Nafta i benzín výrazně zlevňují

Ceny pohonných hmot v ČR v minulém týdnu opět poklesly. Průměrná cena benzínu se podle údajů CCS snížila o 25 haléřů na 29,1 Kč za litr, nafta zlevnila o 32 haléřů na 28,39 Kč za litr.

Bankovky a tankpistole

Nejlevnější je benzin i nafta v Královohradeckém kraji (28,51 a 27,84 Kč/litr). Naopak nejdražší je benzin v Praze (29,80) a cena nafty je nejvyšší v Jihomoravském kraji (29,18 Kč/litr). PHM jsou v ČR nadále nejlevnější od počátku ledna 2010.  PHM v ČR jsou podle údajů Evropské komise relativně nízké. Rozhodně nedoporučujeme tankovat v Německu (35,60 a 29,68 Kč/l) a na Slovensku (33,20 a 29,14 Kč/l). Naopak velmi levné pohonné hmoty jsou v Polsku (27,33 a 26,82 Kč/l) a tankovat se celkem vyplatí i v Rakousku (30,47 a 28,12 Kč/l).
Pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic bude v nejbližších dvou týdnech pokračovat. Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu výrazně poklesly. Benzin zlevnil o 7,4 %, cena nafty se snížila o 8,9 %. Česká koruna oproti americkému dolaru zhodnotila o 2 %. Do konce roku by mohlo nastat zlevnění až o půl koruny.
Cena ropy Brent se v minulém týdnu snížila ze 44 USD na 38 USD za barel. Důvod propadu cen je už několik měsíců stejný. Produkce výrazně převyšuje spotřebu. Mezinárodní energetická agentura očekává, že přebytek na trhu přetrvá až do druhé poloviny příštího orku. Propad ceny ropy je výrazný i díky rekordně vysoké short pozici spekulantů. Očekávají, že snižování ceny bude v nejbližším období nadále pokračovat.
Kartel OPEC na svém posledním zasedání svém oficiálním vyjádření ani nezmínil produkční kvótu 30 milionu barelů ropy denně.V současnosti už těží více než 32 mbd, takže nechce upozorňovat na překračování svého vlastního limitu. Důležité je i následné vyjádření jeho představitelů. Zejména Irán očekává další nárůst produkce. Více ropy by mohl dodávat i Irák. Další zasedání OPECu je až v červnu příštího roku.
Mezinárodní měnový fond očekává, že Saudská Arábie bude mít letos i příští rok rozpočtový deficit kolem 20 % z HDP, pokud cena ropy nevzroste zpátky nahoru. Prodej ropy tvoří až 80 % příjmů státního rozpočtu této země. Irák, Omán a Kuvajt by letos měly dosáhnout taky rozpočtový deficit kolem 20 %. Bahrajn, Katar a Spojené Arabské Emiráty by měly zaznamenat deficit v rozmezí 5 až 10 %. Propad cen ropy už způsobil, že v letošním roce přišly země z regionu o příjmy v objemu 360 miliard dolarů.
V současnosti má Saudská Arábie hotovost v objemu 700 miliard USD, nicméně pokud by současná nízká cena ropy přetrvala, tak by podle odhadu Fondu mohla země tuto hotovost minout do pěti let. Obdobná situace je v Bahrajnu. Ještě hůře je na tom Irák, který prakticky nemá žádné rozpočtové rezervy. Irán má rezervy na přibližně 10 let levné ropy. Katar a Kuvajt by vydržely 25 let, Spojené Arabské Emiráty až 30 let.

 

 

 

Autor: Boris Tomčiak, Zdroj: Colosseum

Diskuse

Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek