Nová ropná hra

Nemilosrdné navyšování saúdskoarabské ropné produkce podrobilo americké břidlicové těžaře zatěžkávací zkoušce. A z ní se zrodila nová pravidla hry na trhu s klíčovou surovinou.
Těžba olynu z břidlic

Za poslední tři měsíce zdražila ropa o víc než třetinu. Za normálních okolností by to byla pro většinu rozvinutých ekonomik špatná zpráva, kdyby jí ovšem nepředcházel ještě větší propad cen.
Po bouřlivém vývoji uplynulých měsíců je jasné jedno: ceny nad 100 dolarů za barel, na něž si v posledních letech zvykli motoristé, rafinerie či ropní autokraté od Venezuely přes Kuvajt až po Rusko, se hned tak nevrátí.
Pád cen zapříčinila revoluce v technologiích dobývání ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se rozhodl americkým vyzyvatelům neustupovat, využít výhody nižších produkčních nákladů a zaplavit trh přebytečnou ropou ještě víc, aby následný propad cen vyřadil konkurenci ze hry.
Záměr vyšel jen částečně. Počet vrtných souprav na amerických polích klesl o polovinu a růst tamní těžby se zastavil. Břidlicoví těžaři ale obstáli ve dvou klíčových věcech:rychle zvýšili efektivitu svých vrtů tak, aby produkci stabilizovali i s menším množstvím souprav, a udrželi si důvěru investorů poskytujících nezbytné financování.
Z posledních vyjádření předních postav břidlicové branže lze odvodit, že odvětví se už nesoustředí na přežití, ale na obnovu rozvoje. Období nízkých cen mu pomohlo zbavit se přebytečného tuku a vypilovat techniku získávání ropy vstřikováním směsi písku, vody a chemikálií kilometry pod zem k dokonalosti. I když v následujících měsících dojde k poklesu produkce, těžaři jsou připraveni při očekávaném růstu cen rychle dokončit víc než 3000 vrtů, a zaplavit tak trh další surovinou. Nejčastěji uváděnou hranicí pro rozšíření vrtařských aktivit je 70 dolarů za barel.
"To je cena, která nás zase nastartuje," uvedl v nedávném rozhovoru pro Financial Times majitel společnosti Continental Resources a jeden z nejrespektovanějších veteránů oboru Harold Hamm.
I když krátkodobě mohou s ropou zahýbat spekulující hedgeové fondy, chaos na Blízkém východě či efektně stylizovaná prohlášení představitelů kartelu OPEC, břidlicoví těžaři budou působit jako dlouhodobý stabilizátor držící ceny v koridoru kolem sedmdesátidolarové mety. Převezmou tak roli Saúdských Arabů, kteří do budoucna hodlají usilovat o maximalizaci produkce bez ohledu na ceny.
Význam břidlicových magnátů, jako je Hamm, umocní fakt, že poptávková strana nebude mít takový vliv jako v minulosti.
Spotřeba benzinu a nafty na Západě několik let klesá. Čína, dosud největší tahoun růstu globální poptávky, ve snaze neudusit se, přechází na čistší energetické zdroje. Naznačuje to i dlouhodobý trend. Mezi lety 1960 a 1980 rostla spotřeba tempem 5,6 procenta ročně, v letech 1985-2010 to bylo jen 1,6 procenta za rok.
Zatímco před deseti lety se mluvilo o vrcholu těžby, nyní jsou analytici zaměstnáni prognózami maxima spotřeby. Konzultantská společnost FGE dosažení bodu zvratu odhaduje v roce 2033.
Ani břidlicová revoluce ovšem nebude trvat věčně. I při vyšších cenách narazí jednoho dne produkce z formací v Severní Dakotě, Texasu či Oklahomě na svůj limit. Pak se o slovo možná opět přihlásí OPEC.

Autor: Václav Trejbal, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek