Lidových novin zatkli v prezidentském apartmá hotelu Hilton v Praze a zároveň provedli prohlídky také v několika luxusních bytech v centru Brna. Zároveň zajistili zhruba osmdesát milionů korun na účtech a k tomu luxusní vozidla Mercedes nebo Porsche.

Předehra ke Kobře

Klíčem k odhalení případu se podle vyšetřovatelů stala spolupráce policie, berních úředníků a celníků - tedy půdorys, na kterém by měla vzniknout Kobra, speciální tým pro potírání daňových úniků. "Důležité bylo, že se podařilo propojit databáze finančních úřadů a celníků, kteří by sami o sobě takovou věc odhalovali jen velice obtížně," vysvětluje státní zástupce Šereda.
Kromě toho se do případu zapojil také Finanční analytický útvar, který vysledoval jednotlivé toky peněz a pomáhal i při zajišťování účtů. "Můžu říct, že jsme kvůli tomuto případu spolupracovali s policií výjimečně dlouho," říká šéf útvaru Libor Kazda.


2,3 MILIARDY korun je podle policie celková výše škody v kauze jednoho z největších daňových podvodů při obchodech s pohonnými hmotami v historii Česka. Na DPH bylo místo 2,3 miliardy podle detektivů zaplaceno jen 2,6 milionu korun.
409 MILIONŮ Daňové úniky vznikly od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska.
140 KRIMINALISTŮ
Policie při zatýkání podezřelých provedla 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor mimo jiné v Rakousku. Na akci se podílelo 140 kriminalistů. Podezřelí z této kauzy byli kromě krácení daní obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim 9 až 13 let vězení.

Autor: Vladimír Šnídl, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek