Oběti politické hry o biopaliva

Předložením novely zákona o spotřebních daních do parlamentu bývalý ministr financí Kalousek vygradoval mediálně senzační konflikt zájmů ministra Babiše. Program pochází z dílny ministerstva zemědělství, samotná novela, která se týká spotřební daně, musela vzejít z ministerstva financí.

Biopaliva

Úplně stejný program pouze s vyšší státní podporou vysokoobsahových biopaliv schválil v roce 2008 pan Kalousek na vládě, v roce 2009 jej pak jako součást novely o spotřebních daních předkládal ve sněmovně a sám pro něj hlasoval, v roce 2010 jako nezařazený schválil také vyšší obsah biosložky v litru benzinu a nafty.
Pokud zákon nepřijmeme, dříve či později přestaneme plnit směrnice EU a hrozí nám vysoké sankce. Firmy, které uvádějí klasická paliva na trh, jsou totiž na základě evropské legislativy povinny redukovat emise CO2 z klasických paliv od roku 2015 do roku 2020 minimálně o 6 % a do roku 2020 zajistit podíl alespoň 10 % konečné spotřeby energie v dopravě energií z obnovitelných zdrojů. Toto neumíme v ČR zajistit jinak než podporou biopaliv I. generace - jejich přimíchávání do běžného benzinu a nafty nestačí, proto se ještě prodávají vysokoobsahová biopaliva, která používají vlaky, autobusy, kamióny, dopravní podniky, soukromí dopravci i běžní motoristé. Bez podpory sice přimíchávat více biosložky do benzinu a nafty můžeme, ale tím by došlo ke zdražení pohonných hmot koncovým zákazníkům.
Pokud dnes pan Kalousek tvrdí, že si továrník Babiš napsal zákon pro své firmy a že jde o tunel na státní finance, pak jde o úplně stejný tunel, jaký schválil a prosadil on sám, jen s tím rozdílem, že nynější novela je přísnější, co se týče podpory vysokoobsahových biopaliv. V tomto případě ale "zloděj křičí chyťte zloděje". Nikdo se totiž například neptá, proč tedy vlastně první kolo programu vůbec bylo schváleno, když teď skončí? Pokud skončí, vyletělo šest miliard oknem, protože je stát vyplatil v době, kdy zpřísňující ekologické limity ještě plnit nemusel. A když v tom nechtěl pokračovat, tak k čemu to vlastně bylo? Pan Kalousek si je bezpochyby velmi dobře vědom složitosti problematiky, které valná většina novinářů a následně veřejnosti není schopna (nebo ani nechce) porozumět. V jeho podání jde o ukázkový příklad využití čiré demagogie v honbě za politickými body bez ohledu na skutečné dopady na společnost. Proti demagogii navíc z úst brilantního rétora protřelého tisícovkami politických debat jen stěží obstojí (již ne tak lehce prostému občanovi pochopitelná) argumentace odborníků, natož politiků z opačné strany barikády. Jako opoziční politik pan Kalousek za prosazení či neprosazení novely nenese žádnou odpovědnost, přesto by měla platit určitá etika a společenská zodpovědnost. Na jejich absenci na naší politické scéně si však národ zřejmě již zvykl. A tak jedinou obětí politické hry o biopaliva bude zase "jenom" občan.

Autor: Tomáš Mikšovský, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

  • Pepe, 23. 4. 2015 13:37: Chcete-li dovzdělat veřejnost, stačí okomentovat fakta, většina snad pochopí. Tenhle Váš dodatek mi zavání kandidaturou do řad senátorů či poslanců hnutí ANO...
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek