Na biopaliva se chystá spotřební daň

Výrobci biopaliv, zástupci Českého sdružení pro biomasu a zástupci ministerstva zemědělství včera představili program pokračující podpory těchto alternativních pohonných hmot do roku 2020. Nejzásadnější novinkou by mělo být zavedení spotřební daně u čisté bionafty a paliva E85.

Řepkove pole

Navrhovaný program navazuje na "Víceletý program podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě" schválený českou vládou v únoru 2008, který platí do 30. června 2015. Jeho hlavními cíli bylo postupně snížit emise skleníkových plynů z pohonných hmot o 6 % ve srovnání se základní normou pro fosilní pohonné hmoty do 31. prosince 2020 a zajistit v roce 2020 podíl alespoň 10 % konečné spotřeby energie v dopravě energií z obnovitelných zdrojů, což představují právě biopaliva a elektrická energie. Soulad mezi těmito cíli, obdobně jako v současnosti naplňovaném víceletém programu, by měly zajistit dodávky nejen nízkoprocentních směsí v motorové naftě (dnes 6 % bionafty) a motorovém benzinu (4,2 % bioethanolu) v souladu s příslušnými technickými normami, ale nadále také dodávky standardizovaných vysokoprocentních směsí biopaliv (SMN30, E85, E95) a čistých biopaliv (B100, čistý olej).

Minimální spotřební daň pro B100 a E85

Protože ceny biopaliv jsou stále vyšší než fosilních paliv, podpora je opět založena na jejich přiměřeném daňovém zvýhodnění. I když novinkou by mělo být zavedení spotřební daně u čisté bionafty (B100) a směsi bioethanolu s benzinem (E85). "Jedná se o minimální zdanění. U bionafty by to bylo 0,5 koruny na litr, u E85 jen 0,2 koruny na litr," uvedla úřednice ministerstva zemědělství Tereza Musilová na tiskové konferenci. Velký příjem do státní pokladny z toho zatím nebude, protože současná spotřeba biopaliv představuje v rámci celkového množství prodaných pohonných hmot pouze 1 %. Dosud se žádná daň z biopaliv neplatila a jejich prosazování stojí a bude stát daňové poplatníky miliardy. Podle výpočtů ministerstva zemědělství přijdou ekologické pohonné hmoty český stát během následujících pěti let na více než 11 miliard korun, i když většina z této částky představují daňové úlevy.

Rozšíření zemědělské plochy pro biopaliva

Zemědělcům a výrobcům biopaliv se to zatím vyplatí a proto i plocha, na které se dnes pěstují suroviny pro výrobu biopaliv (řepka, cukrová řepa, kukuřice, pšenice), by se měla do roku 2020 zdvojnásobit. "Na konci desetiletí by plocha na pěstování technických plodin mohla dosáhnout rozlohy 380 tisíc hektarů, což představuje přibližně desetinu celkové výměry zemědělské půdy u nás," tvrdí Petr Jevič z Výzkumného ústavu zemědělské techniky. To by samozřejmě mělo přinést nová pracovní místa, která tak podle ministerstva budou kompenzovat dotace a daňové úlevy. Podle plánů státu by mělo v roce 2020 pracovat na produkci biopaliv 14 tisíc lidí, což je více než dvojnásobek oproti současnému stavu, nicméně část těchto lidí se pouze přesune z produkce potravinářských plodin do technických.
České plány však jdou trochu proti plámům Evropské Unie, kde se snaží o přechod z tradičních biopaliv k nové generaci, která k jejich výrobě využívá odpadky a mořské řasy. Produkce těchto biopaliv je v současnosti u nás nulová a ani v budoucnosti se neočekává její rozšíření hlavně kvůli nedostatku vstupních surovin. Nicméně europoslanci loni v září schválili návrch, podle něhož mají v roce 2020 moderní biopaliva představovat nejméně 2,5 procenta a klasická bioplaiva 6 procent spotřeby v osobních a nákladních automobilech. K tomu ovšem u nás zatím nejsou vytvářeny podmínky.

Výhody pro všechny

"Podpora biopaliv přináší pozitiva pro řadu segmentů české společnosti." tvrdí Jiří Trnka z CZ Biom. "Pozitivní je pro řidiče, kteří investovali do přestavby svých vozidel, výhodná je i pro čerpadláře, kteří v biopalivech našli vítané zpestření nabídky a budou to kvitovat i firmy, které biopaliva využívají v rámci svých vozových parků, což jim šetří finanční prostředky vynaložené na nákup pohonných hmot."
Program samozřejmě ještě musí schválit vláda a měl by začít platit od poloviny příštího roku. Očekává se ale, že celková suma, která ochudí kvůli biopalivům státní rozpočt, se nebude líbit na ministerstvu financí, přestože je jeho šéf v současnosti do výroby biopaliv díky společnosti Agrofert sám zaangažován.

 

 

 

Autor: Jiří Kaloč, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

  • Petr, 23. 6. 2014 08:06: To je ale kravina. Kvůli stále vyšší ploše, na které se pěstuje (nejen ) řepka na palivo se zmenšuje plocha proi potravinové zemědělské produkty z domácí produkce. pak se k nám vozí ty shity z polska. České výrobky stoupají v ceně a přínos pro ekologii je nula, když každý se pídí po naftě bez BIO. Někteé firmy na tom mají postavený byznys, že prodávají čistou naftu. Tu BIO složku vyvezou za draho do Německa a tady to mám jen jeden efekt- zdražují se potraviny a firmy , jako Agrofert, vydělávají. Díky Andrejí, ale už to tak nechceme.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/06 Téma číslaKonference Petrol summit 2024
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek