Oligarcha Fridman a jeho bývalý sok Browne rozjíždějí ropný byznys

Britský ropný koncern BP se dal opět dohromady s ruským miliardářem Michailem Fridmanem. Společně budou investovat 12 miliard dolarů do bohatého egyptského naleziště West Nile Delta, jež se může stát jedním z alternativních plynových zdrojů pro jižní Evropu.

Fridman Michal
5,6 miliardy dolarů zaplatil Fridman německému koncernu RWE za jeho ropnou dceru DEA. Hlavně na ni spoléhá v plánované zahraniční expanzi.

BP se bude na těžebním projektu podílet 65 procenty, takže investuje skoro osm miliard dolarů. Zbývající 4,2 miliardy připadají na Fridmanovu investiční firmu LetterOne, registrovanou v Lucembursku. Do čela její energetické divize Fridman nedávno jmenoval lorda Johna Browna, který v letech 1995-2007 společnost BP řídil.
Právě v době si ale Browne s Fridmanem užil své při řízení společného ropného podniku TNK-BP. Jejich vleklé spory o to, jak podnik spravovat a kam ho směrovat, nakonec v roce 2013 skončily prodejem TNK-BP ruskému státnímu koncernu Rosněfť za 55 miliard dolarů.
Fridman z této sumy inkasoval 14 miliard dolarů, což je dostatečná finanční munice na to, aby se pustil do mezinárodní expanze v těžbě ropy a zemního plynu.
Oligarcha, jehož jmění časopis Forbes loni odhadl na 14,6 miliardy dolarů (68. místo na světě), nedávno do svého impéria získal firmu DEA, ropnou dceru německého koncernu RWE, za kterou zaplatil 5,6 miliardy dolarů. "Je to můj první krok na cestě do velkého ropného byznysu," nechal se slyšet Fridman. I proto se rozhodl zapomenout na staré spory a obnovit obchodní spolupráci s Brity.
Jenže nastal zádrhel. DEA vlastní také tucet těžebních polí v britském sektoru Severního moře v hodnotě jedné miliardy dolarů, které se nyní dostávají pod kontrolu ruské soukromé firmy. Na tu se západní sankce vůči Rusku zatím nevztahují, ale co když se zpřísní?
Pak by se mohlo stát, že se těžba na polích spravovaných DEA zastaví, což by pro britskou ekonomiku znamenalo ztráty. Zmíněných 12 polí se totiž podílí na celkové britské produkci ropy a zemního plynu třemi až pěti procenty.
Londýn nechce podle listu Financial Times dopustit, aby se opakovalo to, co v roce 2010 potkalo severomořské naleziště Rhum, společně vlastněné BP a státní íránskou ropnou společností NIOC. Poté, co Západ uvalil na Teherán sankce, musela se tam těžba přerušit. Britská vláda proto požaduje, aby Fridman severomořská pole z firmy LetterOne vyčlenil a prodal je třetí straně. Oligarcha se ale nemíní podřídit a hrozí Londýnu žalobou, včetně náhrady případných škod.
Podle agentury Reuters je velmi neobvyklé, aby Londýn zasahoval do soukromého byznysu. Británie se ráda staví do role ochránkyně volného podnikání a její vláda zdůrazňuje, že ostrovní ekonomika patří k těm nejotevřenějším na světě.
Pro Británii je to nepříjemné i proto, že její banky představují oblíbený cíl pro peníze z bývalého SSSR. Ruští oligarchové v Londýně skoupili četné honosné nemovitosti. V metropoli nad Temží se odhadem usadilo na 150 tisíc Rusů, takže se někdy nazývá "Londongrad".

Autor: Václav Lavička, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek