Největší letošní razie proti podvodům s naftou: stát zabavil i celé pumpy

Finanční správa provedla letos největší akci proti daňovým podvodům s pohonnými hmotami. Do sítě se chytlo pět subjektů napříč republikou. Ty během dvou let údajně připravily stát na DPH o 750 milionů korun. Úředníci v pátek a v sobotu zabavili majetek v odhadované výši zhruba 80 milionů korun - kromě nafty i pět čerpacích stanic a několik luxusních vozů. Trestní oznámení budou následovat.
Celkní zpráva
Po akci Platýz (na snímku) z října přišel další zásah na nepoctivé obchodníky s pohonnými hmotami nyní o víkendu

Stát nyní dohání to, v čem před zhruba čtyřmi lety zaspal. Na podvodech s DPH jen v případě nafty a benzinu ročně přicházel o miliardy korun. A podvody se velmi rychle rozrůstaly. "Od roku 2009 nás strašlivě moc vycvičily pohonné hmoty. Myslím si, že to byl zlom v práci finanční správy, kdy jsme si řekli, že normálními prostředky, jako jsou ohlášené kontroly, absolutně nejsme schopni nic dělat, když proti nám stojí vysoce organizované skupiny," řekl HN šéf Generálního finančního ředitelství Jan Knížek.
Proto v roce 2011 vytvořil šéf daní v Česku tým zhruba osmdesáti finančních detektivů. Spadají sice pod daňovou správu, jejich práce se ale spíše podobá protikorupčním policistům. Pohybují se v terénu a sbírají důkazy. A od vzniku týmu se boj s podvody zefektivnil, i když nějakou dobu zabralo, než detektivové propracovali svoje postupy. Podle odhadů stát loni přišel zhruba o osm miliard korun. Letos se prý číslo podaří srazit na polovinu.
K tomu má pomoci i víkendová akce, pojmenovaná Pavučina podle sítě informací, které detektivové začali před dvěma lety sbírat. Poslední dva měsíce probíhala příprava série zátahů po celé republice, které vyvrcholily v pátek a v sobotu u Nymburka.
"Tato akce je jiná v tom, že předchozí se dělaly na bílé koně, kterým se zabavoval majetek, pokud nějaký měli. Tady se nám podařilo dostat k subjektům, které jsou na konci řetězce a buď podvod přímo organizují, nebo se na tom podílí," řekl HN finanční detektiv, jehož jméno s ohledem na další akce proti podvodům nezveřejňujeme.
Nafta a zabavený majetek patrně poputují do dražby, je ale otázka, zda stát uvidí všechny utržené peníze. Obvyklou fintou podvodníků je, že na sebe předloží návrh na insolvenci a domluví si fiktivní věřitele s obřími pohledávkami. Pokud se tyto falešné pohledávky nepodaří odhalit a soudce je nevyloučí, část peněz se vrátí podvodníkům zpět. Do insolvenčního zákona se nepodařilo dostat, že by stát byl v těchto případech "zvýhodněným" věřitelem.

Autor: Milan Mikulka s přispěním Petra Koděry, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

  • Petr, 18. 11. 2013 11:16: Na začátku bych chtěl upozornit na to, že většinou národa nenáviděný ministr Kalousek, jako 1. začal opravdu řešit daňové podvody u PHM. Je třeba ale říci, že ne zcela ideálně, ale alespoň začal. Je třeba zcela jsně definovat, kolik peněz z ceny nafty / benzínu dostane stát, proč je jistá síť benzínek zcela nejlevnější cenami a jak si jejich zákazníci pochvalují prima cenu. Vezmu to popořádku. Spotřební daň, daná zákonem je u nafty ve výši 10,95 Kč z každého litru při měrné hustotě 840 kg/ 1000 litrů a teplotě 15 stupňů. Tolik zákon. Jiný zákon ( o DPH) navíc říká, že DPH se platí u pohonných hmot i ze spotřební daně ( dál jen SPD). Tedy i kdyby rafinerie dodávala naftu za 0 Kč, tak stát dostane 13,25 . Jenže tak to není. V posledním týdnu, díky devalvaci koruny stoupla cena nafty na úroveň cca 28 Kč bez DPH, ale toto je cena v rafinerii, nebo skladu Čepra. Je třeba přičíst ještě dopravu na benzínku, která je nejčastěji ve výši 25-30 haléřů na litr bez DPH. (Ne za kilometry ujeté, ale odvezené litry dostane dopravce zaplaceno). Tedy když to spočítám, tak 28*1,21 = 33,88 . Za tuto cenu s daní to většina nezávislých, poctivých pumpařů nakupuje. Z této ceny dostane stát 5,88 na DPH a k tomu 10,95 na SPD, spolu tedy 16,83. Tedy v zásadě polovinu. Jak je tedy možné, když na ONu prodávají naftu za 33,90 ? Nikdo nevěří, že dokážou dotovat provoz a dělat lidumily. Ono platba kartou totiž stojí nejméně 30 haléřů na litr a těch je většina. Navíc dávají slevy při větších odběrech na faktury... . Běžně , pokud majitel čerpací stanice nemá marži alespoň 1 korunu, tak brzy zkrachuje, protože náklady na provoz se ořezat nedají. Tedy ta bohulibá činnost, kdy jedna síť prodává levně a kazí ceny ostatním způsobuje to, že poctiví krachují. Jenže veřejnost volá hurá, tady tankujeme levně, ostatní jsou zloději, chtěli by nás odrat z kůže. Jenže si neuvědomí to, že ošizené daně ve státní kase chybí a stát jejich výpadek kompenzuje tím, že někde zvýší daň všem, tedy i těm, co nemají auto. Na závěr ještě ten benzín. Nákupka je tento týden, bez dopravy , na úrovni cca 27,86 bez DPH, SPD u benzínu je je 11,84 na litr/15 bez DPH. Pro úplnost- topné ojele, které se dají použít na pohon dieselu jsou v nákupu o 10 haléřů dražší, než nafta.Tedy není to výhodné, navíc je v tom barvivo a průkazník,. který lze snadno odhalit. Závěr- je škoda, že akce proti podvodníkům nezačaly mnohem dříve, už v době , kdy fungoval Word servis ( ti z oboru vědí..) a mohl být klid. Jak jinak by se totiž mohlo stát, že firmy dluží mnoho peněz. Led... přes 600 M, Hers 750M, ti brňáci přes 1 miliardu a další také (Makar...., Šem..., Mich... ). Bývalo by stačilo, aby státní správa poslechla rady zkušených, poctivých a prověřených distributorů, koho a jak kontrolovat a k těm únikům v této míře nemohlo dojít.
    • Michal's , 18. 11. 2013 13:54: Souhlas...
    • Miloš Malý, 18. 11. 2013 14:39: ... bez komentáře
    • BoBl, 18. 11. 2013 16:02: A čípak jsou ty žlutobílý cisterničky na obrázku, nevíte někdo, lidičky??? Co?
    • karel, 18. 11. 2013 16:20: mám pocit po Popílkovi
    • Jájá, 18. 11. 2013 23:59: Asi jsou to cistrny od pana Korfa, ale ta firma se už jmenuje jinak. Ale je to ilustrační foto... Patřilaby tam spíš Ledopa----
    • Jájá, 18. 11. 2013 23:59: Asi jsou to cistrny od pana Korfa, ale ta firma se už jmenuje jinak. Ale je to ilustrační foto... Patřilaby tam spíš Ledopa----
    Reagovat na komentář
  • Ridic cisterny, 18. 11. 2013 20:14: Zajimave,ze najednou se něco deje tedy jen pro oci verejnosti tzn. "par drobnych" :) ,ze by se někdo bal Babise a zacal fungovat??? Kazdopadne co se deje za miliardove podvody to nikdo nenapise,protoze tam mají pracky všichni i "svati" :)
      Reagovat na komentář
    • ok, 18. 11. 2013 20:49: Čerpací stanice s marží 30h s výročím 100k l/měsíc je trochu scifi teď bude v CR hodně nových cisteren na prodej. :)
        Reagovat na komentář
      Přidat nový komentář

      Petrol Magazín

      Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
      Aktuální číslo

      Přihlašte se k odběru novinek