Náhrada za ruskou ropu i podpora českých firem

Ministr Síkela a ministr průmyslu Iráku

Náhrada za ruskou ropu i podpora českých firem

Podpora exportních projektů a dovoz klíčových surovin, především ropy nutné pro nahrazování dovozu ropy z Ruska. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal v Praze s iráckým ministrem průmyslu a nerostných surovin Khaledem Battal Al Najmem.Cílem je prohloubit obchodní spolupráci, která v loňském roce vzrostla o 54 procent na rekordních 5,8 miliardy korun.

"Prohloubení spolupráce s Irákem, který je náš důležitý ekonomický partner na Blízkém východě, nám může výrazně pomoci ve zbavování se závislosti na ruské ropě. V tomto roce totiž plánujeme dokončit projekt TAL+, což se neobejde bez úpravy ropné směsi upravované v litvínovské rafinérii tak, aby s ní šla nahradit ropa z Ruska. A právě Irák v tom může hrát důležitou roli," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: "Velký potenciál také vidíme ve využití úspěšných českých firem v Iráku jak v oblasti vojenské techniky, letounů L-159, výstavby rafinérií nebo geologického průzkumu a vybavení pro nemocnice."

Další důležitou oblastí je petrochemický průmysl. Předními českými firmami v Iráku jsou společnosti CHEMOPROJEKT a UNIS, které v minulosti vystavěly 60 procent kapacit v Basře. Ministr Síkela na jednání potvrdil zájem o další zapojení těchto firem do výstavby rafinérií v Iráku.

Irák má velký potenciál v oblasti těžby a zpracování surovin minerálů. České firmy z řad asociace České dobývací techniky mají technologie pro povrchovou i hlubinnou těžbu a minulosti toto sdružení firem mapovalo naleziště v severním Iráku Česká geologická služba. Česko by chtělo na tyto projekty navázat.

"Zaměřit se chceme i na spolupráci v oblastech energetiky a vodohospodářství, kde mají české firmy bohaté zkušenosti. V oblasti energetiky by to mohly být projekty výstavby menších solárních elektráren s výkonem okolo 1 MW, které staví v sousedním Jordánsku například česká firma SOLARITY. Půjde také o systémy pro tepelné elektrárny a rozvodné sítě, které pomohou zvýšit efektivnost irácké energetické soustavy," říká Síkela.

Setkání se konalo při příležitosti 4. zasedání mezivládního Česko-iráckého smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci a doprovodného business fóra v Praze. Obrat vzájemné obchodní výměny mezi ČR a Irákem dlouhodobě roste a v roce 2023 dosáhl nového historického rekordu na úrovni přes 5 miliard Kč s výraznou převahou na straně českého vývozu. Hlavní položky českého exportu tvoří především motorová vozidla, stavební stroje, proudové motory, energetické obvody, vojenský materiál a hygienické zboží. Naopak z Iráku se začíná dovážet surová ropa, rostlinné oleje a ovoce.

Mezi českými firmami se zvyšuje zájem o irácký trh, letos v lednu se konala pod záštitou MPO a Svazu průmyslu a dopravy společná česká oficiální účast firem na 47. ročníku Bagdádského mezinárodního veletrhu v Iráku. Z oborového hlediska jsou české firmy na iráckém trhu dlouhodobě nejúspěšnější v oblastech jako obranný průmysl, letectví, petrochemický průmysl, energetická účinnost, zdravotnická technika či stavební zařízení.

Zdroj: TZ

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/05 Téma číslaPumpy a myčky pod vodou
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek